Цьогоріч на користь податківців Закарпаття вирішено 1445 судових справ на суму 213,1 млн. грн.
Про стан розгляду справ у судах за участю податкових органів та суб’єктів господарювання розмовляємо сьогодні з керівником юридичного управління Державної податкової адміністрації у Закарпатській області Олександром РОГАЛЕМ.
– Олександре Олександровичу, як би Ви окреслили основні напрямки роботи підрозділу, який Ви очолюєте?
– Захист у судах законних майнових інтересів держави в особі органів податкової служби – є пріоритетним напрямком роботи юридичних підрозділів органів державної податкової служби України.
Податки виконують для держави декілька функцій – формування державного фінансового ресурсу, регулювання економіки та забезпечення справедливого перерозподілу соціальних благ. Тож недотримання норм податкового законодавства безпосередньо впливає на функціонування одного з найважливіших механізмів забезпечення діяльності держави. Якщо ж ці норми не виконує платник, ухиляючись від сплати податків – він шкодить суспільству, ставлячи під загрозу виконання загальносуспільних завдань.
Тому робота юридичної служби органів ДПС області направлена на представництво та захист в установленому законом порядку інтересів держави щодо забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів .
– Наскільки ефективною була робота податкових юристів у цьому році ?
– З усіх категорій справ, розглянутих в судах цьогоріч, на користь органів податкової служби вирішено 1445 справ на суму 213,1 млн. грн., що становить 95,4%. Платники податків виграли 69 справ на суму 35,2 млн. грн. (4,6%).
– Цифри серйозні. Як вдалося вийти на такий результат?
– Такого, я б сказав, досить вагомого результату роботи вдалося досягнути завдяки налагодженій співпраці з судовими органами, вивченню практики вирішення аналогічних судових спорів. Позитивним вважаю той факт, що суди підтримують позицію податкових органів, а отже захищають інтереси держави, у справах, за результатами яких руйнуються схеми ухилення від оподаткування.
– Платник податків має право на оскарження дій та рішень органів державної податкової служби. З чим найчастіше не погоджуються закарпатські платники?
– Візьмемо такий приклад. Скажімо, під час перевірки був встановлений факт порушення платником вимог законодавства. За результатами перевірки донараховано податкове зобов’язання. У такому випадку керівником податкового органу приймається податкове повідомлення-рішення. Це письмове повідомлення податкового органу платнику податків про його обов’язок сплатити до бюджету суму податкового зобов’язання та штрафних санкцій.
Якщо платник вважає, що сума податкового зобов’язання визначена неправильно або прийнято рішення, яке, на його думку, суперечить законодавству, він має право на його адміністративне оскарження, тобто до органу податкової служби, або на судове оскарження.
Якщо охарактеризувати в цілому, то із загальної кількості справ за судовими позовами платників податків до податкових органів майже 83% – справи про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, тобто про визначення донарахованих податкових зобов’язань та штрафних санкцій.
– Олександре Олександровичу, зрозуміло, що основне Ваше завдання – відстоювати інтереси держави. А чи може до Вас звертатися за допомогою платник податків?
– Так, звичайно. Хочу нагадати, що у ДПА у Закарпатській області функціонує приймальня громадян, куди наші земляки можуть звертатися із своїми питаннями, залишати свої звернення. Фахівці юридичного управління нададуть безоплатну правову допомогу. Кожної середи з 14.00 до 16.00 я проводжу особистий прийом громадян.
Фахівці підрозділу систематично беруть участь у “гарячих” телефонних лініях, які проводить обласна податкова адміністрація. До речі, черговий такий сеанс телефонного зв’язку з питань реалізації і захисту прав людини відбудеться 15 грудня ц.р. Номер телефону в Ужгороді – 3-70-90. Телефонувати можна з 14.00 до 18.00.
– Як Ви вважаєте, прийнятий Податковий кодекс дозволить юридичній службі працювати більш ефективно?
– Безперечно. Адже саме через неоднозначне тлумачення нормативно-правових актів нерідко виникають судові процеси між податковим органом та платниками податків. Тому потреба у єдиному кодифікованому податковому документі назріла вже давно. І дуже добре, що нарешті такий документ є.
Думаю, що введення Податкового кодексу України в дію з 1 січня 2011 року, вирішить багато проблем, які виникають між державою і платниками податків, забезпечуючи при цьому баланс інтересів обох сторін.
ДПА в Закарпатській області