Москаль: Що за дебіл підписав ці закони?

Геннадій Москаль у інтерв’ю Українській правді розповів про справжні стосунки Закарпаття з Угорщиною. Принаймні, про те, якими він сам їх бачить.

Чи потрібна міжнародна структура, яка б моніторила ситуацію, як того вимагають угорці?

– Тут є КМКС (“Товариство угорців Закарпаття” – УП) та “Демократична спілка угорців”. Цього достатньо (для моніторингу – УП). Вони мають прямий зв’язок з Будапештом, є постійні візити. Ми нічого не скриваємо. Кажемо: “Так, є проблеми, але у Будапешта та Києва, а не у Закарпаття з Угорщиною”.

Ми до всіх нацменшин відносимося з однаковою повагою. Вони всі – громадяни України. Ми хочемо, щоб вони нікуди не їхали.

У Будапешта аналогічне бажання. Він їм допомагає тут, щоб вони не їхали з Закарпаття. Якщо десятки тисяч в один день переїдуть, це буде економічний, гуманітарний, соціальний колапс для маленької Угорщини.

– Така політика сусідів виглядає доволі єзуїтською.

– У Будапешта дуже ревностне відношення до своєї “національної меншини” за кордоном. Це – їхній пріоритет. У нас компактно проживає 150 тисяч угорців. Ще 1 мільйон 200 тисяч – в Румунії, 500 тисяч – в Словаччині. Якщо порахувати їх всіх, в світі буде мало не більше 15 мільйонів.

Але в мене інше питання: хто забороняє Києву піклуватися про своїх? Хоча б забрати українців з непризнаних республік, де низький рівень життя: Придністров’я, Абхазії, Осетії, Карабаху. Тим більше, що у нас кожний рік списуються з мапи України десятки й десятки сіл. В Росії існує програма переселення “соотєчєствєнніков”, а у нас такої, нажаль, немає.

– Так, але ж Україна не лізе зі своїм статутом до сусідів!

– Спитайте у творців українських законів. Візьмемо, наприклад, закон “Про нацменшини”. В шостій статті чітко сказано: держава гарантує створення національно-культурних автономій. Так що ви хочете від Угорщини та їх посадових осіб, якщо такі закони прийняли в Україні?

Коли ми показуємо це в Києві, вони кажуть: “Що це за дебіл написав?!”. Так, вибачте, підписано президентом України 25 червня 92-го року. Скоріше за все, це був пан Кравчук.

Велике інтерв’ю із Генадієм Москалем читайте у свіжому номері закарпатської газети «НЕДІЛЯ». Газета у продажу з 30 березня.

Коментування вимкнено