Закарпаття: Інтернет-центри “ростуть” як гриби у сільських бібліотеках Виноградівщини

Виноградівський район (єдиний на Закарпатті!) став переможцем всеукраїнського конкурсу, участь в якому брало 325 районних бібліотечних систем з сільськими філіями.
Пощастило в долученні до цивілізації сільським та селищним бібліотекам Виноградівського району – попередньо отримавши грант, вони вже підключені до всесвітньої мережі. Днями в міській  та районній бібліотеці відкриті  Інтернет-центри, а попередньо таке диво сталося у селі Черна та смт. Королево. До прикладу, у  просторому, спеціально облаштованому приміщенні  бібліотеки у Королеві на відвідувачів чекають три новенькі комп’ютери, підключені до швидкісного Інтернету. Завдяки встановленим на кожному комп’ютері  веб-камерам майбутні користувачі можуть не тільки шукати у Всесвітній павутині потрібну інформацію, але і спілкуватися з друзями чи колегами за допомогою програми “Скайп”.

Це перші  сільські Інтернет-центри на Закарпатті. Їхня поява стала можливою після того, як Виноградівська районна бібліотека,  яку очолює справжній ентузіаст своєї справи Катерина Вашкеба, виграла Грант Фонду Мелінди та Біла Гейтса “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету”.

Діяльність цього фонду на Україні спрямована передусім на комп’ютеризацію сільських бібліотек.  І першою ластівкою в реалізації такого корисного і потрібного проекту стала комп’ютеризація королівської, а згодом і чернянської бібліотек. Та найсучасніша техніка сама по собі, як  кажуть, погоди не робить. Знадобилося чимало зусиль і  бібліотекарів, і місцевої влади та і самих читачів, щоб обладнати приміщення відповідно до строгих технічних норм – щоб підключитися до мережі, щоб встановити якісне програмне забезпечення.

Регіональний представник програми “Бібліоміст” п. Богдан Микицей, зокрема, повідомив, що активно ця програма розпочала діяти два роки тому, а приблизно з жовтня минулого року розпочались практичні візити до Закарпатської області – відвідували райони, міста, села і ретельно вивчали ситуацію з бібліотеками, особливо у сільській місцевості. Згодом  Виноградівський район (єдиний на Закарпатті) став  переможцем  великого всеукраїнського конкурсу, участь в якому брало 325 районних бібліотечних систем з сільськими філіями. Отже, за підсумками програми “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету Виноградівська ЦБС  стала однією з 20 бібліотек-переможців.

До речі, знаний місцевий фіґляр з Королева Михайло Чухран присвятив цій темі окремий твір.

Інтернет і бібліотека

Старі книжки з бібліотеки,
Цілком зачитані листи,
Знайти свій путь у світ далекий
Допомагають вам знайти.

Вони підкажуть і порадять,
Завжди готові до занять,
Вони ніколи вас не зрадять
І тільки доброму навчать.

Носити ж їх – спина зігнеться,
Такі тяжкі, як кірпічі,
Тому-то фонду Біла Гейтса
Ушиткі вдячні читачі.

Журнал і книга, і газета
Вмістились разом на дисплей,
Народ прилип до Інтернета,
Немов штанами сів у клей.

І най батьки не будуть строгі,
Що їх сюди йде дітвора –
Інформаційних технологій
Прийшла для молоді пора.

Вони сюди протопчуть стежку
До повних знань із різних тем
І на малу скачати флешку
З десятків книг увесь об’єм.

Оплот культури і науки,
Книг і комп’ютерів ракаш,
Як кажуть, прапор вам у руки
Най Бог подержить вам сохташ

Бібліотека тут взірцева,
Прогресу зовсім не чужа,
Бо досягла до Королева
уже всесвітня мережа.

Але мандруючи по сайтах,
Котрі вас ваблять і вночі,
Про книги ви не забувайте,
Вельмишановні читачі!

Валерія Каналош,  фото автора, Закарпаття онлайн