Давид Сакварелідзе: Корупція є, і не тільки в прокуратурі. І вона завжди буде

Заступник генерального прокурора – прокурор Одеської області розповів про хід розслідування справи “діамантових прокурорів”.
Заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе, який починав справу “діамантових прокурорів”, після призначення прокурором Одеської області, став менше часу проводити в Києві. І про хід розслідування справи тепер мало що чути.

Про це, а також про конфлікти в самій ГПУ, провалі перезавантаження місцевих прокуратур і про можливий відхід у політику на полях вчорашнього антикорупційного форуму Давид Сакварелідзе розповів в інтерв’ю РБК-Україна.

РБК-Україна: Після переїзду в Одесу, роботу в Києві не закинули? Як часто тут буваєте?

Давид Сакварелідзе: Ні, не закинув. 50/50, можна сказати, буваю і в Києві, і в Одесі. Три дні, приміром, у Києві, три дні в Одесі. Не знаю, наскільки це виходить у мене ефективно, але стараємося.

РБК-Україна: Справа “діамантових прокурорів” – про нього зараз майже нічого не чути…

Давид Сакварелідзе: Вона відправиться до суду.

РБК-Україна: Коли?

Давид Сакварелідзе: Це – справа престижу і честі нової України. Якраз сьогодні (вчора на антикорупційному форумі, – ред.) я говорив про важливість цієї справи. З’явився новий виток протистояння. Вчора судді Апеляційного суду Києва Марію Приндюк, яка видавала постанови на обшук у справі так званих “діамантових прокурорів” (щодо екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця і першого заступника начальника головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакина, обвинувачених у хабарництві, – ред.) висунули підозру.

Це зроблено спеціально, щоб дотиснути і витягнути з неї інформацію та свідчення, що ми, ГПУ та СБУ, нібито сфабрикували цю справу. Їй послали сигнал, мовляв, якщо вона дасть свідчення, що справа сфабрикована, питання про підозру закриють. Суддя, на жаль, важко хвора і перебуває на стаціонарному лікуванні. Вони знали, де вона знаходиться. Вони вимагали у головлікаря дозвіл на проведення слідчих дій. Головлікар не дав дозволу.
І ось вчора вони надіслали підозра поштою. Ну, смішно. Це підозра розвалиться так само, як і всі інші справи, сфабриковані проти порядних і нормальних людей. В тому числі і наших прокурорів і слідчих, які стоять на правильному шляху.

РБК-Україна: Зараз йде ознайомлення з матеріалами справи?

Давид Сакварелідзе: Сторони вже ознайомилися, слідство завершилося. І днями справу буде направлено до суду.

РБК-Україна: На днях – це до кінця року?

Давид Сакварелідзе: Чи до кінця, чи фактично відразу ж після новорічних свят.

РБК-Україна: Справа “діамантових прокурорів” починали вести ви. Зараз його веде заступник генпрокурора Віталій Касько. Ваші стосунки не зіпсувалися після того, як ви стали проводити більше часу в Одесі?

Давид Сакварелідзе: У нас з ним абсолютно хороші, партнерські відносини. Ми разом ведемо справу “діамантових прокурорів”. Я нікуди не йшов. Я курую процесуальне керівництво, а Віталій – наслідок.

РБК-Україна: Але ви не можете не знати, що заступник голови СБУ Віктор Трепак, який також веде справу “діамантових прокурорів”, вже подав два рапорти на звільнення. І якщо рапорт підпишуть, слідом за ним з ГПУ піде і Касько. Ви не вмовляли їх залишитися?

Давид Сакварелідзе: Звичайно, ми з ними спілкувалися. Йти – це не вихід. Поки є можливість захищати ту правду, за якої ми прийшли в прокуратуру, потрібно стояти і боротися до кінця. Потрібно довести справи до певної точки.

РБК-Україна: тобто, вони повинні довести справу “діамантових прокурорів”?

Давид Сакварелідзе: Є й багато інших справ. Не треба зациклюватися тільки на одній справі. Корупція є, і не тільки в прокуратурі. І вона завжди буде. Сподіваюся, не така системна, як раніше, але буде. Тому потрібно продовжувати боротьбу.

РБК-Україна: Ви були одним з ідеологів перезавантаження місцевих прокуратур. Але, на жаль, результати конкурсу не втішають. На керівні посади в регіональних прокуратурах пробралися люди з системи.

Давид Сакварелідзе: Я вчора поставив статус на Facebook.Там відверто говориться про всі мінуси і плюси реформи. Її початок можна назвати зрушенням з мертвої точки. Ми набрали нових людей в управління реформ при ГПУ, якого раніше не було. Набрали через конкурс. Вони незаангажованими, не корумповані і реально хочуть щось змінити. Там не тільки юристи – там кадровики, бізнес-аналітики, сервіс-менеджери.

Ми оголосили конкурс на 700 посад у місцевих прокуратурах по всій Україні. Жодного разу Такого не було. Ми відкрили двері для всіх вас: для громадських організацій в якості спостерігачів, для неурядових організацій, міжнародних експертів, – всі могли підключитися в якості спостерігачів. Ми відкрили двері для зовнішніх кандидатів, які могли подаватися.

На жаль, закон про прокуратуру апріорі був компромісним: на нього повинні були погодитися і Віктор Миколайович Шокін, і решта його заступники. Назвемо їх консервативної командою прокуратури. У той же час закон повинні були підтримати і міжнародні організації, депутати, і так далі.

Комісії з відбору кандидатів у місцеві прокуратури формував генеральний прокурор. Також генпрокурор повинен був вибрати одного з трьох кращого на посаду керівника місцевої прокуратури. На жаль, вийшло так, що ті комісії, контроль за якими з боку громадянського суспільства був слабким, подавали в цю трійку кандидатів колишніх керівників. І рішенням генпрокурора більшість таких комісій на посади керівників місцевих прокуратур вибрали саме колишніх керівників.

РБК-Україна: І що тепер робити?

Давид Сакварелідзе: Чи була на це вказівка зверху, або самі комісії так зробили… Ми вибудували систему, яку ще треба змінити на регіональному рівні. Наприклад, вчора на своїй сторінці у Facebook я виступив з ініціативою делегувати процес з відбору та співбесід на обласному рівні та на рівні генпрокуратури, коли буде оголошено конкурс на заміщення вакантних посад, міжнародним експертам. Тобто, прокурорам з Європи, Америки і Канади, яких нам зможе делегувати одна з міжнародних організацій ЄС.

РБК-Україна: Планується створити якусь міжнародну комісію?

Давид Сакварелідзе: Сьогодні багато донорів витрачають фінанси і ресурси на реформування держструктур в Україні. Одні виправдовують себе, інші – немає. Ми пропонуємо точкове рішення проблеми. Щоб збільшити довіру громадськості до процесу відбору нових кадрів, я пропоную повністю прибрати українську прокуратуру, в тому числі і мене, від прийняття рішень на співбесідах в якості членів комісій. Також прибрати людей з комісій, які заходять за квотою парламенту. Таким чином, питання та підозри до процесу відбору будуть мінімальні, а сама система буде працювати справно.

РБК-Україна: Якщо Михайло Саакашвілі створить свою партію в Україні, ви вступите?

Давид Сакварелідзе: Я буду там, де буде правда і довіра громадськості. Де будуть правильні люди і можливість щось змінити. Будь-яка платформа. Я вже йшов з прокуратури в політику в Грузії і повертався. Так що, не має значення, де ти знаходишся. Головне – бути там, де правда.

Розмовляла Христина Зеленюк

http://www.rbc.ua