За народною легендою, в урочищі Ґаджина Довбуш підстрелив чорта та надбав нелюдську силу

В Українських Карпатах після виходу фільму стають популярними маршрути слідами Довбуша – з легендарним опришком пов’язаний Чорногірський гірський хребет та гора Шпиці.

новини, зроблені з любов’ю 💛💙

Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив гірський гід Сергій Прокоп.

«Справді, цього року після виходу фільму багато туристів звертають особливу увагу на маршрути в Українських Карпатах, що пов’язані легендами з легендарним опришком Олексою Довбушем. Так, легенда каже, що саме в урочищі Ґаджина біля чорногірської вершини гори Шпиці Олекса Довбуш ховався разом зі своїми опришками. На Ґаджині є навіть виступ, який називають сідло Довбуша – гора справді має виступ, схожий на трон», – каже він.

Власне, народна легенда згадує, що в урочищі Ґаджина Довбуш підстрелив чорта та надбав нелюдську силу.

«За переказами, Довбуш полюбляв також і гору Шпиці, це одна із вершин Чорногори, висота над рівнем моря – 1863 метри. Трохи далі від вершини розташовані скелі Шпиць, саме через них гора має надзвичайну популярність», – каже Сергій Прокоп.

Гірський гід розповідає, що на скелистому відрогові Шпиць є до 40 рядів скель, висота яких подекуди сягає від 15 до 50 метрів. Деякі з них мають свої назви – наприклад, «Зуби Дракона», також скелі називають «списами», «вилами».

За однією з легенд, саме на Чорногорі був захований опришківський скарб Довбуша.

«Я думаю, що його давним-давно знайшли, всупереч свідченням легенд та народних переказів, але добре, що кіно популяризує Українські Карпати», – каже Прокоп.

Власне, сам фільм попри прив’язку до легенд знімався не на Чорногірському хребті, а на сусідньому Свидовецькому (за рішенням знімальної групи).

Чорногірський хребет є найвищим гірським масивом в українських Карпатах. Його найвища точка – гора Говерла 2061 м. На хребті знаходяться всі українські двотисячники: Петрос (2020), Говерла (2061), Ребра (2001), Гутин-Томнатик (2016), Бребенескул (2032) та Піп-Іван Чорногірський (2022). Хребет розділяє дві області – Закарпатську та Івано-Франківську, у 1919-1939 роках уздовж нього проходив кордон Польщі і Чехословаччини. Прикордонні стовпчики збереглися й досі.

Прокат історичного фільму Олеся Саніна «Довбуш» про легендарного ватажка карпатських опришків Олексу Довбуша стартував 24 серпня та триває.

Фото: ТЕТЯНА КОГУТИЧ

ЗакарпатПост