Зарплати від 7,4 тисяч і податок по-новому: закарпатцям приготували кардинальні зміни

Українці із високими зарплатами платитимуть єдиний соцвнесок (ЄСВ) з усієї суми, а не 55,8 тис., як зараз. Крім того, керівники підприємства повинні будуть декларувати для сплати внеску щонайменше дві мінімалки (на даний момент 7,4 тис. грн), а ЄСВ за пільговиків збільшать. Такі нововведення передбачені ухваленим Кабміном законопроектом “Про стабілізацію пенсійної системи”.

OBOZREVATEL з’ясував, як і кого це стосується.

Що і навіщо пропонують змінити

Зарплата начальника — не менше 7,4 тис. грн. В Україні 84 тис. керівників підприємств отримують мінімалку — всього 3,7 тис. грн. В усякому разі, офіційно. У Міністерстві соціальної політики впевнені — решті просто платять у “конвертах”. Фактично таким чином бізнес краде гроші у держави, занижуючи податки.

Після прийняття законопроекту зарплата керівника, з якої платитимуть ЄСВ, має становити не менше двох мінімалок, тобто 7,4 тис. грн. І ухилитися від сплати внеску з цієї суми не вдасться. Якщо скоротити керівника або перевести його на іншу посаду, на підприємстві не буде кому підписувати документи.

Зарплати від 7,4 тисяч і податок по-новому: українцям приготували кардинальні зміни

Введуть регресивну шкалу ЄСВ. Зараз в Україні діє принцип — внесок сплачується з зарплати розміром не вище 15 мінімалок (55,8 тис. грн). Тобто і з зарплати в 55,8 тис., і з зарплати в 1 млн грн ЄСВ стягуватиметься з однієї і тієї самої суми — 55,8 тис. У Мінсоцполітики переконані, що така система несправедлива. В Україні є 51 тис. працівників, середня зарплата яких становить понад 131 тис. грн. Але платять ЄСВ вони так, ніби отримують в рази менше.

Після прийняття зазначених пропозицій 22% треба буде платити з суми зарплати не більше 25 мінімалок (93 тис. грн), на решту суми вводять регресивну шкалу. Тобто зі зростанням суми буде знижуватися ставка. Для прикладу, з зарплати в 100 тис. грн зараз платять 12,2 тис. грн ЄСВ, а після набуття чинності новими правилами — 21,8 тис. грн (22% з 93 тис. грн і 20% з решти 7 тис. грн). Детальніше про розміри ставок можна дізнатися, ознайомившись із інфографікою (дивіться вище).

Зарплати від 7,4 тисяч і податок по-новому: українцям приготували кардинальні зміни

Два з трьох підприємств в Україні демонструють офіційну середню зарплату на рівні 4 тис. грн, тобто приблизно мінімалку, розповів міністр соцполітики Андрій Рева на засіданні уряду. Цікаво, що такі гроші офіційно отримують не тільки прості працівники, а й керівники підприємств. Чиновники виявили відразу кілька схем ухилу від сплати внеску. Одна з них — оформити одного працівника на зарплату в мільйон гривень. Це допомагає фактично “відмити” гроші. Внесок треба буде заплатити всього з 55,8 тис. грн, решту суми — близько 944 тис. грн. — роздають у конвертах працівникам.

Ще одна схема — всіх оформити на одну і ту саму зарплату — мінімальну. Причому 3,7 тис. платять і низькокваліфікованим працівникам, і керівникам. В результаті бюджет Пенсійного фонду недоотримує мільярди гривень.

Зарплати від 7,4 тисяч і податок по-новому: українцям приготували кардинальні зміни

У Кабінеті міністрів підрахували, якщо ухвалити запропоновані норми, додатково можна зібрати близько 10 млрд грн. Ці гроші знадобляться в наступному році, коли уряд планує провести черговий перерахунок пенсій.

Доти, доки роботодавці ховають реальні зарплати працівників, говорити про значне підвищення пенсій не доводиться. Наразі українці на заслуженому відпочинку в середньому отримують 2,6 тис. грн, а мінімальна пенсія перебуває на рівні всього лише 1,4 тис. грн.

Внесок з однієї мінімальної зарплати — 819 грн. Цих грошей вистачить лише на 30% середньої пенсії. А з огляду на складну демографічну ситуацію, 10 українських пенсіонерів утримують 12 працюючих. І якщо ті, хто працює, отримуватимуть гроші у конверті, у Пенсійному фонді утворюються “дірки”. Крім того, українці з “сірими” зарплатами і самі не зможуть після досягнення пенсійного віку претендувати на гідні виплати.

Варто зазначити, що документ набуде чинності лише за умови, якщо його ухвалить Рада, а потім — підпише президент. Ухвалення Кабміном означає, що документ внесуть до парламенту. Однак остаточне рішення — за народними обранцями.

zakarpatpost.net