Ужгород офіційно називався Унг? Думка закарпатського історика

Які таємниці від нас досі приховує столиця Закарпаття? Яка з гіпотез про його назву є найбільш правдивою? Ким раніше була заселена Ужанська долина? Скільки насправді Ужгороду років?

Про це та інше у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини» ми говорили з доктором історичних наук, професором Романом Офіцинським, який працює завідувачем кафедри історії України Ужгородського національного університету. Це – відомий вчений, автор понад двохсот праць, під його керівництвом успішно захистилися сім кандидатів наук. Удостоєний наукової премії імені Михайла Лучкая ‒ за краєзнавчі книжки «Народні перекази Закарпаття» та «Екскурсії Ужгородом».

– Щодо назви Ужгорода багато суперечок. Зокрема, щодо першої частини слова. Яка з гіпотез найбільше претендує на історичну правду? Унг – це назва замку чи усе ж – назва річки?

 Без річки не було б самого міста, а не тільки його назви. Уперше письмово про Ужгород під назвою Гункбар (Унгу) повідомив 1154 року арабський географ Мухаммад Аль-Ідрісі на карті з описом для норманського володаря Сицилії Рожера Другого. У середньовіччі Ужгород називали латиною Castrum Hung, Hungvar, Ungvár… За однією з версій, корінь «унг» тюркською ‒ «річка, вода», іраномовне «вар» означає «укріплення». Назву Ужгород активно вживають від 1849 року, спочатку ‒ журналісти і письменники, а за сім десятиліть ‒ й офіційно. У народі ойконім «Ужгород» тлумачать як «місто над Ужем», а гідронім «Уж» виводять від візуальної форми цієї гірської річки, що звивається змією-вужем… Кожна з гіпотез має право на існування, бо зачіпає різнорівневі, різночасові, різнокультурні пласти, нерідко у поєднанні, проникненні, нерозрізненні. Приміром, нині святкують 1125 років Ужгорода, однак офіційно вживана дата його заснування ‒ 893 рік ‒ вельми умовна і непевна, придумана.

– У вашій книжці є цікавий факт про печатку Ужгорода 1561 року. На ній написано WNG. Ужгород офіційно тоді називався Унг?

 Звісно. Міське діловодство вели тривалий час латинською мовою. На пізнішій печатці розміщено напис, теж латиною: «SIGILLUM CIVITATIS DE UNG ANNO 1635», тобто печатка міста Ужгород 1635 року. 1840 року тоді вже в Унгварі замість латини офіційною мовою стала угорська. 1850 року міські вулиці вперше позначили руськими (українськими) написами, через два роки їх замінили на угорські. Подальша мадяризація ілюстративно відобразила різновид політики «внутрішньої окупації» українського етносу. Тому й назва Ужгород стала офіційною лише після розпаду монархії Габсбургів і входження краю до розвинутої Чехословаччини у 1919 році.

zakarpatpost.net