Як Білий Звір на Синевирі карав своїми водами тих, хто знищував ліс
Унікальною природною спадщиною в НПП «Синевир» є водоспад «Білий звір». Особливо зараз, під час осінніх дощів, коли на схилі більше 45ᵒ води з г. Кам’янка стрімко впадає в річку Тереблю, утворюючи білий відтінок, звідки й пішла назва водоспаду.
Над річкою Тереблею спостерігається кам’яне тектонічне нашарування плит з ярко вираженою історично-геологічною тектонічною будовою масиву. Під час повноводдя з центральним водоспадом з’являються ще три водоспади-потічки верхній досить стрімкий другого порядку і два нижні водоспади-потічки третього порядку. В цілому картина є цінним природним об’єктом, що варто відвідати та зробити фото, запрошує Національний природний парк «Синевир».
Є і багато легенд про цей водопад, зокрема, така:
Дуже давно, біля підніжжя гори Кам’янка оселилася вродлива лісова німфа – мавка. Нічого спільного з тими істотами, якими лякають дітей, вона не мала. Ця тендітна дівчина була призначена Природою для догляду за пралісами у Карпатських горах. Навесні вона пробуджувала дерева від зимового сну, розсаджувала гірські квіти, піклувалася про тварин, спілкувалася з пташками та бджолами, які приносили їй вісті з усього краю. Життя у Карпатах було щасливим доти, доки один князь не вирішив збудувати собі палац з товстезних дерев, які ростуть у пралісах. Він відправив своїх слуг із великими сокирами, щоб зрубати найкращі смереки і буки у тій місцині, яку охороняла мавка. А як відомо, життя мавок нерозривно пов’язане з деревами. Щойно княжі слуги стали кривдити ліс, життєва сила німфи почала вгасати. Мавка звернулася до своєї покровительки Природи з благанням допомогти їй. Тоді гора Кам’янка здригнулася і на волю випустила стрімкий потік — Білий Звір, який змітав на своєму шляху непрошених гостей.
Отже, праліси було врятовано разом з мавкою, яка продовжує про них піклуватися, а на місці величезного потоку утворився мальовничий водоспад – Білий Звір, що несе своє біле шумовиння до річки Тереблі. Білий Звір і тепер ладен покарати своїми водами тих, хто шкодить лісу і не береже старі височенні смереки…