У Росії хочуть створити власний закритий інтернет. Смерть свободі слова!
Росія семимильними кроками рухається у бік розділеного інтернету. Наскільки це реально і чи це може призвести до повної інтернет-ізоляції РФ?
• Більше коротких новин, відео, мемів, жартів, фото у Telegram https://t.me/zakarpatpost та Інстаграм @zakarpatpost
Війна Росії проти України може призвести до величезних змін в інтернеті, пише НВ
Власне, відбуваються вони й зараз, причому як з ініціативи росіян, так і з волі технологічних компаній: Facebook, Instagram та Twitter на території країни-окупанта вже заблоковані, а Apple, Microsoft, Google, TikTok, Netflix та багато інших прикривають свою діяльність та офіси у Росії. Навіть найбільший російськомовний BitTorrent-трекер RuTracker виступив проти війни та відмовився працювати в Росії.
Російська пропаганда також відключається від світового інтернету, хоч і не з власної волі. Наприклад, ЄС намагається заблокувати не лише сайти RT та Sputnik, але й будь-які результати пошукової видачі, які дублюватимуть контент цих сайтів.
РФ уже стає цифровим ізгоєм — і рух у цей бік лише міцнітиме.
Однак важливо розуміти, що все це лише частина інтернету, його послуги та результати роботи в ньому, а не технології, які підтримують його роботу.
Були сигнали і про справжню ізоляцію інтернету Росії. Обслуговування російських провайдерів вже припинила американська Cogent Communications та британська LINX (London Internet Exchange) — своєрідні «магістралі інтернету», які можна порівняти з дорогами, що пов’язують різні області та країни. Це не означає, що інтернет як такий пропаде на території РФ — поки що це лише значні затримки під час підключення, джиттери та падіння пінгу.
Повна інтернет-ізоляція — це надзвичайно складний крок як з технічного, так і морального (якщо це слово досі можна застосовувати до РФ) погляду. Саме на це вказує директор із кібербезпеки правозахисної організації «Фонд електронних рубежів» (EFF) Єва Гальперін — вона впевнена, що подібні рішення зіграють лише на руку Путіну, адже таким чином населення Росії може втратити доступ до незалежних джерел інформації, які чесно розповідають їм про війну.
«Заподіяти шкоду будь-кому — не наша мета. Ми хочемо позбавити російський уряд одного з інструментів ведення війни», — відповідає на такі звинувачення виконавчий директор Cogent Дейв Шеффер.
Епоха інтернету як взаємозалежного простору поступово закінчується.
Світ, сам того не бажаючи, приходить до нового формату онлайну — сплінтернету, який також називають балканізацією інтернету. Це щось подібне до інтернету, в якому існують відразу кілька розщеплених мереж, які не залежать одна від одної.
Перші кроки в цьому напрямі вже зробив Іран, а також Китай із його відомим Великим китайським файрволом. Тим не менш, вони досі користуються тими ж технологіями, що й увесь світ, а тому говорити про повноцінну появу сплінтернету поки що рано.
Росію у цьому напрямі штовхає не лише російська влада, а й Україна. Ще в лютому уряд звернувся до ICANN — організації, яка займається системою доменних імен в інтернеті. Проте вимога фактично видалити сайти з доменом .ru з інтернету була відкинута.
«Інтернет — це децентралізована система. Жоден учасник не може контролювати її або вимкнути. ICANN була створена для того, щоб забезпечити роботу інтернету, а не для того, щоб її координувальна роль заважала йому працювати», — написав генеральний директор організації Горан Марбі у відповідь на цю пропозицію.
Видання MIT Technology Review зазначає, що його слова виправдані: ICANN справді не має жодної законної сили над системою доменних імен, а може лише давати рекомендації, рішення щодо прийняття яких є добровільними для всіх інтернет-операторів. Це є тим самим клеєм, який тримає разом базові принципи організації та роботи інтернету, головним з яких є доступність для всіх.
Мілтон Мюллер зі Школи державної політики Технологічного інституту Джорджії пояснює, що балканізація інтернету може набути двох форм:
- Різні типи інтернету використовуватимуть несумісні протоколи, банально не даючи можливості підключатися до сайтів «сусіда». У такому разі рішенням буде поступове поєднання цих протоколів, після чого інтернет можна буде повернути до звичайного вигляду.
- Різні типи інтернету використовуватимуть технічно сумісні протоколи, проте управління службами здійснюватиметься різними керівними органами. У цьому випадку зворотне об’єднання інтернету буде значно ускладнене, адже на чолі подібного руху завжди стоятиме політика, яку прикриватиме відверта пропаганда.
Чутки про те, що Росія зажадала від російських компаній, що працюють в інтернеті, звести до мінімуму використання зарубіжних провайдерів, а також перевести в доменну зону .ru всі ресурси, які досі її не використовують, спровокували розмови про те, що там готуються будувати свій Чебурнет, повністю ізолювавшись від решти інтернету. Однак згодом російське Мінцифри пояснило, що таким чином відомство просто готується до подальших санкцій, зокрема, повної відмови іноземних хостингів від обслуговування російських сайтів, а інтернет у РФ відключати не планують.
Схожі кроки раніше провів Іран, завдяки чому країна зараз готова будь-якої миті закритися від глобальної мережі та працювати виключно у своєму просторі.
Набагато складніше діє Китай, де існує чи не найсильніша у світі онлайн-цензура. У країні є все для створення ізольованого інтернету, а більшість населення, в принципі, не користується зарубіжними сайтами.
Тим не менш, доступ до багатьох сайтів зберігається, а китайська влада поки що не планувала ставити залізну онлайн-завісу, адже багато китайських компаній надзвичайно залежать від роботи у вільній частині інтернету. Тим не менш, війна в Україні показала ще один можливий сценарій для розщеплення інтернету та появи сплінтернету. Однак прямо зараз навіть найагресивніші цензори не прагнуть відрізати себе від онлайн-світу, адже ціна такого вчинку дуже велика, а повернути статус-кво буде практично нереально.
ЗакарпатПост цілодобово бореться на інформаційному фронті у ці складні часи, і зараз, як ніколи, ми потребуємо вашої підтримки. Під час війни ми втратили рекламу, а отже основну частину прибутків, спрямованих на те, щоб доносити вам оперативно найсвіжіші новини. Підтримайте сайт ЗакарпатПост фінансово. Одержувач: ТОВ «ЯСНО МЕДІА», Рахунок: UA163052990000026000003605115, ЄДРПОУ 43832020, ПриватБанк, призначення платежу: “Інформаційні послуги”.