Через Закарпаття возитимуть радіоактивні матеріали

Верховна Рада Україна 255 голосами підтримала проект Закону України “Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України, Урядом Російської Федерації та Урядом Угорщини про перевезення ядерних матеріалів між Російською Федерацією та Угорщиною через територію України”. Про це УНН повідомили у прес-службі Державної інспекції з ядерного регулювання.

За ратифікацію Угоди проголосували Народні депутати України фракції Партії регіонів (за — 109), політичної партії Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” (за — 45), Політичної партії “УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка” (за — 24), Всеукраїнського об’єднання “Свобода” (за — 30), Комуністичної партії України (за — 29) та позафракційні (за — 18).

Під час виступу у Верховній Раді Голова Державної інспекції ядерного регулювання України Олена Миколайчук, зокрема, зазначила:

“17 жовтня 2012 р. у м. Київ було підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України, Урядом Російської Федерації та Урядом Угорщини про перевезення ядерних матеріалів між Російською Федерацією та Угорщиною через територію України. Відповідно до Статті 26 Закону України “Про перевезення небезпечних вантажів” Угода підлягає ратифікації Верховною Радою України.

Транзитні перевезення ядерних матеріалів між Угорщиною та Російської Федерацією територією України здійснюються з початку 80-х років ХХ сторіччя. На сьогоднішній день транзит ядерних матеріалів між Угорщиною та Російською Федерацією через територію України здійснюється на підставі міжнародних документів, укладених в 1992 році. Положення цих документів не відповідають сучасному законодавству України.

Угодою врегульовуються питання забезпечення безпеки перевезень, у тому числі ядерної та радіаційної безпеки, охорони спеціальних вантажів та розподілу відповідальності Сторін при здійсненні таких перевезень, передбачені гарантії безпеки населення та навколишнього природного середовища.

В Угоді враховані положення та принципи Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу, Конвенції про оперативне сповіщення про ядерні аварії, Конвенції про допомогу у випадку ядерної аварії або радіаційної аварійної ситуації, Об’єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та безпеку поводження з радіоактивними відходами, Правил безпечного перевезення радіоактивних матеріалів відповідно до стандартів безпеки МАГАТЕ, інших міжнародних документів, що регулюють питання безпеки перевезень ядерних матеріалів.

Укладання вищезазначеної Угоди дасть змогу:

— вдосконалити законодавчу базу у відносинах між Україною, Російською Федерацією і Угорщиною при здійсненні перевезень ядерних матеріалів;

— визначити чіткі механізми взаємодії компетентних органів Сторін Угоди на всіх етапах перевезення ядерних матеріалів;

— в повній мірі вирішити питання щодо забезпечення ядерної та радіаційної безпеки та фізичного захисту при здійсненні перевезення ядерних матеріалів;

— привести у відповідність до вимог Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21.05.1963 р. вирішення питань щодо відшкодування шкоди у випадку ядерного інциденту”.

unn.com.ua