Експерти вважають, що центр Ужгорода – натуральний кітч

Чи вдасться уникнути остаточного архітектурного колапсу в Ужгороді? Це питання ужгородці дуже часто ставлять самі собі, міській владі та тим, хто безсоромно захаращує місто відвертими недоречностями. Однак не можна було не помітити, що останнім часом активізувався рух за відродження історичного центру закарпатської столиці. Чисельні громадські ініціативи, акції, звернення до управління архітектури, постійне обговорення у соціальних мережах – проблема стоїть гостро.

Нещодавно завершився “круглий стіл” за участі начальника міського управління архітектури, рекламників, дизайнерів, художників та громадських активістів, які вкотре звернулися до питання, яке, у буквальному сенсі, кидається у вічі, варто пройтися центром міста. Яскраві, недоречні рекламні вивіски неймовірних розмірів та без дотримання жодних норм розміщуються у хаотичному порядку.

В результаті – за словами самих же дизайнерів, Ужгород поступово перетворюється на “пластикові джунглі”, а підприємці ніби влаштували конкурс на найбільшу, найяскравішу та найнедоречнішу рекламу. Проте тут треба звернути увагу на маленький, але парадоксальний нюанс: правил, дотримання яких вимагають від підприємців, наразі до недавнього часу просто не існувало. Роками унікальну архітектуру старого центру захаращували пластмасою та неоном, і все тепер будуть намагатися виправляти. У ході обговорення наголосили на тому, що, перш за все, необхідно нарешті чітко (аж до певного будинку чи паркану) визначити межі охоронної зони центру міста, частини, де просто заборонено буде будь-яке несанкціоноване втручання в архітектуру без спеціального погодження.

Зараз міське управління архітектури робить зауваження та попередження для підприємців, які мають заклади у центрі – самостійно виправити, або зняти неприйнятні рекламні вивіски. До застосування санкцій поки не дійшло, проте з 1-го квітня наступного року це будуть штрафи, про які поки теж мало відомо. Рекламні дизайнери під час бесіди зазначили, що часто дуже важко дійти спільної думки із замовником, який часто не розуміє, чому не можна зробити саме таку вивіску, і чому вона “не впишеться” у це місце. Тому і для рекламників пропонують виготовити спеціальні шаблони вивісок, на основі яких можна буде робити пропозиції клієнтам.

Думка експертів така:  зараз в центрі міста панує те, що колись у мистецтві називали кітчем, однак у найгіршому його прояві. В ідеалі було би повернути центру Ужгорода той вигляд, який він мав у 30-ті роки минулого століття. Однак зараз ситуація склалася таким чином, що будь-який рух у цьому напрямку – це вже великий плюс. У цьому контексті привели приклад Львова: там у центрі міста завжди панувала така атмосфера, порушувати яку не наважується ніхто. А підприємці, які вирішують відкрити тут свою справу, вважають це за честь і не дозволяють собі “забруднювати” історичну частину міста.

 Олександра Берегова

zakarpattya.net.ua