Закарпатці все менше і менше одружуються і називають дітей, як тварин

На 100 новонароджених дівчат у нашій області припадає 106 хлопців

Шлюб як інститут сім’ї, незважаючи на те, що Закарпаття вважається побожним краєм, поступово втрачає актуальність. Під вінець наша молодь поспішає не так часто, як колись, воліє жити вільним життям, без урочистих обіцянок, обручок та весільних церемоній, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Свідченням цьому є те, що згідно з офіційною статистикою майже чверть новонароджених (усього 3,2 тис. малюків) торік народилися у незаміжніх жінок. При цьому велика частина молодят усе ж бажає узаконити стосунки, бо, як кажуть, «заклюють» рідні… та й нерідко бояться втратити кохану людину і таким чином прагнуть прив’язати її вузами Гіменея до себе на все життя.

Газета «Неділя Закарпатські новини» вирішила дослідити шлюбні тенденції наших земляків та вивчила, якими екзотичними іменами називають молоді батьки своїх дітей.

Не зійшлися характером?

За шість місяців цього року, як повідомила головний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Ольга Ярема, в нас було зареєстровано 3228 випадки одружень і 1343 розлучень. Утім, ймовірно розпалося набагато більше родин, адже це дані лише ДРАЦСу, а значно більше пар розривають стосунки через суд, адже зазвичай у подружжя є спільні діти, чи вони гарячково ділять спільно нажите майно. Тож без адвокатів вирішити спірні питання, як правило, не вдається. Однак навіть із таких відносних даних уже можна зробити висновок, що розпадається кожна друга-третя родина.

Цікаво, що найкритичнішими, за результатами останніх досліджень, для сімей стають перший рік, 3-5 років та 12-14 років спільного життя. Більшість пар розпадаються саме на цих етапах.

Крім того, як розповіла соціолог, керівник Центру ґендерної освіти при УжНУ  Маріанна Колодій, на Закарпатті найчастіше на розлучення подають саме жінки, хоча саме вони і найбільше тяжіють до створення родин. Дивний парадокс, але такі реалії життя.

Серед причин офіційного розриву стосунків у позовних заявах наші жони найчастіше вказують несумісність характерів, але під цим мають на увазі зловживання чоловіка спиртним (28%), подружню зраду (26%), відсутність житла або складні побутові умови (18%), бездітність (12%), насилля в родині (9%).

При цьому послугою «Шлюб за добу» від початку проекту в Ужгороді скористалися 564 пари, а станом на 1 серпня цього року – 326.

Крім того, наші земляки охоче створюють родини з іноземцями.

За словами Ольги Яреми, у цьому році було зареєстровано 32 шлюби ужгородок із громадянами інших держав з території СНД і 58 – із європейцями. Найчастіше закарпатці одружуються з угорцями, словаками, італійцями та німцями.

Чому ж закарпатці шукають собі пару не серед власних земляків, а за кордоном?

«Часто жінками керує інстинкт виживання. Існує загальна думка про те, що в Україні важко вижити, низькі зарплати. Тож, думаючи про нащадків, представниці слабкої  статі інстинктивно роблять вибір на користь більш забезпечених чоловіків, мовляв, аби  майбутні діти не бідували, – наголошує психолог Руслана Тимко. – Навіть якщо іноземець заробляє небагато, наші землячки вважають, що його прибутки стабільні і все одно він зможе гідно утримувати родину. Так уже в нас повелося, що годувальником має бути саме представник сильної статі. Хоча у Європі подібні твердження вже давно втратили актуальність».

Назвати дитину, як тварину. Які імена модні на Закарпатті

Згідно з інформацією відділу аналізу даних демографічної та соціальної статистики Головного управління статистики, торік у області народилося 14 552 дітей (7504 хлопчики і 7048 дівчат). Тобто на 100 новонароджених дівчат припадало 106 хлопців. Таке перевищення зберігалося в усіх містах та районах області, крім Чопа, Мукачівського та Перечинського районів.

А от середня очікувана тривалість життя у чоловіків традиційно виявилася меншою від тривалості життя жінок і склала 67 років (для жінок – 75 років).

Крім того, за словами начальника відділу Головного управління статистики Наталії Яцкулич, торік у області пішло з життя 7,5 тис чоловіків, що складає 50,1% від загальної кількості померлих. Основними причинами смерті чоловіків є: хвороби системи кровообігу, новоутворення, зовнішні причини смерті, хвороби органів травлення, хвороби органів дихання та деякі інфекційні та паразитарні хвороби.

Але повернемось до немовлят.

Як же найчастіше називають наші земляки дітей?

«Серед жіночих імен найбільш популярними є Анна, Анастасія, Варвара, Вікторія, Дарина, Єва, Катерина, Поліна, Соломія, Софія. Серед чоловічих: Андрій, Артем, Вадим, Владислав, Данієл, Захар, Марк, Лука, Максим, Назар та Олександр», – розповіла Ольга Ярема.

Проте далеко не всі батьки прагнуть дати дитині доступне ім’я, яке нормально сприймається оточуючими і не викликає глузувань у школі.

Дехто прагне виділитися і називає дитя на честь героїв серіалів, відомих артистів чи взагалі невідомо кого.

Скажімо, в цьому році ужгородці називали доньок Тінчес-Борока, Шакіра, Джамала, Едел, Есмі, а хлопців Бомонд, Кімалі, Ахріман, Рікардо, Селім, Акош.

Що ж вони означають? Наприклад, у іранській міфології Ахріман – це верховне божество зла, турецьке ім’я Селім – здоровий, Бомод – це аристократичне товариство, Акош – тюркською лебідь, Рікардо – португальською ватажок, Шакіра – вдячна, Едел (форма імені Аделіна) – благородна, Есмі – камінь смарагд, Джамала – згідно з однією з версій перекладається як верблюд, згідно з іншою – рабиня Аллаха. А от пояснити суть імені Тінчес- Борока взагалі неможливо.

Тож чи думають закарпатці, як насправді розшифровуються екзотичні імена їхніх дітей? Чи просто хочеться виділитися поміж іншими, або, навпаки, когось сліпо наслідувати, як наприклад, родина з села Середнє  Ужгородського району, коли назвала сина Януковичем. Чи задоволені батьки своїм вибором тепер, коли екс-президент став втікачем? І чи не пошкодують інші любителі незвичних імен через кілька років про свій вибір, коли їхнє дитя прийде зі школи зі сльозами на очах через цькування з боку однолітків.

У всякому разі як називати дитину – вибір індивідуальний і особисте право кожної дорослої людини. Тому головне, аби маленькі закарпатці були щасливими, незалежно від того, як їх нарекли батьки.

Марина АЛДОН, газета «Неділя Закарпатські новини», ексклюзивно для zakarpatpost.net