Смакуємо по-закарпатськи? Галушки
Сьогодні у нас в гостях газета «Домашня кулінарія».
У ній ви можете знайти найцікавіші рецепти закарпатської кухні та страви інших народів світу – традиційні та авторські, знайомі та маловідомі.
Колись у селі не було макаронів чи вермішелі. Зате були інші смачні страви з борошна. Одна з них – галушки. Страва ця відома по всій Україні та за її межами. Тільки готують її по-різному.
Сподіваюся, полтавці не образяться, якщо я подам тут свою інтерпретацію славнозвісної страви. Не знаю, як готують галушки в самій Полтаві. Я ж назбирала за роки декілька варіантів страв, які можна назвати галушками. Щось додала і своє… а точніше, згадала, як колись готувала в печі галушки моя бабуся.
Галушки класичні. Як правило, вони є першою стравою, засипаються до юшки чи бульйону. Отож, поки вариться бульйон чи овочевий суп, замішуємо тісто. Тут є великий простір як для вашої фантазії, так і для використання тих складових, які саме є у вас вдома. Можна замісити тісто на галушки на яйцях – можна й без яєць, все одно буде смачно. Можна разом з борошном, або ж і замість борошна, замісити тісто на манній крупі. Можна в тісто втерти сиру картоплину, як на деруни, а потім на ній замісити круте тісто, яке можна було б розкачати та порізати. Терта сира картопля робить тісто більш ніжним, не цупким. Головне – в міру посолити тісто. А ще я раджу обов`язково галушки перед тим, як засипати в киплячий бульйон чи овочевий відвар, гарно підсмажити на олії. Тоді галушки ні з якого тіста не розлізуться, не розваряться. Підсмажені галушки можна їсти й так, не відварюючи в супі. Вони мають апетитний вигляд і не менш добрий смак. Можна подавати до чаю ці міні-пончики, можна і до перших страв.
Отож, для найпростішого рецепту знадобляться:
вода кімнатної температури – 1 склянка
сіль – ½ ч. ложки
сода, погашена оцтом ½ ч. л.
борошно – 2 склянки. (приблизно)
Розводимо сіль у воді, туди ж додаємо погашену оцтом соду і, поступово всипаючи борошно, замішуємо тісто такої консистенції, як на вареники. Гарно вимішавши, формуємо з тіста вузенькі «ковбаски» і ріжемо завширшки 0,5 см. Розігрівши сковорідку, наливаємо в неї олії і порційно обсмажуємо порізані «язички», перевертаючи, з обох боків. Зсипаємо готові в миску. Коли всі галушки будуть обсмажені, засипаємо їх до киплячого бульйону чи овочевого супу (всі овочі вже мають бути майже готові) і варимо 5 хвилин. Після того, як каструлю з галушками знімете з вогню, накрийте її кришкою і дайте постояти хвилин 10, щоб галушки гарно набухли і були м`якенькі.
Варіант галушок на яйцях і з манною крупою.
Яйця – 2 шт.
сіль – 1 ч. л.
тепла вода – 100 мл.
манна крупа – 1 скл.
борошно – 1 скл.
Розбийте в миску яйця, додайте сіль, воду та гарно розколотіть.
Всипте манну крупу і залиште на 10 хв., щоб розбухла. Додайте борошно і замісіть тісто такої густини, як на вареники. Галушки на яйцях з додаванням манки не потребують соди, бо завдяки манній крупі вони будуть м`якенькі та пухкі. Раджу так само обсмажити в олії, перш ніж засипати для приготування першої страви.
Галушки, приготовлені будь-яким з цих способів, можуть бути і другою стравою. Для цього варто замісити подвійну чи потрійну порцію тіста. Варити можна в бульйоні чи в киплячій підсоленій воді, поваривши 10-15 хв, вийняти шумовкою чи друшляком, дати воді стекти, скинути в каструлю чи глибоку миску, покласти зверху шматочок вершкового масла та накрити кришкою на 10 хв. Можна подавати до сметани чи свого улюбленого соусу, можна також приготувати м`ясну, грибну чи овочеву підливу.
Валентина ПОПЕЛЮШКА для zakarpatpost.net