В Ужгороді є фонтан, моделлю для якого стала студентка
На вулиці Гойди біля ректорату УжНУ та головного управління статистики області можна побачити доволі цікавий фонтан.
Хоч він і не зовсім сучасний, однак має дуже цікаву історію створення.
Дехто нині вважає штучну водойму, зведену на початку 80-х років минулого століття, вчорашнім днем, але все одно вона залишається однією з історичних родзинок міста, пише закарпатська газета «НЕДІЛЯ».
За словами історика Романа Офіцинського, це єдиний у області фонтан скульптурного типу, створений за прототипом реальної людини. Моделлю скульптору послужила студентка, яка хоч наразі і мешкає за кордоном, однак назавжди залишилася в Ужгороді у вигляді тієї безтурбот-ної дівчини, якою була в 17 років.
«Фонтан має естетику та свою історію, називається він «Дівчина з голубом», – каже пан Роман. – Автором композиції виступив Михайло Михайлюк. Він же подарував місту пам’ятники Шевченка перед ОДА та Волошина, що дивиться на перехожих із набережної Незалежності. Нині не з’ясовано, чим саме надихнула творця Мар’яна Фантич, але вона також навчалася на художницю і розуміла свого наставника як ніхто інший. Можливо, саме через це і стала для нього моделлю».
Слід зазначити, що фонтан-пам’ятник пережив різні часи. Протягом тривалого періоду після розпаду Союзу він не працював. Відновили водограй працівники Ужгородського Водоканалу у 2011 році. Саме тоді після двадцятирічної перерви дівчина вдруге «ожила». Більше того, пам’ятку було ще й підсвічено. Але сталася прикрість. В неї хтось поцупив голуба. На той час країна переживала не найкращі часи і активізувалися шукачі кольорових металів, тож птах, вірогідно, відправився не комусь у приватну колекцію, а в один із пунктів прийому і наразі його переплавлено на щось інше.
Навряд чи в долоні дівчини ще колись з’явиться голуб, та ужгородці вже звикли до фонтану й без бронзового пернатого. Нині дехто дівчину називає русалкою, дехто – радянською школяркою, дехто – закарпатською Ассоль. І зовсім небагатьом містянам відома справжня назва монументальної композиції. А Мар’яна Фантич успішно закінчила коледж мистецтв імені Ерделі, далі – Львівську академію мистецтв, після чого їй поталанило здобути диплом знаменитого англійського університету в графстві Міддлесекс. Нині вона мешкає у Лондоні і працює дизайнером. Про долю фонтану їй відомо все.
Наразі ім’я нашої землячки добре відоме у всьому світі. У 2012 році вона разом зі своїм партнером Домініком Янгом створила епатажну колекцію модних речей Apex Predator. Про неї заговорили як про креативну авторку зубатого взуття. Спочатку того, що зуби на підошвах черевиків штучні, ніхто навіть не знав, вони настільки нагадували натуральні. Але вона сама зізналася, що використала штучні пластикові протези китайського виробництва. Особливого «шарму» підошвам додавали золоті коронки на деяких експонатах. Про цей витвір сучасного мистецтва написали практично всі провідні видання Європи та Америки.
Після цього Мар’яна придумала ще одну новацію – на цей раз у світі спортивного інвентаря. Її колекція тренажерів із назвою «Подвійні ігри» знову шокувала любителів сучасного нетрадиційного дизайну. У проекті екс-ужгородка задіяла 300 000 сталевих лез, аби підкреслити конкретні, суперницькі атрибути гімнастичного знаряддя.
«Проект демонструє паралелі між соціальною та біологічною еволюцією . Ми повинні задуматися над тезою, чим є для нас природа. Вона – модель чи загроза? Робота повинна заохочувати внутрішні та зовнішні суперницькі імпульси глядача у самому собі чи в колективі», – наголосила вона після показу.
Невдовзі Мар’яна планує приїхати в Ужгород і зняти фільм про рідне місто. Мріє вона побачити і той самий фонтан, завдяки якому серцем назавжди пов’язана з рідною землею. Свою малу батьківщину дизайнерка не забула, адже саме тут залишилося її дитинство, її найприємніші студентські спогади, саме тут вона створила свої перші роботи і звідси стартувала у світ високого мистецтва. Більше того, вона усвідомлює, що далеко не кожному таланить бути увічненим у пам’ятці та ще і в такому юному віці.
А тим часом ужгородська «Дівчина з голубом» безмовно поринула в тимчасову зимову сплячку. Зараз водограй не працює. Крім того, на жаль, нині його стан аж ніяк не можна назвати ідеальним. Утім металева студентка неодмінно повинна побачитись зі своєю живою моделлю. Але коли саме це буде, поки що ніхто не знає.
Іван ДУХНОВИЧ, газета «НЕДІЛЯ», ексклюзивно для zakarpatpost.net