Чи продадуть у Закарпатті цигарки неповнолітньому?
Зараз про шкідливий влив тютюну на організм з’являється чимало матеріалів у періодиці і в той же час чимало школярів чомусь починають палити у юному віці. Що їх підштовхує до першої затяжки? Передусім, компанія, в якій вони опинилися, а ще… інколи вони просто беруть приклад із батьків, яких у юному віці вважають героями. Однак напевно небагато дорослих дають своїм чадам цигарки… і в той же час вони палять. Дивно, яким чином тютюнові вироби потрапляють до рук дітей? Логічно, що вони їх купують…
Будеш курити – не виростеш
До нашого нового соціального експерименту підштовхнув випадок. Нещодавно на одній із центральних вулиць серед білого дня ромський хлопчик, років 7 смакував цигаркою. На нього оглядалося чимало перехожих, але робили йому зауваження одиниці. Хтось із чоловіків із усмішкою спитав, від кого малий поцупив тютюн, на що хлопчик спокійно відповів, що придбав у магазині. То як могли продати неповнолітньому крам, який дозволено реалізовувати лише дорослим? Це ми й спробуємо з’ясувати.
Нашою помічницею погодилася стати 11-річна дівчинка. Саме вона навідувалася до закладів торгівлі з проханням продати пачку цигарок, буцімто для хворої мами.
Спочатку ми завітали до одного з супермаркетів. Продачиня уважно оглянула Софію з ніг до голови і порекомендувала краще піти до аптеки і придбати матусі ліки. Скоріш за все, дитині вона таки повірила. Але продати тютюн побоялася.
Далі ми попрямували до невеличкого магазину, де між покупцями почалася доволі жвава дискусія. Одна з бабусь почала сварити дівчинку, мовляв, будеш палити – не виростеш. Коли дитина розповіла свою заучену історію про маму, жінка все одно продовжувала її відчитувати. Вона розповідала про шкідливий вплив тютюну на організм, про хвороби, які викликає паління і веліла неодмінно її слова переказати вдома. Продавчиня, між іншим, ладна була відпустити дитині крам, але настільки побоялася громадського осуду, що попросила дитину передати неньці побажання швидкого одужання і вибачитися за те, що вона не має права продати неповнолітній цигарки.
Пали на здоров’я…
Обійшовши ще кілька торговельних точок, ми майже пересвідчилися, що закарпатці – народ співчутливий, турбується про підростаюче покоління. Завжди біля прилавку знаходився хтось із жінок, хто дбайливо повчав Софію, розповідав про те, як важко позбутися тютюнової залежності і як непросто відмовитися від цигарок, аби паління не стало звичкою… кожного дівчинка уважно слухала і хоч переконувала, що цигарки потрібні не їй, а мамі, незнайомці все одно продовжували свої лекції. Продавці ж – що радувало, категорично відмовлялися продавати тютюн навіть для недужої дорослої людини… через посередництво дитини.
Утім у одному магазині дівчинці таки простягнули «довгоочікувану» пачку. Від несподіванки Софія навіть забула, в якій із кишень у неї знаходяться гроші. Тож відрахувавши 30 гривень, забрала покупку. А у відповідь почула шокуючи фразу: «Пали… на здоров’я»…
Виходить, що купити цигарки діти таки можуть… і навіть знають, де саме це можна робити, адже далеко не кожен продавець наважиться на такий сміливий крок, як продаж тютюнових виробів школярам.
Тож напрошується логічний висновок, чи знають про це власники магазинів, чи відомо це правоохоронним органам?
Слід зазначити, що за подібні дії передбачена адміністративна відповідальність та до суб’єкта господарювання застосовується штраф у розмірі 6800 грн. Окрім того, працівник, який безпосередньо продав заборонений товар підліткові, притягується до адміністративної відповідальності і також сплачує штраф. Водночас у такого підприємця анулюється ліцензія на продаж алкогольних та тютюнових виробів.
Проте це лякає далеко не всіх… а діти тим часом продовжують потрапляти до пазурів тютюнової залежності…
До речі, у нас чомусь відповідальність за дитяче паління намагаються перекласти на вчителів та на адміністрації шкіл… хоча у їхню компетенцію не входить контролювати, чим займаються учні після уроків… Батькам же іноді просто й не приходить у голову, що діти палять… адже ховатись молодь уміє професійно…
Отже, якби у школярів не було цигарок, вони б просто не мали що палити… Правда, іноді дітям тютюнові вироби купують і старші брати та сестри…
Газета «Наш Ужгород», ексклюзивно для zakarpatpost.net