Нові гучні положення законопроєкту про мобілізацію: Е-повістки і арешт активів ухилянтів
Кабінет міністрів 30 січня передав до Верховної Ради нову версію законопроєкту про мобілізацію.
ТСН.ua зібрав основні положення нової версії законопроєкту про мобілізацію. Документ містить важливі і кардинальні зміни для військовозобов’язаних.
Відповідно до законопроєкту, передбаається зміна призовного віку з 27 до 25 років.
Крім того, до мобілізаційних процесів залучатимуть органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні та військові адміністрації, підприємства, установи і організації, зокрема до оповіщення та забезпечення прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, до збірних пунктів та військових частин; надання повноважень Національній поліції України щодо участі у заходах мобілізації.
Таким чином, скандальна норма, яка викликала багато суперечок у попередньому законопроєкті, рпо надання місцевій владі додаткових і чітко несформульованих повноважень щодо “забезпечення прибуття на збірні пункти та призов” мобілізованих, залишається.
Покарання для ухилянтів
Якщо призовник добровільно протягом 10 днів з дня вручення не виконав обов’язку, або не з’явився до ТЦК (в тому числі, закордонної дипломатичної установи України, якщо громадянин закордоном), то його:
Обмежують у праві на виїзд за межі України;
Обмежують у праві керування т/c;
Накладають арешт на кошти та інші цінності, у банка та інших депозитарних установах.
Таким чином за майже два роки великої війни, юридично оформлена норма про заборону на виїзд за кордон військовозобов’язаних.
Що стосується економічних “санкцій” проти ухилянтів, то їх вводитимуть лише за ухваленням суду після подання ТЦК. Раніше ці повноваження хотіли передати безпосередньо військкоматам.
“Сюрприз” для військовозобов’язаних, що перебувають за кордоном
Будь-які консульські дії в закордонних дипломатичних установах для чоловіків від 18 до 60 років, які є призовниками, військовообязанними або резервистами, планують здійснюватися за умовами наявності у них військово-облікових документів.
Виключення – оформлення посвідчення на повернення в Україну, консульські дії щодо дітей, якщо другий батько – іноземець, оформлення спадщини;
Оформлення паспорта громадянина України, закордонного паспорта громадянина України буде здійснюватися у разі наявності військово-облікових документів.
Військово-обліковий документ – завжди з собою
У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (виключені) з військового обліку, зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника ТЦК, поліцейського, або прикордонника (якщо ви перебуваєте у прикордонній смузі).
Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський може здійснювати фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням фото- та відеофіксації, а також використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Хороша новина для строковиків
Законопроєкт передбачає звільнення строковиків у запас. Строковиків, які проходили військову службу під час дії воєнного стану та були звільненні зараз, – протягом пів року з дня звільнення з військової служби не мобілізовуватимуть. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
Базова військова підготовка
Строкової служби також не буде. Замість неї запроваджують базову військову підготовку.
“Людина віком 18-24 років самостійно обирає, коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займатиме максимум 5 місяців, при цьому за людиною зберігаеться її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві”, – зазначили у Міноборони.
Новина доповнюється…