Закарпаття: Винороб із Завидова добре знає смак сльози виноградної лози…

Кажуть, виноград любить тінь господаря. Адже тільки коли лоза відчуває працьовиті руки, дає добрий урожай. А виноградники Михайла Гегедоша із села Завидово, що на Мукачівщині, відчувають тінь не лише господаря, а й його дружини Ганни та доньки Наталі.

Тут ціла родина доглядає за виноградом. А той віддячує їм солодкими і наливними гронами, з яких Михайло Михайлович створює десятки сортів вина. І кожен з них має свій неповторний букет…

Вирощувати виноград Михайло Гегедош почав на початку третього тисячоліття, після того, як отримав від колгоспу пай. Спочатку, каже, й не надто розбирався у виноградарській справі, хоча й виріс у центрі закарпатського виноробства. Але корчувати виноградники, тим паче родючі, гріх. Тож Михайло Михайлович вирішив, що вирощуватиме виноград для власних потреб.

«Я біля винограду та вина бігаю, як мати біля немовляти, — порівнює свою працю Михайло Михайлович. — Ранньою весною обрізаю лозу, затим удобрюю перегноєм. Слідкую, щоб джмелі не об’їдали грона…».

Коли зібрав перший урожай і заклав вино, зрозумів, що цього напою вистачить і для себе, і на продаж. Так Михайло Гегедош почав професійно виготовляти вино. Посприяли цій справі і винні фестивалі. Адже, власне, тільки на таких заходах винороб і може продати своє вино.

До виготовлення вина Михайло Гегедош підходить по-особливому. Використовує для цього власні методи бродіння напою. Каже, користується в основному дідівськими знаннями, які освоїв уже згодом. Виготовляє відомі на Закарпатті сорти: «Кагор», «Троянду Закарпаття», «Ізабеллу»…

А торік Михайло Гегедош створив новий сорт вина — «Космос», а як основу використав виноград каберне. Каже, цьому послужило давнє знайомство.

«Колись я познайомився з майстром виноробної справи з Ужгорода, який створював вино спеціально для космонавтів,— розповідає Михайло Михайлович.— Він купажував відбірні сорти червоного винограду. Свого секрету сповна він мені не видав, але деякі нюанси я зрозумів. «Космос» має неповторний букет, дуже позитивно впливає на здоров’я», — констатує мій співрозмовник.

Михайло Михайлович зауважує, що найбільшою проблемою закарпатського винороба є відсутність дозволу на продаж. Адже в Україні, на відміну від наших європейських сусідів, не існує такого поняття, як «приватний винороб». А це, в свою чергу, дуже обмежує в правах дрібних закарпатських виробників вина. Іншою проблемою є конкуренція серед самих виноробів. І часом вона, на жаль, не дуже здорова.

«Найближчим часом планую створити вдома дегустаційну залу,—хвалиться на завершення розмови Михайло Михайлович . — Адже так зможу приймати туристів. Бо попит на подібні зали на Закарпатті сьогодні є. Щоправда, для цього потрібно вкласти чимало праці і коштів».

Сніжана Русин

Інтернет-видання “Панорама Мукачева”