Які рішення місцевих судів щодо аліментів можна оскаржити в апеляційній інстанції?
Читачі газети «ЯСНО» нерідко у зверненнях до редакції піднімають питання стягнення аліментів. Ми переадресували їх фахівцю, котрий має безпосереднє відношення до вирішення подібних спорів у суді – заступниці голови Закарпатського апеляційного суду Олені КОЖУХ. У розмові ми порушили найбільш актуальні питання, які стосуються особливостей судового розгляду справ щодо стягнення аліментів на дитину і, зокрема, їх апеляційному оскарженні • Цілу статтю читай у газеті ЯСНО •
- Все залежить від підстав, внаслідок яких виник обов’язок виплачувати аліменти. Так, судовий наказ оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. Проте боржник може звернутися до суду, який його видав, із заявою про перегляд судового наказу за нововиявленими обставинами або з позовом про зменшення розміру аліментів.
Також не підлягає апеляційному оскарженню рішення суду першої інстанції, яке вже вступило в силу. Його одна зі сторін може оскаржити в порядку позовного провадження до місцевого суду.
Коли ж мова йде про судове рішення, яке ще не вступило в силу, то його повністю або частково можна оскаржити в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції. На це сторони по справі мають 30 днів з дня винесення рішення місцевого суду. Відновлення пропущеного строку на подання апеляції можливе за наявності поважних причин (невчасно отримане судове рішення, стан здоров’я, відрядження тощо).
До речі, минулого року до Закарпатського апеляційного суду надійшло 136 апеляційних скарг на рішення місцевих судів за позовом про стягнення аліментів. Переважну їх більшість, відповідно до норм ЦПК, колегія суддів розглядає за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи та без проведення судового засідання (у порядку письмового провадження). Зокрема, це справи про збільшення/зменшення розміру аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів.
Однак, враховуючи конкретні обставини справи, суд може призначити судове засідання з викликом сторін. Наприклад, якщо виникне потреба отримати пояснення позивача чи відповідача по справі • Повний текст читай у газеті ЯСНО • Купи газету в кіоску або передплати на своїй пошті • Індекс 76076 • ЯСНО – газета №1 для життя! • ЗакарпатПост