Яку мінералку п’ють закарпатці?
Корисною для організму може бути лише справжня, правильно підібрана та помірно вживана мінеральна вода.
Безконтрольне вживання мінеральної води може зіпсувати здоров’я людини, попереджають лікарі. В Україні близько 600 розроблених мінеральних джерел, щоправда якість цих вод залежить не так від природи, як від дбайливості виробника, йдеться в сюжеті ТСН.
Основна складність у розливі мінеральної води полягає в тому, щоби зберегти природній склад і мікрофлору воду, визнають самі виробники. Лікувальна вода відрізняється од столової насиченістю мінералами. Лікарі радять не пити кислої води людям із підвищеною секрецією і навпаки – не вживати лужної води, якщо кислотність знижена.
Улюблений багатьма газ – лишень засіб консервації, а не поліпшення смаку. Щоби вода не нашкодила, його треба випустити, лишивши пляшку на кілька годин відкритою. “У водах достатньо багато солей знаходиться. Це не дуже добре впливає на функцію нирок”, – попереджає лікар-терапевт Віталій Машков.
То якщо камені в нирках не потрібні, вживати воду слід лише у рекомендованих дозах. Хоча, каже лікар, щоби зашкодити ниркам, треба щодня впродовж півроку пити щонайменше по два літри мінералки. А от вода геть вільна від мінералів, тобто фільтрована, може нашкодити значно швидше.
“Мінімальна мінералізація, сухий залишок, повинен бути не менше 100 млгр на дм3. Це також норма і для мінеральних вод, тому що води з меншою мінералізацією вони вже шкідливі для організму”, – запевняє керівник Держцентру стандартизації контролю якості лікувальних ресурсів Олена Нікіпєлова.
Звісно, мало користі і від підробок мінералки. В Одеській області Держпрогірнагляд кілька днів тому прикрив підпільну лінію, де псевдомінералку під назвою “Гагарінська” розливали прямо з під крана водоканалу. У Росії порахували, що кожна друга пляшка мінералки у продажу – фальшивка. Скільки підробок на українських прилавках – ніхто не досліджував.