На Закарпатті живе наймолодша мама України

Дівчинці лише 11 років, а вона вже от-от має стати мамою від 56-річного

Б’янка мешкає на Берегівщині. Їй 11. Вона на початку грудня повинна народити. Живіт великий, до школи не ходить. Своє материнство усвідомлює і чекає на появу на світ малюка. Літери знає лише деякі, каже, що рахує до 100. Читати не вміє. Про цей резонансний випадок зараз говорить уся Україна. У 2004 році про дівчинку з Хмельниччини Надію Гнатюк так само гула вся держава. Тоді вона, також у 11, народила здорову дівчинку. Долі цих дітей досить схожі – обидві завагітніли від вітчимів. Утім у випадку з закарпаткою про це дізналися досить пізно. Більше того, якщо мама Наді прийняла гірку правду одразу і доньку не звинувачувала, то мати Б’янки переконує, що донька у всьому винна сама. Чому? Про це у сюжеті «Стосується кожного», пише газета ЯСНО.

• Серденько, купи свіжий номер газети ЯСНО •

Вагітна від 56-річного

Спочатку Б’янка сказала, що батьком дитини є Карім, хлопець, із яким вона познакомился на звалищі. Він нібито із Київської області. Але згодом дівчинка зробила шокуюче зізнання, що це – неправда і вона вагітна від колишнього співмешканця  матері, якого звати Олександром. Чоловіку 56 років. Він старший за Б’янку на 45 років!

Олександрія Сандварі, начальниця місцевої служби у справах дітей переконує, що такий випадок за її період роботи на цій посаді  перший, хоча серед ромів, а дівчинка саме ромка – ранні вагітності – не рідкість.

«Раніше ця родина не перебувала на обліку, – зізналася чиновниця. – Дівчинка з мамою з 2017 року проживали у Київській області. Там вони працювали на сміттєзвалищі. Тепер – повернулися додому. У родині двоє неповнолітніх дітей – Б’янка, 2010 року народження та Барбара, 2004 року народження. У неї теж у 2020 році народилася дитина. Також у сім’ї є повнолітній син. Б’янка з угорськомовного села, уся родина розмовляє угорською. А от дівчинка добре володіє українською. У грудні 2017 року вона відвідувала перший клас на Закарпатті. Та потім мати забрала документи, аргументуючи тим, що вони переїжджають жити у іншу область»

Валента Коржова, ромська співачка, заслужена артистка України, наголосила, що ромки дійсно народжують у ранньому віці, однак не таким чином. Це відбувається виключно у шлюбі і взагалі у ромів цнота до весілля є традицією, тому дівчат рано видають заміж. Про вагітність у 11 вона взагалі чує вперше.

Психолог Влада Березянська переконана, що у Б’янки не було ні сексуального виховання, ні взагалі дитинства.

«У дитини вже є психологічна травма, тому з нею важливо працювати, її слід підтримувати», – аргументувала вона.

Заради співмешканця мати Б’янки кинула чоловіка

Б’янка щодня дивиться на свій живіт у дзеркало. Розповідає, що лікар наказав, або лежати, або сидіти, а інші діти бігають на вулиці, катаються на велосипедах, однак їй цього робити не можна. Дівчинка шкодує, але приймає своє становище.

39-річна Ріта, мама дитини, плаче, розповідає, що боялася говорити правду, бо їй погрожували і завагітніла донька зовсім не на звалищі.

«Мені страшно, мене залякали, – стверджувала вона. – Із Херсону до нашого села приїхав чоловік, коли донька навчалася у першому класі. Він забрав мене з собою у Херсон, щоб жити зі мною і моєю донькою. Тоді їй було 8 років. Там вона ходила до школи. Зі своїм чоловіком я розлучена і не перебуваю зараз у шлюбі із жодним із них. Там я почала ходити на позмінну роботу. Мій новий чоловік дуже боявся, що я ляжу з іншими, тож сильно мене бив. Місячні в доньки почалися у 8 років… а може в 9 чи 10. Я не знаю, коли між ними зав’язалися стосунки. Разом ми прожили три роки. Він постійно обіцяв, що більше не буде мене чіпати, але все повторювалося. У мене там була хороша робота і я добре заробляла, тому не йшла від нього».

За словами жінки, Б’янку співмешканець ніколи не бив, вона загалом закінчила три класи школи, але документів про це не має.

«Я часто працювала у вечірню чи нічну зміну, не знала, що вони там вдома без мене робили», – додала вона.

Батько дитини погрожував вирізати усе село  

Врешті-решт Б’янка у всьому зізналася.

«Я придумала історію про звалище, бо не хотіла, щоб Сашу посадили до в’язниці, – наголосила дівчинка. – Він мені допомагає. Вислав телефон поштою… Я до нього причепилася. Він казав: «Відстань від мене, відчепися, усе розкажу твоїй мамі!» Але я йому казала: «Нічого не буде, ніхто нічого не дізнається!» Я ж не думала, що завагітнію!

Ріта стверджує, що Олександр знає про вагітність дитини і вона боїться від нього.

«Він мені погрожував, що якщо я щось розкажу поліції, мені буде погано. Казав, що візьме своїх братів, приїде до нас і заріже й мене, і мою сім’ю, і односельчан та родичів, якщо вони будуть виступати проти них. А коли він вийде з тюрми, якщо Б’янка буде заміжньою, то заріже і її», – розповіла жінка.

Також закарпатка додала, що своїх дітей у Саші немає.

«Я хочу сказати, що не чоловік поліз до неї, а Б’янка полізла до нього!» – серйозно заявила Ріта.

Усі в студії були шоковані такою заявою матері, адже вона фактично у всьому звинуватила маленьку дитину, а не дорослого 46-річного Олександра.

Третина ранніх пологів у всій державі припадає на Берегівщину

За словами Ріти, до лікаря з вагітною донькою вона звернулася вже на Закарпатті.

«Ми поїхали зі знайомими тютюн ламати. Мені зателефонувала Б’янка і попросила повернутися додому, бо її болів живіт. Я приїхала о 6 вечора. Тоді нас привіз автобус. Одразу пішла до родича Степана і попросила його повезти нас до Берегова у лікарню. Там їй поставили крапельниці, дали якісь таблетки. Мені сказали, що дитина повинна залишитися там. Наступного дня повідомили, що вона застудилася, через що з’явилася загроза викидня», – зізналася жінка.

Вона додала, що звернулася до поліції і їй порадили не телефонувати Олександру, бо вони там, у Херсоні, хочуть його впіймати.

Володимир Сагарда, завідувач відділенням Берегівської лікарні розповів, що про вагітність Б’янки дізнався лише тоді, коли вона звернулася – 14 жовтня.

«Дівчинку обстежила чергова лікарка, у неї була загроза передчасних пологів, – запевнив він. – У дитини звужений таз, неготовність пологових шляхів. Народжувати вона буде шляхом кесаревого розтину. Орієнтовано це буде початок грудня. У нас багато було неповнолітніх вагітних, але 11-річна – вперше. Зараз дівчинка у задовільному стані, виписана додому. Більшого досвіду приймання пологів у неповнолітніх, як у нас, немає ніде в Україні. Щороку у нас народжує 5-7 неповнолітніх дітей, а у віці 15-18 років – щороку маємо до 50 пологів.  Тобто третина ранніх пологів у всій державі припадає на Берегівщину. Справа в тому, що тут компактно проживає ромське населення, у якого ранні пологи не є рідкістю».

А що ж чекає на  ґвалтівника Б’янки?

Журналісти спробували розшукати чоловіка, від якого завагітніла маленька закарпатка. На дзвінок він відповів, але  сказав, що Ріту і Б’янку не дуже пам’ятає, не розуміє, про що йде мова, а про вагітність дівчинки нібито нічого не знає. Відтак Олександр поставив слухавку і більше на зв’язок не хотів виходити.

У селі, де родина проживала кілька років, розповіли, що Ріту добре пам’ятають. Дитина там навчалася у першому та другому класі, однак потім школу кинула.

Сусіди бачили, що Б’янка вагітна, а Олександр останнім часом переховується, хоча деколи до хати приїжджає.

У поліції Закарпатської області розповіли, що проти ґвалтівника порушили кримінальне провадження.

«У рамках провадження будемо встановлювати, коли саме все сталося, хто є батьком. Є також питання до батьків, адже 11 років – це малолітня дитина і в цьому випадку обов’язок виховувати її безпосередньо лежить на батьках», – запевнила речниця  ГУПН Закарпаття Ганна Дан. Незабаром дівчинка народить і батьківство Олександра може підтвердити експертиза ДНК. У такому випадку на нього чекає реальне тюремне покарання • Більше цікавого читай у газеті ЯСНО • Купи газету в кіоску або передплати на своїй пошті • Індекс 76076 • ЯСНО – газета №1 для життя! • ЗакарпатПост