Сьогодні в закарпатських храмах всенічні служби з чином винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього
14 серпня Православна Церква відзначає свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього та пам’ять старозавітних мучеників Маккавеїв (166 р. до Р. Х.).
А сьогодні, 13 серпня напередодні свята, в церквах Закарпаття пройдуть всенічні бдіння з чином винесення Хреста. Наприкінці богослужіння, після Великого славослів’я, священники винесуть з вівтаря Хрест на середину храму, після чого всі присутні у закарпатських храмах краю вклоняться святині.
Свято винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього має візантійське коріння. Історія розповідає про те, що у Візантійській імперії (і особливо в багатолюдному Константинополі) – як раз на серпень припадали спалахи різних інфекційних епідемій, від яких вмирало безліч людей.
Віруючі ж люди завжди шукали захист у Бога. Тому 14 серпня Патріарх Константинопольський разом з кліром та імператором виносили з царської скарбниці Чесне Древо Животворчого Хреста Господнього (саме того Хреста, на Якому був розіп’ятий Спаситель). І робили хресний хід по місту, щоб Господь своїм Хрестом врятував людей Своїх. Хресні ходи з Хресним Древом тривали майже два тижні – до свята Успіння Пресвятої Богородиці.
Також служилися водосвятні молебні і святою водою щедро окроплялись жителі, вулиці і будинки Константинополя для вигнання усякої скверни і хвороби.
З Візантії свято перейшло й до нас. Звідси ж і звичай здійснювати на ранній свята винесення з вівтаря хреста, прикрашеного квітами, і поклоніння перед ним.