Кінець Кадирова? Втрати чеченців в Україні можуть призвести до повалення їхнього лідера — The Guardian
Найближчий спільник російського диктатора Володимира Путіна, глава Чечні Рамзан Кадиров має демонструвати силу ворогам усередині Росії та за кордоном, але для підтримання жорсткого реноме йому не можна допускати загибелі своїх бійців. Про це пише The Guardian.
Наводимо публікацію британського видання зі скороченнями.
Вторгнення Росії в Україну — це насамперед війна Володимира Путіна, але є й друга людина, чиє ім’я та репутація безпосередньо пов’язані з драмою та руйнуваннями. Це чеченський лідер Рамзан Кадиров, пише НВ
Його бойовики брали участь у першій хвилі нападу на Україну, багато з них, зокрема ключовий польовий командир, загинули в районі авіабази Гостомель.
За повідомленнями західної розвідки, елітні загони чеченців також були залучені до невдалих спроб убивства ключових українських лідерів у перші 48 годин вторгнення.
Нещодавно люди Кадирова з’явилися серед російських сил, які взяли в облогу портове місто Маріуполь. Там було зруйновано пологовий будинок, а страждання сотень тисяч мирних жителів стали символом українського болю.
Чеченці воюють самі по собі
Кадиров днями розмістив у соціальних мережах відео, яке, як він стверджує, було знято у бункері на території України. Він погрожував киянам «особистим візитом».
Українські спецслужби кажуть, що відео, найімовірніше, було фальшивою бравадою, а зняте воно у Чечні. Біллінг телефонів показав, що чеченський лідер не перетинав кордону України, і навіть прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що у Кремля «немає даних» про можливу поїздку Кадирова в Україну.
Однак у будь-якому разі ці кадри стали елементом пропаганди, що свідчать про те, з яким ентузіазмом Кадиров залучений до війни. Певно, він розглядає вторгнення РФ в Україну як можливість зміцнити свою владу та авторитет, довівши лояльність Путіну.
«Є багато тисяч, можливо, десятки тисяч чеченців, які ненавидять його, ображених на нього, і безліч сімей, що перебувають у стані кровної ворожнечі з його ріднею, тому Кадиров розуміє, що, якщо він хоче вижити, йому потрібна Росія і підтримка Володимира Путіна, — сказав Еміль Соломон Аслан з Інституту політичних досліджень Карлового університету у Празі. — Ось чому він хоче продемонструвати абсолютну лояльність, показати, що він корисний, що він може прийти і зробити якийсь грандіозний внесок».
Війська Кадирова можна вважати нерегулярними силами РФ в Україні. Між чеченськими командирами та російською розвідкою йде постійна ворожнеча, що включає дрібні публічні образи. Так, в одному відео бойовики висміюють керівника ФСБ, називаючи його у жіночому роді. Чеченці слабко інтегровані у регулярну армію. Вони всіляко наголошують, що підкоряються Кадирову, а не російській військовій верхівці.
На відміну від росіян, чеченські бійці носять мобільні телефони, публікують пости в соціальних мережах і називають конфлікт війною, ігноруючи пропагандистську ухвалу Кремля про те, що її слід іменувати «спецоперацією».
Кадиров спробував представити мобілізацію як те, що підтримане всім чеченським суспільством, коли шкільним вчителям було наказано скласти списки людей, які готові «притулити біженців», а деякі державні службовці «пожертвували місячну зарплату на війну».
Чеченський лідер пропонує Путіну досвідчених бійців, які мають досвід жорстоких битв проти повстанців, у тому числі досвід вуличних боїв, які вже ведуться у низці українських міст. Їхня жорстока репутація сама по собі є зброєю.
«Кадировці мають багаторічний досвід так званих зачисток, бойовики можуть бути використані в якості психологічного інструменту проти мирних українців, — каже Олександр Квахадзе, науковий співробітник Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень, який займається проблемами Північного Кавказу. — Тут прихована загроза: якщо ви не здастеся, вас може спіткати та ж доля, що й мирні міста в Грузії та Чечні».
Російські командири вважають, що війська Кадирова мають навички, які можуть стати в нагоді в Україні, особливо під час облоги Маріуполя, додає Квахадзе.
Загін помітив втрату бійців
Чимало чеченських бойовиків відчули, що їх відправили як гарматне м’ясо на погано сплановану війну, у перші ж дні. Тепер вони, схоже, більше зосереджені на інформаційній війні, спрямованій на залучення новобранців та підтримку свого лідера.
Кадиров завзято повторює тезу про «добровольців», яким пропонують премію у розмірі близько 2300 доларів та зарплату в 1000 доларів на місяць з надбавкою за успішні операції.
Вербувальники зверталися до різних груп, у тому числі тренерів з бойових мистецтв, з проханням надіслати молодих людей, але чеченці, мабуть, не реагують, знаючи, якою смертоносною стала війна в Україні.
Чеченський загін перед відправкою в Україну / Фото: REUTERS/Chingis Kondarov
«Кадри та метадані показують, що більшість чеченських сил перебувають не менше ніж у 20 км від лінії фронту, єдине, що вони роблять, — записують відео, щоб мотивувати земляків та просувати войовничий образ Кадирова, — сказав Квахадзе. — Вони докладають багато зусиль для мобілізації „добровольців“, пропонуючи щедру фінансову винагороду, але витоки в Telegram-каналах свідчать, що це не вдалося».
Кадиров має ще одну причину для участі в кампанії. У лавах українських сил є щонайменше дві бригади, куди входять представники чеченської діаспори, які його ненавидять і мріють про його повалення. Рамзану треба зберегти свої сили в цілості для збереження влади.
«Кадиров, схоже, шокований розмахом українського опору і тим, що десятки, якщо не сотні його людей убиті. У нього багато бійців, близько 12 тисяч, але щоб залишитись при владі, йому потрібні вони всі. Якщо вони зазнають надто серйозних втрат в Україні, це може спричинити неприємні наслідки для Кадирова. Цим можна пояснити чутки про те, що він відвів частину своїх сил. Він хоче показати себе жорстким лідером крутих бійців, які готові на самопожертву. Але я не зовсім певен, чи готові вони віддати своє життя», — сказав Еміль Соломон Аслан.