Карпатські мольфари та закарпатські народні цілителі можуть опинитись поза законом

Чиновники хочуть уникнути відповідальності, МОЗ відмовляється видавати ліцензії

Народні цілителі можуть опинитися поза законом. МОЗ хоче відмовитися від видачі ліцензій на їх діяльність і ініціює громадське обговорення відповідного законопроекту. Чиновники вважають, що це захистить українців від шахрайства і дозволить раніше діагностувати важкі хвороби у дипломованих лікарів.

> Вподобайте сторінку закарпатської газети «НЕДІЛЯ»

Про ініціативу повідомили в прес-службі МОЗ. Зараз в міністерстві тимчасово відмовилися від реєстрації цілителів, хоча і не стали зупиняти дію вже виданих ліцензій, пише Сьогодні.

“Поняття народної медицини в законодавстві ґрунтуються на “досвіді багатьох поколінь людей і усталених народних традиціях”, – говорять в прес-службі МОЗ.

Але, по-перше, в законодавстві не передбачені критерії підтвердження досвіду поколінь. Це можуть зробити тільки етнологи або культурологи, яких в штаті міністерства немає. По-друге, народні методи не входять до арсеналу сучасної доказової медицини, і їх безпека і ефективність ніколи не перевірялася в умовах наукових експериментів”.

В результаті МОЗ пропонує прирівняти діяльність цілителів або до релігійних послуг, або до сфери розваг. Проект закону пробуде на обговоренні до 4 лютого, і, якщо його схвалять, він попрямує на голосування до Ради.

Нагадаємо, ліцензувати знахарів в Україні почали ще 2001 року, проте штрафи за роботу без спецдозволів з’явилися тільки 2013-го. Зараз за лікування без документів цілителя доведеться заплатити 2250 грн. Сама ліцензія видавалася на п’ять років, коштувала вона 3723 грн. 2001 року таких дозволів було видано 440, але вже до 2013 року цифра зменшилася – 250 “ліцензіатів”. А ось торік МОЗ видав всього 30 дозволів.

Експерти і лікарі вважають ідею хорошою, мовляв, серед знахарів часто трапляються аферисти, їх методи – дуже сумнівні, а нести відповідальність за їх роботу ніхто не хоче.

Юрист Іван Ліберман вважає, що в разі відмови МОЗ знахарі будуть підвідомчі або Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій, або Мінкульту. Член громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я, сімейний лікар Євген Гончар додає – гарантувати ефективність і безпеку методів лікування і діагностики народних лікарів не можна.

“Такі фахівці через брак академічних знань можуть ввести пацієнта в оману про стан його здоров’я. Але це рішення навряд чи вплине на ринок подібних послуг – завжди будуть люди, які сподіваються на диво, і ті, хто спекулює на цьому”, – говорить він.

Крім того, Гончар нагадує – в деяких вузах є спеціальність “Народна і нетрадиційна медицина”. Але її, за словами лікаря, планують скасувати..

zakarpatpost.net