Старовинне Мукачево: палаци, монастирі та фестивалі
Одеса була заснована 1415 року. Історія славетного Львова починається з 1256 року. Офіційною датою народження Полтави вважається 899 рік. А закарпатське місто Мукачево існувало вже в 896 році — літописи згадують, що 896 року угорська армія захопила Мукачево. Тобто засновано воно було ще раніше, але коли саме, історикам невідомо.
Сучасне Мукачево — охайне, затишне місто на берегах ріки Латориці. Воно розташоване на рівному плато, і лише замкова гора велично здіймається над старовинними вулицями. Замок “Паланок” можна побачити з будь-якої точки, з фортецею пов’язана і назва міста, і його доля. Подейкують, ніби будівля замку коштувала робітникам великих мук — від того й містечко назване Мукачевим. Інша версія стверджує, що люди з великими муками долали карпатські перевали, щоб дістатись селища. Але існує ще третя, суто прозаїчна версія, позбавлена жодних мук: колись на Латориці стояв млин, на якому мололи борошно — муку.
Мукачево приваблює туристів своєю винятковою історичною спадщиною, але пам’ятки старовини — не єдине, заради чого приїжджають до міста чисельні гості. Сюди їдуть гурмани та поціновувачі доброго вина.
Центр міста Мукачево
Побувати у Мукачевому і не відвідати замок “Паланок” — все одно, що гуляти Парижем і не побачити Ейфелевої вежі. Але грізну фортецю краще залишити “на десерт”, а своє знайомство зі старовинним містечком почати з його центру.
В центрі розташована пішохідна зона: затишний бульвар, площа з міською ратушею. Ратуша була зведена лише у 1906 році, але над площею також височіє Кафедральний костел Святого Мартіна — покровителя міста, пише guide.karpaty.ua.
. Поряд з ним міститься готична каплиця Святого Йосипа, оздоблена середньовічними розписами. На площі можна побачити пам’ятник святим Кирилу та Мефодію — тим файним хлопцям, які створили для нас кирилицю.
Фестиваль “Червене вино”
На головній площі міста, біля Ратуші, яка й досі виконує функцію міської ради, щороку проходить фестиваль “Червене вино”. Закарпаття — виноробний регіон. Це вам підтвердить будь-який житель міста Берегове, яке вважається місцевою столицею вина. У Береговому розташоване знане виробництво. Мукачівський фестиваль збирає не тільки визначні фірми, але й приватних виробників, тому тут можна спробувати рідкісні напої. Гості можуть покуштувати віно біле та червоне, солодке та сухе, холодне та гаряче. Не обходиться і без традиційних глінтвейнів з медом та корицею. Навіть найвибагливіший гурман буде здивований місцевим розмаїттям напоїв — як і пляшок та бочок, в яких вони подаються. Для туристів це шанс за вигідною ціною придбати чудовий сувенір: коштовне вино, яке не побачиш в жодній крамниці.
Кожного року фестиваль збирає все більше і більше гостей з України та закордону. Дегустація напоїв і конкурси поєднуються з гучними святкуваннями: вас чекає справжнє народне свято з колядками та вертепами. Ви, мабуть, дуже хочете почути, коли треба їхати до Мукачева, щоб потрапити на це виноробне свято? Що ж, занотовуйте:
“Червене вино” проходить в січні, напередодні так званого Старого Нового року, тобто вам треба потрапити до Мукачева не пізніше 12-13 січня.
Тепер розумієте, чому гостям пропонують не лише холодне, але й гаряче вино? Закарпатські зими геть не лагідні, але червене вино допоможе вам зігрітись!
Трохи історії
Мукачево має вельми бурхливу історію: засноване як слов’янське поселення, воно зазнало завоювання угорцями, відбивало татарську навалу, перетворювалось на частину Австрії, а згодом Австро-Угорської імперії. З-під уламків імперії воно постало вже у якості чехословацького, а пізніше — радянського міста. Мукачево свого часу отримало Магдебурзьке право — і не від будь-кого, а з рук Яноша Гуняді. Цей трансільванський воєвода уславився тим, що неодноразово надавав копняків турецькій армії. Можливо, завдяки йому у послужному списку Мукачева немає входження до складу Османської імперії.
Історія Закарпаття може втерти носа романам Дюма, але дізнаватись про неї краще безпосередньо на місці. Щоб трохи орієнтуватися у тій вакханалії, яка століттями відбувалась на закарпатських землях, запам’ятайте лише кілька імен.
Перше: Федір Корятович — князь, який розбудував замок “Паланок”, перетворивши його на грізну фортецю. З князем пов’язана дещо кумедна легенда.
Друге ім’я, яке варто запам’ятати: Ілона Зріні. Перебуваючи на Закарпатті, ви стільки разів почуєте ім’я цієї угорської княгині, що вас напевно зацікавить, чи жили взагалі у цих краях інші жінки. Чим вона така визначна, ця княгиня Зріні?.. Сталева пані очолювала угорський визвольний рух.
Третє ім’я у нашому почесному списку: Ференц II Ракоці — син княгині Зріні та її гідний нащадок. Але оскільки Австро-Угорська імперія мала довгі руки, вам доведеться запам’ятати ще одне ім’я, останнє: Шенборни — династія Шенборнів отримала ці землі у подарунок після того, як Ракоці та його армія зазнали краху.
Екскурсії замками
Вітаю, тепер ви морально готові побачити пам’ятники Федору Корятовичу та Ілоні Зріні, які прикрашають замок “Паланок”. Але радимо не обмежувати свою цікавість “Паланком” — неподалік від Мукачева є невеличке селище Чинадійово, а в ньому розташований замок “Сент-Міклош”. Цей палац також пов’язаний з ім’ям княгині Зріні, і враження від Закарпаття не будуть повними, якщо ви не візьмете, наприклад, вечірню екскурсії “Сент-Міклошем” зі смолоскипами! З Мукачева до Чинадійово автобуси йдуть якщо не кожні півгодини, то кожну годину. Як ваша ласка, можна обрати залізничне сполучення.
Але і “Сент-Міклош” не остання з місцевих атракцій. На вас чекає ще палац Шенборнів. Оскільки Шенборни тут володіли майже всім, то палаців Шенборнів декілька. Ми маємо на увазі не приміщення Закарпатського художнього інституту, але мисливський будинок, розташований у селищі Карпати, до якого легко дістатись залізницею. Проте до Художнього інституту також варто навідатись — жителі Мукачева по-родинному називають його “Білим домом”. Білий дім прислужився у якості резиденції графам Шенборнам, але раніше він був власністю династії Ракоці. Знайти Білий дім неважко — він розташований за адресою площа Миру, 16.
Відвідати палаци можна самостійно, особливо, якщо ви маєте власне авто — вам буде зручно дістатись автотрасою до Чинадйово та Карпат. Як не хочеться розбиратись з розкладом місцевих електропоїздів та автобусів, беріть екскурсію замками Закарпаття. Такі екскурсії з Мукачева пропонують щодня, зазвичай вони займають 8 годин. Взяти екскурсію легко і зручно, але ви втрачаєте можливість побачити більше цікавинок. Наприклад, якщо вирушати до Чинадійово самостійно, то з замку Сент-Міклош ви зможете прогулятись буковим лісом до водоспаду Скакало, а парк перед палацом графів Шенборнів вимагає окремих оглядин.
Чим ще можна розважитись у Мукачевому? Любителі екстріму можуть розпитати місцеві агенції з приводу рафтингу: туроператори влаштовують сплави на катамаранах Латорицею або Тисою. Менш екстремальний варіант — прогулянка православними церквами та монастирями: варто побачити Церкву Зіслання Святого Духа, Церкву Почаївської ікони Божої матері та Мукачівський монастир на Чернечій горі.