Цьогоріч розпочнеться будівництво нового Бескидського тунелю
Ще цьогоріч розпочнеться будівництво нового двоколійного Бескидського тунелю у Карпатах (на перегоні Бескид—Скотарське). Підготовчі роботи, які із 2009 року Львівська залізниця здійснювала власним коштом, уже завершуються, кажуть в «Укрзалізниці».
Перший і найскладніший етап спорудження цього стратегічного для України об’єкта — вибирання гірської породи для створення штучної пустоти. Ця стадія будівництва також найтриваліша – проходження Бескидського тунелю планують закінчити у 2015 році, а все будівництво – у 2016-му. Як повідомив начальник відокремленого відділу з будівництва Бескидського тунелю Володимир Харлан, роботи триватимуть безперервно у кілька змін.
Для зведення тунелю, який знаходитиметься поряд з існуючим одноколійним, буде використано понад 81 тис. кубометрів бетону та понад 7 тис. тонн арматури. Будівельні матеріали постачатимуть українські виробники, зазначають в «Укрзалізниці».
Нагадаємо, що 21 серпня цьогоріч Кабмін України своїм розпорядженням затвердив проект Бескидського тунелю. Згідно з основними його техніко-економічними показниками, довжина тунелю становитиме 1,765 км, ширина – 10,5 м, висота – 8,5 м. Загальна кошторисна вартість будівництва – 2,194 млрд. грн., у тому числі будівельно-монтажні роботи – 1,552 млрд. гривень. На сьогодні фінансування здійснюється за рахунок власних коштів Львівської залізниці із залученням кредитних коштів від Європейського банку реконструкції та розвитку в сумі 40 млн. доларів.
Інженерна споруда пролягатиме на глибині 180 м від поверхні Бескидського хребта. Після закінчення проходження тунелю фахівцями ПрАТ «БА Інтербудмонтаж Україна» залізничничники прокладуть колії, мережі зв’язку та електрифікують цю дільницю. Новий тунель буде обладнано сучасними приладами робочого та аварійного освітлення, вентиляцією, відеонаглядом.
Довідково. Для України Бескидський тунель має стратегічне значення, оскільки цим маршрутом перевозяться вантажі до західного кордону країни, а також понад 40% транзитних вантажів у напрямку Західної і Центральної Європи.
Нині діючий тунель був збудований за часів Австро-Угорської імперії 1886 року і на сьогодні є бар’єрним місцем V Критського міжнародного транспортного коридору, який проходить по території Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини, України та Росії (Трієст—Любляна—Будапешт—Братислава—Ужгород—Львів), оскільки це єдина одноколійна дільниця на усій його довжині. Новий тунель будуватимуть на відстані 30 метрів від існуючого.
Оксана ШТЕФАНЬО, «Новини Закарпаття»