Ювілейний Науковий вісник УжНУ присвятили пам’яті професора Михайла Трояна

[Total: 0    Average: 0/5]

Вийшов друком 30-й, ювілейний Науковий вісник Ужгородського університету (Cерія «Історія»), присвячений знаменній даті – світлій пам’яті педагога вищої школи і людини унікального наукового доробку Михайла Трояна. У 2013-му йому б виповнилося 90 років.

У цілому за змістом збірник присвячений досить широкій тематиці. На початку збірника міститься вичерпний нарис про життя і науково-педагогічну діяльність Михайла Трояна. За проблематикою у науковому виданні виокремлено наступні рубрики: історія України, всесвітня історія, етнологія, історіографія та джерелознавство, публікація джерел, рецензії та некролог. Загалом у понад двістісторінковому виданні опубліковано: 7 розвідок з історії України, 10 зі всесвітньої історії, 2 з етнології, 4 з історіографії та джерелознавства, міститься 2 публікації джерел, стільки ж рецензій та некролог.

Коротка біографічна довідка:

Народився 19 червня 1923 р. в с. Верхні Ремети Берегівського району всім’ї селянина. Після закінчення початкової школи вступив до Берегівської гімназії. Продовжив навчання в Хустській гімназії, яку закінчив 1942 року. У 1942–1944 роках навчався на філософському факультеті Будапештського університету, де спеціалізувався на історії, географії та слов’янознавстві.

Після повернення на Закарпаття протягом 1944-1948 року- викладач Мукачівськогокооперативного технікуму. Брав активну участь у створенні Союзу молоді Закарпаття.Учасник Першого з’їзду Народних Комітетів Закарпаття.

1948 року закінчив історичнийфакультет Львівського університету. Згодом навчається в аспірантурі в Києві. В грудні 1950 року захистив кандидатську дисертацію на тему: «Боротьба трудящих Закарпаття за своє національне і соціальне визволення та возз’єднання з Радянською Україною».У 1952–1953 викладач дворічної партійної школи в Ужгороді. У 1953–1955 роках — завідувач відділом народної освіти Закарпатського облвиконкому.

З 1955 року перейшов на викладацьку роботу доУжгородського державного університету, на кафедру історії. 1955 року — старшийвикладач, із 1962 — доцент.У 1970 року Михайло Троян захистив докторську дисертацію на тему: «Боротьба трудящих Угорщини за соціальне і національне визволення і встановлення в країні Радянської влади. 1917–1919 роки». З 1972 року — професор.

У 1976 році професор Троян як співробітник кафедри історії СРСР домігся відкриття в Ужгородському державному університеті кафедри історіографії та джерелознавства з викладанням курсу історії УРСР.

Входив до редакційної колегії енциклопедичного видання «Історія міст і сіл УРСР. Закарпатська область». Михайло Троян був у дружніх стосунках з дочкою Бели Куна, угорським письменником Анталом Гнідашем. Разом з Ласло Червеняком працював в архівах Будапешта, Сегеда, Ніредьгази, Праги, Кошіце, готучючи до видання книгу «Єдність трудящих Угорщини і Закарпаття».

Віктор Кічера, сайт УжНУ

Comments are closed.