У 2011 році витрати закарпатців зростуть на 15-20%
У 2011 році можна чекати не лише подальшого зростання споживчого сектора в Україні, але і прискорення темпів зростання, порівняно з 2010 роком до 15-20%, повідомили Кореспондент.biz у компанії Foyil Securities.
Як зазначив Андрій Ястріб, аналітик Foyil Securities, по-перше, зростання економіки наступного року (нехай і порівняно невелике, на 4-5%) призведе до зростання доходів населення і до зростання споживчої довіри. По-друге, можна також чекати, що у міру виходу з кризи і поліпшення настрою споживачів, буде змінена структура витрат і заощаджень – українці почнуть витрачати трохи більше і відкладати трохи менше.
По-третє, експерт вважає, що банки, помалу розбираючись із проблемними кредитами, почнуть активно кредитувати не лише дрібні покупки кредитами на строк до одного року, але також збільшать видачу кредитів на покупку автомобілів та іншої техніки. Таким чином, за умови, що не станеться нових великих потрясінь в світовій економіці, споживчий сектор наступного року збільшить своє зростання і може зрости на 15-20%.
Як показує офіційна статистика, роздрібний товарообіг за одинадцять місяців 2010 року збільшився на 7,1% у порівняльних цінах. Зростання роздрібного товарообігу спостерігалося у всіх регіонах країни. При цьому лідерами зростання були індустріальні регіони (Донецька, Луганська, і Запорізька області – більш ніж на 10%), а найменше зростання показали західні регіони (Львівська, Тернопільська, і Хмельницька області – менш ніж на 2%). Хоча це зростання важко назвати приголомшуючим порівняно із зростанням у докризові роки, все одно явно видно поліпшення в порівнянні з 2009, коли за той самий період роздрібний товарообіг зменшився на 20,7%. Таким чином можна констатувати тенденцію до зростання вжитку в Україні, хоча і не дуже швидкими темпами.
Структура витрат домогосподарств в Україні в 2010 році змінилась несуттєво. Так, витрати на продукти харчування збільшилися з 54% до 56%. Частка витрат на одяг і взуття також збільшилась – із 4,9% до 5,3%. Чималою зміною було збільшення частки витрат на транспорт – з 2,8% до 3,6% (або на 41%, якщо враховувати також і зростання загальних витрат). Проте, згідно з офіційною статистикою, інфляція транспортних послуг за рік склала лише 3,3%. Виходить, що зростання частки витрат українських сімей на транспортні витрати пов’язане із частішими поїздками, що є хорошою ознакою для економіки в цілому.
Однак, про те що українські споживачі себе відчувають ще не так добре свідчить той факт, що витрати на ресторани і готелі знизились із 2,2% до 2% в 2010 році, говорить Андрій Ястреб. Крім того, загальний обіг від надання послуг в країні за перші десять місяців збільшився лише на 1,6% в реальному вираженні. Це ще раз демонструє, що зростання споживчого сектора залишається все ще крихким: українські сім’ї збільшили витрати на продукти вжитку і одяг, але поки що не настільки активно збільшують витрати на товари тривалого користування і послуги.
Про те, що українські споживачі не квапляться витрачати гроші і, мабуть, з побоюванням відносяться до нинішньої економічної ситуації, свідчить і той факт, що депозити домашніх господарств за рік збільшилися на 28% або на 57 млрд грн. (для порівняння – обіг роздрібної торгівлі за одинадцять місяців 2010 року склав 247 млрд грн.). Більше того, на кінець вересня споживчі кредити банків за рік зменшилися на 12% або на 17 млрд грн.
Разом з тим, банки вже почали збільшувати короткострокові споживчі кредити, збільшивши портфель споживчих кредитів строком до одного року на 15% або на 3 млрд грн. Це говорить про те, що банки починають відновлювати споживче кредитування, але поки що із побоюванням, намагаючись мінімізувати ризики неповернення кредитів, вважає Андрій Ястреб.
Корреспондент.net