На Закарпатті повінь змила у селян увесь врожай

Після рясних дощів у селі Ракошино Мукачівського району на Закарпатті розлилася річка Стара. Підтопило два десятки сільських городів. Водою залило посаджені овочі.

В Іди Кузьми з села Ракошино Мукачівського району на Закарпатті після тижневих злив затопило п’ять соток городу. Жінка надіється, що збере врожай часнику, цибулі та зелені, як зійде вода.

— У мене затопило весь город, — зітхає 68-річна Іда Кузьма із цього села. — Залило водою 25 сотин — картоплю, часник, цибулю, помідори, огурки, пасулю, киндирицю (квасолю, кукурудзу — ”ГПУ’’). Я тілько ся намучила цілу весну, спину вигинала. А кілько лиш за трактор заплатила, щоб виорав ділянку.

Показує город. Каламутна вода стоїть по коліна. З неї стирчать вершки листків часнику, цибулі, помідорів.

— Картошку пересаджувати не будемо, бо насіння вже не купити. А ту, що мали на запас, вода у підвалі підмила. Думаю, врятувати вдасться лише зелень.

Поряд із картоплею висаджені близько 200 кущів полуниці.

— Вже пучки були. Шкода, полуниці не врятувати.

У сусідки Кузьми Тетяни Хаван, 29 років, вода залила 15 сотих городу.

— Під водою залишилися крумплі (картопля. — ”ГПУ’’), огірки, помідори, капуста, — розводить руками Тетяна. — Доки вона спаде, а земля висохне, то садити по-новому буде пізно. Та й не маємо насіння, щоб пересаджувати. Підрахували з чоловіком, що дешевше вийде запастися на зиму городиною з ринку. Тому земля до осені вже пустуватиме.

У 43-річного Івана Ільницького річкові води залили три великі і три менші теплиці з огірками, помідорами та капустою. Вимокла вся розсада.

— На городині заробляв протягом року. Тепер не знаю, як буде, — бідкається. Веде до теплиць за будинком. Взуває високі гумові чоботи. — Огірки двічі пересаджував, бо дощ їх підмочував. Третій раз немає смисла. А за помідори й капусту мовчу. В капусти дуже чутливе стебло. Від перенасичення води воно тріскається. Тому вона вже почала гнити.

Директор дорадчого центру по сільському господарству Дюло Товт, 60 років, із міста Берегове Закарпатської області радить селянам після повені підживити всю городину.

— Якщо картопля пробула під водою чотири-п’ять днів, її ще можна врятувати. Швидше за все, частина її зогниє, але не вся. Якщо ж вода стояла у полі більше шести днів, урожаю не буде. Так само з кукурудзою. Але їх ще не пізно пересадити. На сільськогосподарських ринках зараз продають ранньостигле насіння. Воно швидко зійде. Більше від води страждають помідори, капуста, перець і огірки. Вони чутливіші. Помідори через чотири дні у воді починають жовтіти. Тому раджу, як зійде вода, обприскати їх азотним та протигрибковим добривами. Вони врятують рослини. Огірки врятувати від перенасичення вологою дуже важко. Зазвичай, вони гинуть, бо мають дуже ніжну корінну систему. Їх потрібно висіювати заново. За два тижні зійдуть. Так само гине капуста. Висійте її ще раз.

Часник і цибуля — найбільш стійкі до вологи. Їм нічого не буде, якщо листя знаходиться над водою. Полуниця пропаде.

Сніжана Русин