Закарпатські журналісти побували в ознайомчому прес-турі у сусідній Угорщині

[Total: 0    Average: 0/5]

Журналісти Закарпатської області побували в ознайомчому прес-турі у сусідній Угорщині – містах Ніредьгаза і Токай. Медійники мали змогу дізнатися та побачити на практиці, як здійснюють управління туристичними дестинаціями (ТДМ) на території Угорської республіки.Йдеться про застосування успішного світового досвіду, коли для збільшення туристичної привабливості регіону його позиціонують саме як єдину територію, а не окремі готелі, бази відпочинку чи інші об’єкти. Натомість ТДМ дає змогу здійснювати єдину стратегію розвитку туризму, а туристам пропонує повний пакет послуг – поселення, розваги, оздоровлення, екскурсійні програми тощо.

Так, директор ТДМ-організації з м. Ніредьгаза Мар’яна Сабо розповіла, що метою створення ТДМ (у 2009-му році) стало об’єднання усіх об’єктів та постачальників послуг, які працюють у сфері туризму на території Ніредьгази та ще кількох сільських рад. Для цього було створено організацію «За розвиток туризму краю Ніршег», до складу якої увійшли міська рада, аквапарки, басейни, зоопарк, готелі тощо (сьогодні це понад 60 учасників). Місцевий Турінфоцентр (разом із основною функцією інформування туристів) здійснює координацію їхньої роботи, а також забезпечує маркетинг для промоції регіону і рекламування послуг усіх членів об’єднання. Торік інфоцентр отримав додаткове фінансування від Євросоюзу, крім того передбачено певні внески від учасників ТДМ (наприклад, готелі або садиби сплачують 3 тис. форинтів у рік за кожен номер).

До слова, Турінфоцентр в Ніредьгазі працює у приміщенні, що належить міськраді. Із туристичного збору (близько 300 форинтів з кожного туриста) 20 мільйонів форинтів щорічно йде на потреби інфоцентру (близько 170 тис. гривень). Та цього вистачає лише на зарплату його фахівців, тому експерти звертаються із власними проектами по фінансування до Євросоюзу та донорських організацій.

До регіону Ніршег протягом року приїжджають 50-60 тисяч туристів (тобто у середньому гості перебувають тут 110-120 тисяч ночей). 75 % — вітчизняні туристи, інші – іноземці, серед яких чимало і українців. Найпопулярнішими туристичними родзинками краю є зоопарк (один з найкращих у Європі), місцеві аквапарки курортної зони Шоштофюрде та центр розваг для дітей і дорослих «Коаленд» (до речі, вони – усього за 70 км від українського кордону, сюди можна приїхати і за дозволом малого прикордонного руху).

Зоопарк у Ніредьгазі розташований на 30 гектарах, у ньому мешкають понад 5 тисяч тварин. Вони представляють усі континенти, тож зоопарк пропонує своїм відвідувачам «протягом дня побачити цілий світ». Лише прогулянка відділом «Африка» займає майже 2,5 години, тож в зоопарку можна «подорожувати» упродовж з ранку до вечора. Щороку його відвідує близько 500 тисяч туристів. Рекордна кількість відвідувачів у день, яку зафіксувала адміністрація зоопарку — 20 тисяч осіб, тоді як середній показник – 2-5 тисяч щодня. Цікаво, що адміністрація закладу намагається організувати побут тварин за мінімумом кліток та максимально наближено для природного середовища, з якого вони походять.

ТДМ-організація Токайсього регіону, що прославився давніми традиціями виноробства на увесь світ, функціонує з 2009 року і об’єднує близько 160 членів. Серед них – винороби, готелі, садиби, найкращі ресторани та навіть вищі навчальні заклади, що готують фахівців з туризму. Пріоритети токайського ТДМ – «винні маршрути», а також розвиток активного туризму.

Щорічно у Токаї туристи проводять близько 50-60 тисяч ночей. Керівник організації Юлія Нодь розповіла, що Токай – містечко виноробів. Тут проживають 4,5 тисячі осіб, а левову частку території краю займають виноградники і виноробні підвали. Більшість тутешніх підвалів функціонують понад 400-500 років.

Учасники прес-туру мали змогу побувати на Святі збору врожаю, яке є традиційним, як і фестивалі вина, і вже понад 300 років розпочинається святковою ходою на честь Бахуса — бога вина. За легендою, Бахус, потрапивши у Токай і скуштувавши тутешнє вино, відмовився від напоїв богів – нектару, і оселився в цьому краї. У центрі містечка розташований пам’ятник Бахусу, з підніжжя якого тече вода. Часом замість води тут навіть тече вино.

Свято збору винограду окрім урочистої ходи з театралізованими елементами пропонувало гостям ярмарок, дегустації місцевого вина, майстер-клас із приготування ухи та бограчу, концерт, культурно-розважальну програму.

У 2005 році Токай, а також винні сади довкола нього, ввійшли до списку світової спадщини ЮНЕСКО. У Токаї вирощують лише шість сортів білого винограду. Із 7 тис. га загальної території — 5 тисяч виділені під виноградники. Тереза Бенке, сім’я якої займається виноробством упродовж усього життя, показала журналістам «ціну вина» — учасники прес-туру піднялися на токайські схили, де росте виноград, а потім завітали до винних підвалів, щоб зрозуміти, який обсяг роботи виконують виробники натурального якісного напою.

Директор Центру українсько-угорського регіонального розвитку Йосип Торпоі зазначив, що закарпатці вже розпочали переймати досвід угорських ТДМ. Зокрема, проект «Управління транскордонними дестинаціями в Закарпатській області та Саболч-Сатмар-Березькому регіоні» має на меті об’єднати у спільній справі місцеві суб’єкти туристичної сфери, що дозволить зробити ефективнішим розвитку туризму загалом.

Прес-тур був організований у рамках проекту «Управління транскордонними дестинаціями в Закарпатській області та Саболч-Сатмар-Березькому регіоні» (0901/048), що фінансується за програмою Євросоюзу „Програма прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013”.

zakarpat-rada.gov.ua

 

Comments are closed.