На Тячівщині розгорівся конфлікт через закриття стаціонару лікарні
Стаціонарне відділення Углянської лікарні функціонує з 2005 року. А у 2018 році здали в експлуатацію новозбудовану двоповерхову будівлю закладу. Її почали будувати ще 30 років тому, тож відкриття лікарні в селі стало довгоочікуваною подією.Реформа медицини вторинного рівня внесла свої корективи у роботу лікарні – її було перетворено на комерційне неприбуткове підприємство. Для того, щоб Національна служба здоров’я України фінансувала заклад за угодою, треба було виконати ряд вимог щодо оснащення та кадрового забезпечення лікарні.
З 28 грудня обов’язки директора лікарні виконує Мар’яна Попова. Каже: НСЗУ припинила фінансування закладу, оскільки не виконані їх вимоги – такі ж, які служба ставила до районних та обласних лікарень – а це наявність реанімаційного обладнання, лікарі-анестезіологи на постійній основі, зокрема, дитячий. Але таких фахівців ні в Углі, ані в сусідніх селах знайти не можуть, а в лікарні хворим надавали здебільшого терапевтичну допомогу. Через це грошові транші НСЗУ скоротили ще у жовтні, а з 14 грудня – зовсім припинили фінансувати пакет стаціонарної паліативної допомоги. Частину хворих виписали додому, а решту – відправили до районної лікарні, пише tyachiv.com.
В.о. директора розповідає: в Углянській лікарні наразі здійснюють УЗД-діагностику, працює рентген-кабінет, ведуть прийом акушер-гінеколог та стоматолог. Працюють і 5 лікарів сімейної медицини, педіатри.
«Добре би лікарню зберегти, адже сюди звертались мешканці навколишніх віддалених гірських сіл, і персонал мав би роботу, але НСЗУ не укладе з нами договір без виконання їх вимог», – робить висновок Мар’яна Попова.
Лікарів, які працювали у стаціонарі, скоротили. Під скорочення потрапила лікарка-терапевт терапевтичного відділення Вікторія Бокоч. З 15 грудня вона не отримує зарплату. Каже: ходили на роботу задарма, а кошти їм пообіцяли потім повернути.
«Але у вівторок з’ясувалося, що нам повернуть не зарплату, а тільки одноразову матеріальну допомогу, – розповідає медпрацівниця. – Тоді ми зрозуміли, що зарплату нам більше платити не будуть, і вже нема сенсу ходити на роботу. Зараз ми зібралися, щоб відстоювати нашу лікарню, бо з 15 грудня на стаціонар не надійшло ніяких коштів, лише на поліклініку».
Пацієнтів весь час не припиняли приймати.
«Ми мусили працювати і без зарплати. На Різдво приїжджали люди додому з заробітків. Хворих було дуже багато, іноді на всіх не вистачало місць, – констатує лікарка. – В основному, із застудами, ішемічними хворобами серця, кардіосклероз, хронічні бронхіти, холецистити. У нас лікуються багато пацієнтів, які не мають матеріальної можливості пролікуватись у районі чи області, одиноких, соціально незахищених. Куди вона дінуться – не знаю. Тим більше, наша лікарня обслуговує і навколишні села… А в Тячів дуже важко потрапити, бо
там відділення перепрофілювали для лікування ковідних хворих. Ми би дуже хотіли зберегти нашу лікарню».
Світлана Бокоч з Углі – мама загиблого на війні у 2016 році легендарного офіцера-героя Володимира Цірика «Оси». 8 лютого цього року жінка отримала попередження про звільнення з роботи в Углянській лікарні, де працює лаборантом поліклінічного відділення, у зв’язку з припиненням фінансування через невідповідність вимогам НСЗУ. Загалом, пані Світлана пропрацювала в медицині 32 роки. Каже: це вже повторне попередження, й іншої роботи взамін цієї їй та іншим колегам, які отримали такі ж попередження, не пропонують. Вивільнення з посали має відбутися через два місяці – 9 квітня.
У п’ятницю, 12 лютого, працівники лікарні та місцеві мешканці прийшли в Углянську сільраду, щоби почути відповіді на свої питання від голови ТГ.
Іван Немеш надав журналістам лист, який надійшов на адресу сільради від НСЗУ за підписом т.в.о. голови Андрія Віленського, де, зокрема, йдеться: «КНП «Углянська лікарня» станом на 28.01.2021 не виконав зобов’язання закупити необхідне для надання медичних послуг обладнання, забезпечити прийняття на роботу лікарів-анестезіологів за основним місцем роботи та ін… Враховуючи, що заклад охорони здоров’я КНП «Углянська лікарня» не виконав відкладені вимоги та не може забезпечити надання якісних та безпечних медичних послуг для громадян, станом на 28.01.2021 НСЗУ зупинено оплату за пакетом медичних послуг «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» до моменту виконання умов договору… Просимо сприяння Углянської сільської ради у виконанні відкладених вимог КНП «Углянська лікарня». Якщо заклад не виконає відкладені вимоги, … НСЗУ пропонує Углянській сільській раді розглянути питання щодо можливості фінансування КНП «Углянська лікарня» за кошти місцевого бюджету. У разі виконання відкладених вимог фінансування КНП «Углянська лікарня» за договором про медичне обслуговування населення фінансування буде поновлено з дати виконання умов закупівлі медичних послуг».
Крім того, голова зазначив, що побоювання людей щодо оренди будівлі лікарні безпідставні, адже це питання навіть не розглядалося.
Очільник Углянської ТГ Іван Немеш так прокоментував ситуацію:
«У цій лікарні був «нічний» стаціонар» на 15 ліжок. Вони не виконали пакети Національної служби здоров’я України, – має бути ШВЛ, кисневе розведення у зв’язку з пандемією, ряд інших норм. Самі лікарі вирішили, що вони не в змозі надавати такі послуги тут, за що би їм платили, тому що там є свої нормативи, в які вони не впишуться. Залишиться швидка, первинна медицина і денний стаціонар. В даний момент лікарня не закривається як така, просто вона перекваліфіковується з нічного стаціонару лише на денний, і всі ці медичні структури будуть функціонувати. Як громада ми ідемо їм назустріч: треба було зробити пандуси – ми зробили, знайшли спонсорів, які подарували лікарні ШВЛ, два кисневі концентратори, отримали ліцензію на право використання наркотичних засобів. Але сільська рада не має права фінансувати медичні послуги. Ми можемо лише їм виділити кошти на тепло, електроенергію, допомогти обладнанням, але в селі не будуть робити операцію, лікувати ковідних хворих. Є районна лікарня, де будуть лікувати важкохворих. Це не робиться для того, щоби закрити лікарню, а щоби покращити медицину».