Що думають головні лікарі про нові умови роботи після реформи
Аби дізнатися ситуацію зсередини, Укрінформ поспілкувався з очільниками медзакладів, які перейшли на новий принцип роботи – “гроші ідуть за пацієнтом”. Головні лікарі зізнаються – змінам вони раді та з ентузіазмом планують, як іще покращити умови для лікарів і пацієнтів та збільшити відповідальність лікарів, пише Укрінформ.
Марія Гримут, головний лікар Міжгірського ЦП МСД (Закарпаття) говорить, що заклад розпочав впроваджувати реформу з 15 січня. “На той час мали більше двох мільйонів зарплатного боргу. Після аудиту – зрозуміли: коштів державної субвенції, яка існувала раніше, нам катастрофічно не вистачає. Їх вистачило б лише на зарплати персоналу на 4 місяці. З 1 вересня, коли ми закрили всі борги, ми уклали колективний договір і запустили виплати по укладених деклараціях. Окрім того, що ми підняли зарплати медикам в два-три рази, ми ще й почали робити ремонт, доповнили матеріально-технічну базу, замінили пандуси, закупили медикаменти тощо”.
Оксана Зенинець, головний лікар Славської міської лікарні (Львівська область) так само відмічає, що зарплати лікарів істотно змінилися: “Наші лікарі тепер отримують зарплату у 15-16 тисяч гривень замість 5 тисяч, як це було раніше. А медсестри – 10-11 тисяч гривень замість 4-4,5 тисяч. Звісно, що більше декларацій має лікар – то більшу зарплату він отримує. Медики дуже задоволені. При цьому у нас залишаються гроші на розвиток – ми плануємо дооснащувати медичні практики, аби кожен лікар мав кардіограф, а також розширити лабораторії. Крім того, нас дуже підтримує громада і кошти на розвиток закладу ідуть не з зароблених лікарнею, а з місцевого бюджету. Наприклад, це дало змогу нам цього року купити новий автоклав та аналізатор”.
Світлана Шабаліна, головний лікар “Центру первинної медичної допомоги м. Бахмут” (Донецька область) розповідає, що до реформи лікарі закладу працювали на півтори ставки і обслуговували близько 4-х тисяч населення. При цьому максимальна заробітна платня у них складала близько 7-ми тисяч. “Тепер сімейний лікар, який набрав оптимальну кількість пацієнтів, тобто 1800, отримує на руки близько 15-16 тисяч гривень. Тобто навантаження лікаря вдвічі знизилося і при цьому більше, ніж вдвічі, зросла його зарплата. У медичної сестри, яка теж працювала на півтори ставки з лікарем, зарплата була менше 4-х тисяч гривень, а тепер – близько 8-ми тисяч гривень. Але ми підвищили і посадові оклади також, тож навіть ті лікарі, які поки що не набрали достатньо пацієнтів, все одно отримують більше, ніж раніше (зарплата лікаря складається з посадового окладу і премії від доходу укладених декларацій. – Ред.).
Водночас Світлана Шабаліна розповідає, що з наступного року заклад планує ввести механізм депреміювання, якщо у лікаря будуть незадовільні показники у роботі з пацієнтами. “Приміром, якщо лікар пропустив онкозахворювання у пацієнта на ранній стадії чи випадок туберкульозу, якщо до його хворих часто виїздить “екстрена” допомога на гіпертонічний криз (а значить лікар не займається систематичним лікуванням та обстеженням пацієнтів) тощо – ми будемо знімати у нього премію. Це було затверджено на загальному зібранні, де було гаряче і голосно, але ми врешті домовилися, що надалі працюватимемо за такою схемою, обговоривши у лютому відсоток депреміювання”, – говорить головна лікарка центру.
Вона додає, що у планах закладу – підвищувати професіоналізм лікарів, зокрема завдяки стажуванню: “Закладаємо кошти і на стажування лікарів у приватних клініках столиці. Хочеться, щоб наші лікарі набралися досвіду у колег. Потрібно міняти філософію: пацієнт – це не фактор роздратування, а бажаний гість закладу”.