14 вересня – цей день в історії

Найцікавіші факти і дні народження найбільш неординарних особистостей, які залишили свій слід в історії України і світу. У цей день сталося наступне:

1141 – прихильники англійської королеви Матильди зазнали поразки в битві при Вінчестері від армії прихильників короля Стефана в період громадянської війни в Британії 1135 – 1154 років.

1812 – війська Наполеона після Бородінського бою вступили в Москву, з їх приходом розпочалася велика пожежа, яка знищила три чверті міста.

1829 – Росія і Туреччина уклали Адріанопольський мирний договір (по ньому росіяни добилися колосальних поступок з боку Османської імперії: російські піддані підтвердили своє право вести вільну торгівлю по всій території Туреччини, російські та іноземні торгові судна могли вільно проходити через Босфор і Дарданелли, російські піддані на турецькій території були непідсудні турецькій владі).

1857 – англійські війська вибили з Делі сипаїв (повстання сипаїв), по закінченню цього бунту в Індії було введено пряме правління англійської корони.

1867 – перший том “Капіталу” Карла Маркса побачив світ.

1927 – загинула американська танцівниця Айседора Дункан, була одружена з Сергеєм Єсеніним (під час прогулянки на автомобілі, шарф намотався на колесо і зломав їй шию).

1957 – ООН прийняла резолюцію, в якій засудила введення радянських військ в Угорщину.

1960 – заснована ОПЕК (Організація країн-експортерів нафти), до неї увійшли Ірак, Іран, Кувейт, Саудівська Аравія і Венесуела.

2003 – Естонія приєдналася до Європейського союзу.

2010 – у Франції жінкам заборонили в публічних місцях носити паранджу, чадру і нікаб.

14 вересня народились:

1618 – англійський живописець Пітер Лелі (провідний англійський портретист XVII століття).

1769 – німецький натураліст і географ Олександр фон Гумбольдт (вважається основоположником географії рослинності).

1864 – колекціонер предметів мистецтва і баронеса Беатриса Ефруссі де Ротшильд.

1891 – російський математик Іван Виноградов (користувався великим авторитетом у відділенні математики АН СРСР, був неформальним головою радянських математиків).

1898 – народний артист СРСР, радянський актор театру і кіно Марк Прудкин.

1920 – уругвайський журналіст, поет і письменник Маріо Бенедетті.

1947 – відомий англійський актор Сем Нілл.

1961 – німецька актриса Мартіна Гедек, здобула популярність завдяки фільму “Життя інших”.

1965 – Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв (наймолодший президент в історії Росії, як стверджують багато експертів: реальна влада в країні як і раніше належить Володимиру Путіну).

1979 – хорватський футболіст Івіца Оліч (учасник двох Чемпіонатів Світу, володар Кубка УЄФА 2005 в складі московського “ЦСКА”, в даний час гравець ФК “Баварія”).

https://zakarpatpost.net