Щоб добре себе почувати, необхідно щодня вживати близько 500 г овочів

«Я впевнена, що всі знають про важливість овочів. Вони неодмінно мають бути на нашому столі круглий рік. І якщо влітку вони були в достатку, то де їх брати взимку? Якими овочами урізноманітнити своє зимове харчування? Такі питання часто задають мені на консультаціях. Деякі обмежуються квашеними і консервованими овочами та заготовленими на початку осені морквою, капустою і буряком»,  – про це на своїй сторінці у Фейсбуці пише дієтолог Світлана Фуc, пише газета «Поради здоров’я»

«Звичайно, їсти тільки їх всю зиму – це нудно і швидко набридає. Тому хочу поділитися з вами тим, які овочі я використовую і рекомендую для зимового харчування. Крім перерахованих – капусти, моркви, буряка – я раджу використовувати коренеплоди – селеру, пастернак, топінамбур. І, звичайно ж, ріпчасту цибулю. Це ті овочі, які доступні всю зиму. Вони добре зберігаються, їх завжди можна знайти на полицях наших магазинів.

Рекомендую включати в раціон заморожені овочі – цвітну і брюссельську капусту, броколі, капусту романеску, баклажани, кабачки, цибулю порей, помідори і перець. Додам сюди і молоду стручкову квасолю або, як її ще називають, спаржеву. І хоча вона належить до бобових, за кількістю білка, жирів і харчових волокон її можна віднести до овочевої групи продуктів.

Заморожені овочі за своєю харчовою цінністю практично не поступаються свіжим.

Кількість страв, яку можна приготувати з цих овочів дуже велика. Я, наприклад, люблю овочеві роли з суміші капуст, цибулі та сиру, омлет з броколі та горошком, пироги в тонкому бездріжджовому тісті з різними варіантами начинок з овочів, густі супи-пюре тощо. Причому ці овочі добре поєднуються з птицею, м’ясом, рибою, яйцями, сиром. А щоб зберегти харчову цінність, наприклад, капусти, її краще спочатку приготувати на пару, а вже потім використовувати для приготування різноманітних страв.

Раджу використовувати квашені овочі. Саме квашені, а не мариновані. Користь їхня давно відома. Але квашеннями не варто захоплюватися. Вони містять багато солі, тому можуть затримувати воду, викликати набряклість і спрагу. Їх краще вживати в невеликій кількості і не на ніч.

До цієї групи я б віднесла також морську капусту. Крім маринованої вона буває в продажу в відварному або сухому вигляді. Для тих, хто не дуже любить морську капусту, але розуміє корисність, пропоную додавати її в звичні страви, наприклад, вінегрет. Тільки спочатку дрібно нарізайте.

Можна використовувати і консервацію, наприклад, кабачкову ікру або консервовані овочеві салати. Є рецепти їх приготування з невеликою кількістю жиру і без оцту. Так, вітамінів в них замало, але зате є харчові волокна.

Не будемо забувати про гриби: свіжІ, сушенІ або замороженІ. За своїм складом вони ближче до овочів. У деяких з них більше білка в порівнянні з овочами. Гриби містять масу мінералів, які завжди потрібні нашому організму. Додавання їх до овочевої страви або каш поліпшить смак останніх і урізноманітнить зимовий раціон. Але це важка для травлення їжа, тому у великих кількостях їх краще не вживати. І не забувайте про протипоказання. Кому не можна, той не їсть.

Так, ще є гарбуз. На мій погляд, дивно називати його ягодою, але це дуже корисний продукт. З нього можна готувати не тільки гарбузову кашу і солодкі десерти, але і додавати в овочеві страви.
Хочу звернути вашу увагу на різне проросле насіння. Будь-яке проросле насіння містить в собі масу корисних мінералів, вітамінів, біологічно активних речовин. Захоплюватися ними не бажано, але трохи додавати в різні страви корисно.

Часто задають питання, як ставиться до свіжих овочів взимку? Адже на полицях магазинів є помідори, огірки, перець, листя салату, зелень. Багато з них вирощують в теплицях, якісь привозять з країн, де їх врожай три рази на рік. Невелику кількість свіжих овочів можна додавати в зимовий раціон. Головне – бути впевненими в їхній якості. Не в сезон вони можуть містити багато нітратів. Я вважаю, що це більше літні овочі і вони корисніші в період їх дозрівання на відкритому ґрунті.

Ще рекомендую в овочеві страви (там, де це доречно), додавати насіння, горіхи, авокадо, маслини, часник, імбир, спеції. Це дуже покращує смак страви і надає їм ще більше користі!

Пам’ятайте, щоб добре себе почувати і бути стрункою, необхідно щодня з’їдати близько 500 г овочів. Звучить для деяких загрозливо. І, здається, виконати це непросто. А якщо я напишу – в день потрібно з’їсти дві овочеві страви по 200-250 г. Згадайте, як виглядає 200 г вінегрету на тарілці? Точно не величезна порція. Таку кількість овочів реально з’їсти протягом дня.

Напевно, я щось забула. І ваш асортимент овочів для зимового харчування може бути більшим. Я написала про ті овочі, які люблю і їм взимку сама. А з яких овочів і які страви готуєте ви?» – завершує дієтолог.

• Цілу статтю читай в газеті «Поради здоров’я»

ЗакарпатПост