“Від 10 до 100 тисяч грн”: яку зарплату насправді отримують українські лікарі

Від 10 до 100 тисяч гривень. Такий прибуток може отримати лікар, вважає міністр охорони здоров’я Уляна Супрун. Зарплата медика буде залежати від кількості підписаних декларацій.

Нову зарплату лікарі отримують уже два місяці. Чим більше пацієнтів підписали з лікарем декларацію, тим більшим у нього має бути дохід. Є одна умова – один педіатр може підписати декларацію з 900 дітьми, сімейний лікар – з 1800, терапевт – з 2000 пацієнтів, пише Сегодня.

На що саме може розраховувати лікар

Сергій Сергєєв один з перших сімейних лікарів, хто оформився як підприємець і отримує гроші безпосередньо від Національної служби здоров’я. Він працює у місті Світловодськ Кіровоградської області.

За два місяці лікар набрав максимум пацієнтів – 1800 для сімейного лікаря. Але на цьому не зупинився. Нещодавно найняв ще одного лікаря, реєстратора, який вносить нових пацієнтів в електронну систему, і закуповує нову техніку. Дохід, який медик отримує, дозволив покрити усі борги, які довелося взяти – на оренду приватного кабінету, медобладнання та комп’ютерну техніку.

“Уже цього місяця я отримав більше ніж очікував. І я відразу погасив усі свої борги. У мене вони були немаленькі. Причому у мене залишилися гроші на податки, зарплати і на подальше інвестування. Цього місяця я планую оновити оргтехніку, оскільки зараз це найнеобхідніше: ми вводимо нові амбулаторні карти та все інше, а потужності старого комп’ютера не вистачає. У наступному місяці планую оновлювати обладнання та кабінет”, – розповідає Сергій Сергєєв.

Усі медкарти, виписки, довідки, звіти виконуються в електронній системі. Це спрощує роботу і заощаджує час. Так, до обіду виходить прийняти більше 20 осіб, хоча більшість з них похилого віку.

Отримувати 15-20 тисяч грн на місяць абсолютно реально, якщо з розумом підійти до справи, вважає медик.

“Лікар, якого я найняв, вже почала підписувати декларації і за три тижні має 300 чоловік, а коли вона прикріпить максимальну кількість, то у неї точно буде зарплата 15000, а може, й більше”, – додає Сергєєв.
За що тепер платять лікаря

370 гривень на рік – це базовий тариф за пацієнта, який отримує лікар. Для кожної вікової групи застосовується свій коефіцієнт. Чим частіше людина хворіє, тим більше за її лікування отримає держава.

Наприклад, люди 18-39 років хворіють рідше, тому до 370 грн застосовується коефіцієнт одиниця. Тобто, за них лікар отримає мінімальну суму. Найчастіше хворіють діти до п’яти років. Для них визначено коефіцієнт 4. Тобто доктор отримає за дитину 1480 грн на рік. Далі тариф знижується. Для дітей 6-17 років коефіцієнт 2,2 – 814 грн. Для людей від 40 до 64 років – 1,2. Це 444 грн. Якщо людина старша 64 років, то за нього держава платить лікарю 740 грн за коефіцієнтом 2.1304689Фото: архів

Скільки лікар може отримати? Наприклад, терапевт може набрати максимум 2000 чоловік. Це люди різного віку. Приблизно 40% з них будуть від 18 до 40 років, 41% – від 40 до 64, і ще 19% – старші 64 років. Таке співвідношення відображає реальне число дорослого населення за віковими групами в країні.

Якщо перемножити та підсумувати усі цифри, вийде, що терапевт може на рік отримувати майже мільйон – 941 200. В місяць це 78,4 тисячі гривень. Але з цієї суми треба заплатити податки, внести плату за оренду приміщення і комуналку, видати зарплату медсестрі й іншому персоналу, якщо він є. Плюс, в цю суму входять витрати на аналізи, діагностику і таке інше.

Мінімалка замість підвищення зарплати?

Але є й інші приклади, протилежні успіху Сергія Сергєєва.

“Навіть не знаю з чого почати витрачати зарплату. Хоча знаю, піду зазначу написання заяви про звільнення. Сил більше немає!”, – написала в Facebook сімейний лікар одного з комунальних медустанов Києва. До запису вона прикріпила скріншот з отриманої зарплатою – 1851 грн. Разом з авансом – 3500 за місяць. До цього медик отримувала 5000 грн. Покищо лікар підписала 600 декларацій з пацієнтами, зізнається вона. Однак навантаження зросло: крім хворих з деклараціями треба обслуговувати і тих, хто ще не хоче підписувати угоду. У перехідний період держава платить за таких пацієнтів 240 грн. Це ті, хто приписаний до лікарні. З 2019 року Національна служба здоров’я буде платити лікарям тільки за приписаних до них пацієнтів.

Свій запис медик пізніше приховала.

_2_02

Чому деякі лікарі опинилися в невигідному становищі? Лікар, який оформився як ФОП (ФОП – укр.), усі гроші отримує від НСЗУ на свій рахунок і розпоряджається ними самостійно. Лікар, який працює в комунальному медзакладі, не отримує гроші собі на карту. Кошти приходять на рахунок лікарні, а адміністрація вирішує, на що їх розподілити: на підвищення зарплат, на ремонт або на обладнання. МОЗ радить лікарям йти до головлікаря і обговорювати свою зарплату. Керівництво деяких лікарень вже почало складати зі співробітниками новий колективний договір. За цим документом буде визначатися, хто на яку зарплату і за яких умов може розраховувати.

Наприклад, на Закарпатті в Міжгірському центрі первинної медико-санітарної допомоги новий колективний договір вступає в силу з вересня. По ньому у лікаря вищої категорії базова зарплата складе 6250 грн. Якщо він набере половину від можливого числа декларацій – отримає премію 6350 грн. якщо набере максимум – премія буде 11 850 грн., тобто, лікар буде отримувати 12600-18000 грн. Раніше лікар з усіма надбавками отримував 7000 грн.

У медустановах, де не підписали новий колективний договір, залишилися зарплати за тарифними сітками. Однак до ставки перестали застосовуватися надбавки за вислугу років, за категорію та інше. Їх раніше фінансували з місцевого бюджету. Тарифні сітки для лікарів скасують з 2019 року.

“У бюджетних медустановах можуть застосовуватися тільки тарифні сітки, які давно не змінювалися і мають невелику ставку. Ці надбавки хоч за законом і передбачені, але в бюджеті на них немає грошей”, – пояснює Зоряна Черненко, головна експертної медичної групи Реанімаційного пакету реформ.

Ініціатором захисту прав лікарів могли б стати медичні профспілки, вважає експерт. Але цього не відбувається.

“Місцевій владі зручніше, щоб головні лікарі не ходили й просили у місцевої влади грошей на ремонт, а викручувався як можуть. Ось вони і викручуються”, – додає вона.

До 2020 року медреформа охопить і спеціалізовану медичну допомогу: послуги хірургів, офтальмологів та інших вузько спеціалізованих лікарів. Частина їхніх послуг буде покривати держбюджет. Частину доведеться оплачувати зі своєї кишені або подбати про медстраховку. Покищо невідомо за які послуги в лікарнях доведеться офіційно платити і скільки.

zakarpatpost.net