Закарпатців влітку годуватимуть новими сортами ягід
Краяни переглянули свої ягідні переваги, що вже змусило виробників змінити структуру виробництва.
Зокрема, полуниці стали вирощувати менше, а малини, навпаки, більше, пише UBR.
Так, сільгосппідприємства за останні чотири роки скоротили частку полуниці в загальному виробництві ягід з 72,3% до 53,3%. Частка малини за цей період зросла з 6,2% до 18,7%. А ось зі смородиною все по-старому – 15,5% в загальному виробництві.
“Тенденції пов’язані зі збільшенням сезону продажу малини. Українці хочуть купувати якісний продукт гарного товарного вигляду”, – говорить керівник проекту “УкрАгроКонсалт” Ольга Мозгова.
Але головна проблема для виробників фруктів і ягід – низький платоспроможний попит на внутрішньому ринку і конкуренція з товаром, вирощеним на присадибних ділянках, собівартість якого ніхто не рахує.
Полуниці об’їлись
Крім того, ремонтантні сорти полуниці (здатні неодноразово цвісти і плодоносити протягом одного вегетаційного періоду) не так популярні, а тому її площі не ростуть. А споживчий попит зміщується в бік малини, яка довше представлена на ринку в свіжому вигляді.
“Свіжа ягода в Україні реалізується ще й тому, що не вистачає потужностей по її зберіганню. Тому селекціонери збільшили сезон продажів, задіявши нові сорти, які дозволяють збирати кілька врожаїв за сезон”, – пояснила Мозгова.
Основні продажі йдуть через ринки. Приблизно чверть ягід продається через організовані ринки, ще 24% – через оптові, 20% – через стихійні. Прямо з поля “йде” близько 10% товару і 14% віддається на переробку. На мережевий роздріб припадає не більше 7% реалізації.
Ягоди роблять модними
Не маючи коштів на будівництво переробних комплексів або сучасних складів, виробники шукають вихід у розвитку нішевих високоприбуткових культур. “Наприклад, лохина продемонструвала феноменальне зростання”, – зазначив Олександр Ярещенко.
Та ж лохина може служити прикладом так званого “супер фрукту”, який шукають споживачі. Такий товар багатий антиоксидантами, уповільнює старіння, а також має цілющі властивості, та й просто смачний. Другою за популярністю можна назвати ягоду Годжі.
Сусіди на десерт
Наші аграрії розраховують і на експорт ягід. Але з цим поки не все гладко. “Українські фермери звикли, що головне – виростити продукт. А кому його продати думають вже після. За кордоном все навпаки: продукцію вирощують під конкретного замовника”, – розповів глава асоціації “Укрсадпром” Дмитро Крошка.
Тому аграріям потрібно визначити перспективні культури, в тому числі нішеві, які на малих обсягах можуть давати суттєвий дохід. В першу чергу за рахунок експорту в країни ЄС, де існує, наприклад, дефіцит органічних фруктів і ягід. Плюс – є споживачі, здатні дорого платити за якісний товар.
За кордоном продукцію вирощують під конкретного замовника.
Однак, за словами першого віце-президента ТПП України Михайла Непрана, наші сільгоспвиробники не хочуть возитися з виробництвом продукції експортної якості. “У минулому році ми спробували організувати такий проект з експорту ягід в країни Західної Європи, але він не пішов. У тому числі тому, що фермерам треба працювати на більш високому рівні”, – сказав Непран.