Розвивати освітню галузь Виноградівщини допомагають чеські партнери
Робоча група Закарпатської обласної ради відмітила, що єдина проблема розвитку освіти Виноградівщини, яка нині залишається – фінансування робіт з обласного бюджету.
У вівторок робоча група обласної ради створена за ініціативи голови обласної ради Івана Балоги побувала на Виноградівщині, де інспектувала хід реалізації спільних проектів з краєм Височина (Чеська Республіка), а також оглянула хід будівництва дитячих садочків в районі. До її складу увійшли депутати обласної ради Йосип Роман, Михайло Лакатош, голова районної ради Олег Любімов, заступник керуючого справами виконавчого апарату облради Іван Бібен, працівники апарату.
Насамперед представники робочої групи побували у Виноградівській ЗОШ №8. Це найбільша школа в місті та районі, і найкраща, як стверджують педагоги. Її відвідує 1037 школярів. Минулого навчального року 30 учнів стали призерами обласних олімпіад, троє – всеукраїнських. Цього року заклад за ініціативи керівника облради потрапив у перелік спільних проектів, що реалізуються з чеськими партнерами з Височини. Цьогоріч благодійний фонд «Віза» виділив на заміну вікон у школі 150 тисяч, на минулій сесії обласної ради з обласного бюджету теж спрямовано 100 тисяч.
Депутат облради, ветеран освіти, який більше 25 років очолював ЗОШ № 8 у Виноградові Йосип Роман каже, що реалізація проекту дозволить оновити заклад. «За допомогою чеських партнерів протягом двох років будемо оновлювати школу. На жаль, в держави не вистачає на це грошей. Школі вже 41 рік, вікна жодного разу не мінялися. Їх заміна заощадить на витратах при опаленні, й взимку діти сидітимуть в теплих класах. Приблизно 60-70 вікон зможемо замінити вже цього року. Є надія, що проект продовжимо і наступного року», – зазначив народний обранець.
Єдиною проблемою, яка нині залишається – фінансування робіт з обласного бюджету. Із виділених 100 тисяч гривень депутатами облради жодної гривні на роботи ще не надійшло з обласної казни. Чим викликана затримка з фінансуванням – з’ясує робоча група.
Ще один освітній заклад, який реалізується на Виноградівщині разом з чеськими партнерами – будівництво дитсадка у Великій Копані. Лише минулого року тут народилося 61 дітей, а всього в селі є 370 дітей дошкільного віку. В діючому дитсадку виховується 115 дітей. Аби розв’язати проблему з чергою в ДНЗ було прийнято рішення будувати новий садочок. Сільський голова Великої Копані Василь Пилип розповідає, що заклад починали будувати ще у 1992-ому році силами колгоспу «Комунар». Опісля розпаду колгоспу будівлю було розділено на паї. Тут зуміли домовитися з пайовикам, зібрали збори ліквідаційної комісії і було прийнято рішення про передачу майна у комунальну власність громади. Було виготовлено проектно-кошторисну документацію й перекрито будівлю. Минулого року вже зроблено фасад дитсадка. Загальна вартість робіт – понад 4 мільйони гривень. Минулого року з фонду «Віза» було виділено 295 тисяч, з обласного бюджету – майже півмільйона, що 150 тисяч надійшло з сільського. Цього року «Віза» виділяє на дитсадок 350 тисяч, з сільського – 150 та обласного бюджетів – 80 тисяч.
«Громада дуже очікує на новий дитсадок, адже Велика Копаня внесено в Книгу рекордів України як населений пункт, де народилося найбільше двійнят та близнят. Наразі до завершення будівництва дитячого дошкільного закладу №2 залишилося не так і багато. Цей заклад зможуть відвідувати близько 100 діток. Втім виділених коштів недостатньо, сподіваємося на підтримку з обласного та районних бюджетів», – констатував сільський голова Василь Пилип.
Побували представники робочої групи і в селі Веряця, де завершується будівництво дитсадка. Коштом сільського бюджету зведено триповерхову будівлю. Наразі частина дітей відвідує садочок у судньому Королеві, а для дітей п’ятирічного віку при сільській школі діє підготовча група. Петро Староста сільський голова Веряці розповідає, що минулого року громада звернулася до керівника обласної ради з прохання підкласти плече. З обласного бюджету було виділено півмільйона гривень. Цього року – 340 тисяч. « Готовність дитсадка – майже 90 відсотків. Сільська рада виділила цього року 800 тисяч. Але цих грошей нам не вистачить. Для завершення робіт нам ще потрібно майже півтора мільйона гривень. Введення в експлуатацію закладу вирішить найбільш болючу проблему в селі – нині у нас вже є більше 120 заяв від батьків на влаштування діток в ДНЗ», – констатує сільський голова.
Джерело: Прес-служба Закарпатської облради