Житель Ужгорода три роки тому втік із зали суду й до цього часу переховується

– Краще повішуся, ніж сяду. Я нікого не бив, – сказав адвокату 24-річний Василь Монда, коли суддя оголосив перерву в засіданні. Устав із лави підсудних і вийшов.
2008 року Закарпатський апеляційний суд визнав Василя Монду винним у розбійному нападі на підприємця. Він заочно отримав сім років в’язниці. Третій рік переховується.

— Василя били на слідстві, він дуже боявся тюрми, — каже Ольга Машкаринець, адвокат Монди. — От і втік.

У ніч на 20 березня 2005 року на громадянина Німеччини Андрія Екенберґера напали двоє чоловіків. Він саме приїхав до Ужгорода. Автівкою підвіз місцеву Маргариту Фелдеші.

— Висадив мене біля воріт, залишився в машині, — згадує Маргарита. — Я пішла до хати, гукнула чоловіка. Коли повернулась, побачила, що Екенберґер лежить на землі, а двоє чоловіків б’ють його палицею. Я гукала на допомогу, вискочив мій Микола. Нападники утекли машиною.

За кілька днів міліціонери затримали ужгородця Василя Монду. Звинуватили в нападі на іноземця.

— Екенберґер до виїзду в Німеччину працював у Мукачевому, — розповідає Віра Монда, матір Василя. — Ми трудилися разом, я його добре знала. Узяла фото сина і пішла до нього.

Віра запевняла, що її син не міг нападати тієї ночі.

— Тоді ми були всі вдома, готувались до 20-річчя доньки, — пояснює. — Потім лягли спати. Я показувала Екенберґерові фото сина. Він погодився, що нападник був старший років на 10.

При перших свідченнях потерпілий не впізнав нападників. Пояснював, що вночі було темно, він їх не розгледів. Захист встановив, що вулиця справді не освітлювалася. Згодом Екенберґер змінив покази. Начебто упізнав Василя.

— Дав неправдиві свідчення, — обурюється адвокат Ольга Машкаринець. — Не міг розгледіти обличчя, але придумав, що в автомобілі нападників горіло світло. Тому впізнав.

Під час впізнання слідчий Олександр Гетик показав потерпілому ймовірних нападників. Він упізнав Монду, бо той був у наручниках.

— Екенберґер хотів, аби йому відшкодували страховку, — пояснює адвокат. — Німецькі страхувальники мали заплатити до 35 тисяч євро. Але виплати проводять тільки після вироку суду.

Суддя Закарпатського апеляційного суду Федір Вотьканич не взяв до уваги факт, що на момент нападу Василь був удома. Не побачив порушення закону і в проведенні впізнання підозрюваного у наручниках.

— Не сумніваюся, що Екенберґер упізнав Монду як нападника, — каже слідчий Олександр Гетик. — Упізнання було проведено законно.

Андрій Екенберґер отримав страховку. Василя Монду розшукують. Його донька Анастасія росте без батька.

Олена Талаєва, Gazeta.ua