АНОНС. Возз’єднання, Орлина, Сталіна, Торговельна… яку ще назву отримає площа в Ужгороді

Древній Ужгород. Чи знаєте ви, що на Петефі був «Чорний орел»

Малий Галагов завершується сквером, названим на честь першого президента Чехословацької республіки. Саме там встановлено пам’ятник Томашу Масарику.

Політичний діяч дуже багато зробив для Ужгорода. Свого часу він провів десятки зустрічей із впливовими людьми Франції, Великобританії, США, підписав Філадельфійську угоду про створення Чехословаччини.

Тож у міжвоєнний час, який називають «золотою добою Ужгорода», йому звели пам’ятник. А встановлено було роботу скульптора Олени Мондич зовсім не там, де вона зараз. Пам’ятник відкрили  28 жовтня 1928 року на площі, яку нині називають Петефі. Простояв він там до 1938 року. Сама скульптура була висотою три метри, а разом з постаментом сягала семи. Про це пише Роман Офіцинський у книжці «Екскурсії Ужгородом».

Обкладинка свіжого номера закарпатської газети «НЕДІЛЯ»

Отже мова піде про площу, яка наразі переживає не найкращі часи. Але такі періоди в неї були вже не раз.

У виданні Йосипа Кобаля «Ужгород відомий та невідомий» йдеться про те, що площа багато разів змінювала назви, свого часу навіть називалася Орлиною. Не тому, що в місті над Ужем гніздилися дикі волелюбні карпатські хижаки, а саме так називався постоялий двір, що квартирував неподалік.

«Місце, де за часів Другетів стояли заїжджий двір і корчма, знаходилося в самому центрі сьогоднішньої площі Петефі, на проїжджій частині з північної сторони скверу, навпроти Пішохідного мосту. Тут схрещувалися дороги, якими до міста приходили мешканці лівобережних сіл – Радванки, Горян, Дравців, Миная, Боздоша та інших, щоб взяти участь в ужгородських ярмарках», – пише автор.

За його словами, перед корчмою сформувалася ціла торгова площа, де теж проводилися великі ярмарки. Ця місцина користувалася великим попитом через те, що, реалізовуючи саме тут свою продукцію, продавці не сплачували мито за користування мостом або поромом, який курсував між берегами річки. Отже, площу Петефі спочатку називали Торговельною.

Якою побачив площу сам Петефі? Що він писав про Ужгород? Які таємниці приховувала корчма? Як іще назви і чому мала площа Петефі?

Про це та інше читайте у свіжому номері закарпатської газети «НЕДІЛЯ».

У продажу від 26 січня.

zakarpatpost.net

 

Коментування вимкнено