Ціни в Чехії: який мінімум грошей потрібний студенту на місяць

Існує думка про те, що освіту в Європі можуть дозволити собі лише заможні люди. Чехія успішно розвінчує цей міф.

комплексне розміщення реклами: групи, сторінки, сторіси, газети, сайт 050 888 50 50

Подробиці розповідає автор блогу GoStudy Ольга Шевченко.

Чехія — невелика країна в самому серці Європи зі стабільною економікою та прийнятними цінами на оренду житла, продукти харчування та товари першої необхідності. Держава входить до Євросоюзу, але не перебуває у Єврозоні, тому національна валюта Чехії – не євро, а чеська крона (Kč). Крона — стабільна валюта, курс якої піддається мінімальним коливанням і становить: 1 € = 25 Kč; 1 $ = 23 Kč.

Згідно з даними чеського Міністерства праці та соціальних справ, прожитковий мінімум для студента в Чехії становить 2770 крон на місяць. Передбачається, що у цю суму студент може задовольнити свої базові потреби. Чи це так насправді, перевіримо на прикладі реальних чеських цін на проживання, харчування та товари першої необхідності.

Ціни на житло

Оренда житла – велика частина щомісячних витрат. Щомісячна оплата залежить від типу житла, який обере студент. Найбільшою популярністю користуються гуртожитки та невеликі квартири-студії. Також вартість оренди залежить від міста проживання: що менше місто — то нижча ціна. У середньому місяць проживання у квартирі без оплати комунальних послуг обійдеться у таку суму:

                Прага    Брно     Острава

Гуртожиток від університету від 1 300 крон                 від 1 2000 крон                  від 2 100 крон

Приватний гуртожиток              від 6 300 крон                 від 4 500 крон                    —

Квартира-студія                           від 10 000 крон               від 7 000 крон              від 6 000 крон

Однокімнатна квартира           від 13 000 крон               від 10 000 крон                 від 6 000 крон

«На першому та другому курсі я жив у гуртожитках Strahov. Це найкраще місце для новеньких студентів. Місяць проживання коштує близько 2500 крон, і головне, що входить у цю вартість – можливість завести багато нових знайомств. Щоправда, після другого курсу більшість моїх друзів, у тому числі я, збиралися компаніями, щоб спільно винайняти квартиру», – поділився студент магістратури ČVUT Антон.

Серед студентів у Чехії популярний flat sharing, коли кілька людей збираються невеликою групою для оренди житла. Сусідами по квартирі можуть стати як друзі та одногрупники, так і незнайомі люди, які виставляють свої пропозиції у групах на facebook під назвою Spolubydlení.

Flat sharing став дуже популярним серед студентів, які хочуть жити у квартирі, але не можуть орендувати її самостійно. Зібравшись групою в три-чотири особи, можна винайняти великі апартаменти в центрі міста за ціною приватного гуртожитку.

 Flat sharing став дуже популярним серед студентів, які хочуть жити у квартирі, але не можуть орендувати її самостійно. Зібравшись групою в три-чотири особи, можна винайняти великі апартаменти в центрі міста за ціною приватного гуртожитку.

Ціни на проїзд

Витрати на проїзд складають мінімальну статтю видатків студента завдяки спеціальним знижкам. Чеські та європейські транспортні компанії надають учням шкіл та університетів знижки від 20 до 70 відсотків. Величину пільги на вартість проїзного встановлює місцева транспортна компанія.

Студентські знижки поширюються не лише на проїзні у громадському транспорті, а й на квитки на потяги компаній České Dráhy та RegioJet. Наприклад, звичайний квиток на потяг чеської компанії із Праги до Відня коштує 850 крон, а зі знижкою – 500 крон. Повна ціна квитка до Брно – 329 крон, а для студента – всього 82 крони.

Ціни на продукти

Ціни на продукти можуть відрізнятись в залежності від магазину. Найпопулярніші мережі супермаркетів – Albert, Billa, Kaufland, Lidl та Žabka. Ціни в чеських магазинах можна описати у трьох словах: хліб дорожчий за пиво.

«Коли я переїхала до Праги з України, я готувалася до високих цін на їжу. Існує міф, що у всій Європі вартість продуктів вища мінімум у два рази. Але Чехія мене приємно здивувала, ціни в магазинах практично такі самі, як в Україні, а деякі продукти навіть набагато дешевші», – розповіла студентка Вищої школи економіки у Празі Мілана.

Мінімальна вартість найпопулярніших продуктів складає:

Цукор (1 кг) – 17 крон

Сіль (1 кг) – 7 крон

Молоко (1 л) – 14 крон

Сир Едем (100 г) – 18 крон

Сир Гермелін (100 г) – 23 крони

Сир Гауда (100 г) – 18 крон

Рис (1 кг) – 40 крон

Паста спагетті (500 г) – 13 крон

Хліб (500 г) – 23 крони

Куряче філе (1 кг) – 140 крон

Яловичина (1 кг) – 195 крон

Свинина (1 кг) – 180 крон

Сосиски (100 г) – 17 крон

Ковбаса копчена (500 г) – 50 крон

Банани (1 кг) – 30 крон

Яблука (1 кг) – 26 крон

Лимони (1 кг) – 32 крони

Полуниця (1 кг) – 140 крон

Картопля (1 кг) – 11 крон

Огірки (1 шт.) – 23 крони

Цибуля ріпчаста (1 кг) – 20 крон

Печериці (250 г) – 26 крон

Ціни на напої можуть здивувати іммігрантів із СНД, оскільки негазована вода коштує дорожче за пиво. Середня вартість хмільного напою 12–17 крон, частину витрат можна компенсувати, повернувши порожню скляну пляшку назад в магазин.

У середньому ціни на напої виглядають так:

Сік Granini (1 л) – 36 крон

Coca-Cola (0,5 л) – 22 крони

Вода (0,5 л) – 20 крон

Вино (0,75 л) – 90 крон

Пиво (0,5 л) – 15 крон.

Ціни у закладах

Знайомство з національною кухнею – це невід’ємна частина залучення до нової культури. Найкраще місце, де можна скуштувати чеські страви – традиційні «господи» (чеш. hospoda) чи пивні. Однією з переваг таких закладів є невисокі ціни. Наприклад подивимося на ціни у відомому традиційному ресторані U medvidků:

Гуляш – 185 крон

Свічкова на сметані – 185 крон

Гермелін на грилі – 175 крон

Татарак – 185 крон

Свиняче коліно – 290 крон.

Традиційні чеські ласощі — це трдельник. Залежно від начинки ціна може становити від 50 до 120 крон. Історично трдельник – це булка зі здобного тіста з цукром і корицею без будь-якого наповнення.

Популярне місце для обідів не лише серед студентів, а й серед офісних працівників – університетські їдальні. Ціна на комплексний обід тут набагато нижча, ніж у кафе та ресторанах. Основна страва зі студентською знижкою коштуватиме 60–70 крон, а суп лише 10–20 крон. Воду та чай у їдальнях можна пити безкоштовно у будь-яких кількостях.

Ціни на одяг

Одяг – невід’ємна стаття витрат. Велику популярність серед студентів мають мережі магазинів ZARA, Bershka, H&M, Mango, C&A. Ціни в мас-маркеті доступні кожному та мало відрізняються від цін у країнах СНД. У середньому звичайна футболка коштує 200-500 крон, жіночі джинси 800-1200 крон, а куртка – від 1800 крон. Точні ціни на одяг можна переглянути на сайті магазину, обравши локацію Czech Republic.

Вартість візи

Щорічна стаття витрат усіх іноземних студентів – це витрати на оформлення візи. У пакет необхідних документів входять:

Річна страховка. Для законного перебування на території Чехії понад 90 днів необхідно оформити комплексну страховку. Мінімальна вартість річного страхування зі студентською знижкою – 14 000 крон.

Довідка з банку. Для оформлення студентської візи необхідно надати довідку з банку, яка підтверджує наявність коштів для перебування на території Чехії протягом року. Сума, яка має лежати на рахунку, залежить від встановленого прожиткового мінімуму. Той, у свою чергу, щорічно визначається чеським Міністерством фінансів. У 2021 році прожитковий мінімум для студентів становив 2 770 крон на місяць. Необхідна сума, яка повинна лежати на рахунку, розраховується за такою формулою: (15 *прожитковий мінімум) + (5 * 2 * прожитковий мінімум).

Марки. При поданні на візу необхідно принести поштові марки на суму 2500 крон. Вартість марок — це розмір державного збору за обробку ваших документів, який працівники Міністерства внутрішніх справ не мають права прийняти безпосередньо готівкою, щоб уникнути корупції.

Як заробити студенту?

Згідно з чеським законодавством, усі студенти мають вільний вихід на ринок праці. Єдине обмеження: можна працювати не більше ніж 40 годин на тиждень. Багато студентів починає підробляти вже з другого семестру першого курсу. Перевага чеських університетів – вільний розклад, який учень складає самостійно. Таким чином студент може звільнити хоча б один будній день для підробітку.

Окрім підробітку, студент може отримувати гроші від університету. Усі вузи Чехії передбачають кілька видів стипендій. Найпростіше оформити «стипендію на проживання», яка надається учням з пропискою в іншому місті чи країні. Виплата відбувається раз на три місяці і становить від 3600 до 7500 крон. Також усі студенти можуть здобути стипендію за високу успішність. На неї можуть розраховувати учні із середнім балом, найбільш наближеним до одиниці. Розмір стипендії встановлюється факультетом та виплачується раз на семестр. Сума в середньому становить 8-10 тисяч крон. ‎

Вартість життя у Чехії

Чехія – недорога країна для студентів. Місцеві ціни на 15–20% нижчі, ніж в інших країнах Європи. Студентські знижки дозволяють учням заощаджувати на оренді житла, харчуванні та проїзді. За умови проживання у гуртожитку, повноцінному харчуванні та відвідуванні кафе та їдалень, а також за умови розумної економії витрати можуть у середньому становити 7-10 тисяч крон на місяць.

Щомісячні витрати в Чехії сильно залежать від міста проживання та обраного житла. Завдяки підробіткам та стипендії студент може комфортно жити, подорожувати Європою та не відмовляти собі у додаткових витратах.

Від редакції: актуальна політична ситуація викликає зміни, зокрема, в чеській економіці, тому реальні ціни можуть дещо відрізнятися від наведених у статті.

ЗакарпатПост