За результатами прокурорської перевірки виявлено ряд порушень щодо соціального захисту дітей з обмеженими фізичними можливостями

В будь-якій державі соціальний захист – це один з найважливіших напрямків розвитку. Рівень її цивілізованості в суспільстві визначається ставленням до найменш захищених та найбільш вразливих його членів, які потребують соціального захисту, у першу чергу, до дітей-інвалідів.

В умовах реформування економічної системи України, у зв’язку з переходом до ринкових відносин діти-інваліди опинилися в найбільш тяжкому становищі.

Питання соціального захисту дітей з обмеженими фізичними можливостями не втрачає своє актуальності, незважаючи на те, що цьому питанню постійно приділяється увага, як на законодавчому рівні шляхом закріплення прав, пільг та компенсацій дітям-інвалідам, так і на суспільному рівні шляхом передбачення державних гарантій їх економічної та моральної підтримки.

Прокуратурою району проведено перевірки додержання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування вимог Законів України «Про охорону дитинства» щодо захисту прав дітей-інвалідів та дітей з вадами розвитку, якою встановлено, що на території району проживає 217 дітей-інвалідів, з них 2 дітей – сиріт та одна дитина позбавлена батьківського піклування.

Разом з тим, не завжди права та законні інтереси цих дітей дотримуються. Так, перевіркою в управлінні праці та соціального захисту населення виявлено порушення вимог Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в частині цільового її використання батьками, опікунами та особами, що їх замінюють, а також вимог законодавства щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації дітей-інвалідів.

Також, вказаною перевіркою виявлено в лікувальних закладах цілий ряд порушень Закону України «Про охорону дитинства», Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо забезпечення кваліфікованою лікувально-профілактичною допомогою, безкоштовним лікуванням.

Мають місце і порушення вимог законодавства при забезпеченні дітей – інвалідів санаторно-курортними путівками. Встановлено, що із 217 дітей-інвалідів протягом 2010-2013 років санаторно-курортне лікування пройшли лише 14 дітей. Фактично, це одні і ті ж діти.

Недостатньо заходів вживається і службовими особами відділу освіти щодо належного навчально-виховного процесу дітей-інвалідів. Перевіркою виявлено порушення при організації індивідуального навчання таких дітей.

За наслідками перевірки, на усунення виявлених порушень прокуратурою району внесено подання на адресу начальників управління праці та соціального захисту населення, відділу охорони здоров»я та відділу освіти райдержадміністрації, в яких поставлено питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності 7 посадових осіб.

Марія Самолюк, прокурор прокуратури Свалявського району

https://zakarpatpost.net