Закарпаття: Проблемою роботи дошкільної освіти в Ужгороді є непрозорість зарахувань до дитсадків
В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція за результатами впровадження проекту «Громадський моніторинг доступності дітей до державної освіти у дошкільних навчальних закладах м. Ужгород», який проводився завдяки підтримці Фонду демократії Організації Об’єднаний Націй та Творчому центру ТЦК.
Кілька місяців тому громадська організація КАПЛ «Вестед» презентувала перші результати моніторингу, проведені по дошкільних закладах Ужгорода. Відтак відбулися спільні наради громадськості з управлінням освіти, місцевими депутатами. Напрацьовано окремі програми, які планують запровадити у дитячих садочках Ужгорода. Зокрема, Ужгород може стати першим українським містом, де запровадять електронний реєстр заяв батьків на зарахування дитини до дошкільного закладу.
Як розповіла Марія Менджул, керівник ГО КАПЛ «Вестед», моніторингом було охоплено 21 дошкільний навчальний заклад та 9 НВК в Ужгороді. У ході опитування батьки найчастіше звертали увагу на дві проблеми: переповнення дитячих садків та неофіційну оплату на потреби дитсадків, зокрема харчування. Найбільше батькам не подобається навіть не те, що у дитсадках доводиться збирати додаткові кошти, а те, що гроші сплачуються неофіційно і, відповідно, непрозоро використовуються, – каже Марія Менджул.
Врятувати ситуацію, на думку ініціативної групи батьків, могло б стати створення офіційних спецрахунків, на які батьки могли б збирати гроші та контролювати їх використання. «Такі рахунки могли б існувати лише за бажання батьків, які вже й зараз сплачують певні суми для покращення харчування дітей у дитсадку, а не через вказівку міської влади чи керівництва закладу», – зауважила М. Менджул.
Окремою проблемою роботи дошкільної освіти в Ужгороді є непрозорість зарахувань до дитсадків. «Це питання було предметом обговорення на депутатській комісії. Наша правозахисна організація запропонувала ефективний вихід із ситуації — створення електронного реєстру заяв батьків на зарахування дитини до садка, паралельно із існуючими процедурами, які визначенні законодавством., – зауважила Марія Менджул. – Такий реєстр допоможе уникнути подвійних штучних черг до дитячих садків та подвійних стандартів. Для цього потрібне рішення органу влади. Електронний реєстр може розміщуватися на офіційному сайті Ужгородської міської ради. Крім того ми пропонували запровадити відкріпні талони, які батьки заноситимуть до управління освіти після того, як здаватимуть заяви на зарахування у дитсадок».
Депутат Ужгородської міської ради Ростислав Буланов запевнив, що підтримуватиме ініціативу електронної онлайн-реєстрації заяв батьків. Щодо платежів, які вносять батьки, Р. Буланов сказав: «В ідеалі такого не повинно бути, але наразі у бюджеті немає достатньо коштів, щоб забезпечити якісну дошкільну освіту та комфортні умови. Батьки не шкодують засобів для того, щоб покращити умови для своїх дітей та забезпечити для них повноцінне харчування. Тому якщо будуть створені благодійні фонди при дитсадках, то кошти, зібрані батьками, будуть використовуватися рівномірно та прозоро».