Україну будуть годувати кризою ще два роки
Уряд плутається в термінах виходу країни з економічної кризи. Але жонглює датами свідомо. Прем’єр-міністр Микола Азаров пообіцяв, що Україна впорається з економічною кризою вже в 2012 році. Такий прогноз він зробив, підбиваючи підсумки роботи Кабміну в поточному році.
“Якщо все буде розвиватися за оптимістичним сценарієм, то буде 6% (зростання економіки в 2011 році). Тобто в 2012 році вийдемо остаточно на показники докризового року” – заявив прем’єр-міністр.
Давати такі прогнози Миколі Яновича знадобилося з однієї причини. У програмі кандидата в президенти Віктора Януковича було зазначено, що влада вже в 2011 році серйозно підвищить зарплати і пенсії. Але в бюджеті, який по-стахановськи був прийнятий нещодавно парламентом, ніякого серйозного зростання пенсій, зарплат та прожиткового мінімуму нема. За великим рахунком, закладене зростання соцстандартів недотягує до урядового прогнозу інфляції в наступному році.
Можна було б погодитися, що Кабмін нарешті вирішив припинити бюджетну гонку в питанні соцвиплат, яку ж і сам ще почав напередодні президентських виборів у 2004 році. Проте цей здогад повністю нівелює значне збільшення фінансування силовиків, Президента і Верховної Ради, керівництва міністерств.
Тому і довелося Миколи Яновича, схоже, доводити, що в наступному році українська економіка ще не вийде на докризовий рівень. А отже, і грошей підвищувати зарплати і пенсії в бюджеті немає. Але, за словами Миколи Азарова, як тільки стабілізація в країні настане, так відразу соцстандарти й переглянуть.
Цікаво, що своїми прогнозами глава уряду суперечить не лише своїм обіцянкам, які він роздавав раніше, але і прогнозам Президента. Так, в ролі кандидата у Президенти Віктор Янукович обіцяв розібратися з економічною кризою за дев’ять місяців. Потім – до кінця поточного року. Правда, ставши президентом, Віктор Федорович більше не називав термінів очікуваної розправи над кризою. Пообіцяв лише, що вона буде дуже швидкою. “Швидкість буде дуже серйозна”, – пригрозив у лютому Президент.
І всю серйозність швидкості тут же почали демонструвати в уряді. І почали штампувати власні прогнози щодо перемоги над економічними проблемами. Першим естафету “пророцтва” прийняв, як і личить за посадою, прем’єр-міністр Микола Азаров. На першому ж засіданні нового уряду в березні Микола Янович закликав міністрів “увійти в історію” реформаторами. І тут же пообіцяв покінчити з кризою в 2011 році.
Оскільки в перші місяці роботи нового уряду ніяких реформ країна не побачила, уряду довелося оперувати “майбутнім”. “Ми спробуємо створити такі умови, щоб 2011 році вже мати таке стійке економічне зростання, і під кінець 2011-го ми практично вийдемо на ті показники, які ми мали до кризи”, – заявив у квітні віце-прем’єр Сергій Тігіпко.
І тут же почався пошук прикладів, які мали засвідчити поліпшення життя українців. У червні таким назвали збільшення товарообороту на 1,5%. “А це значить, друзі мої, що жити стало веселіше, жити стало краще. Наші люди почали більше купувати, і це радує. Це дуже відмінний сигнал для нас”, – порадів Азаров.
Але вже до літа прогнози щодо “стабілізації” в уряді стрімко поміняли. Треба було виправдати подорожчання газу для населення і різкий стрибок цін на продукти харчування.
“2-3 роки ситуація в країні буде складною, перш за все тому, що ми ще не вийшли з кризи, ми вийшли на докризовий рівень виробництва, ми виробляємо зараз менше, ніж у 2007 році, а всі витрати наростили в 1,5 рази”, – заявив прем’єр у вересні на нараді в Сімферополі.
А раз ще криза буде довго, за логікою пана Азарова, альтернативи підвищенню цін на газ для українців просто немає. При цьому так і залишилось загадкою, за яким показниками Україна вже вийшла на докризовий рівень.
Але, щоб не лякати народ труднощами перехідного періоду, в жовтні прогноз щодо перемоги над кризою в черговий раз підкоректували. “Цього року нам вдалося скоротити дефіцит бюджету до 5%. Триває стабільний процес відновлення економіки, зростання ВВП становить близько 5%. Ми сподіваємося, що наступного року Україна вийде на докризовий рівень ВВП”, – заявив два місяці тому глава уряду.
До речі, у своєму “жонглюванні” кризою запам’ятався ще минулий уряд. Спочатку Кабмін із завидною завзятістю доводив, що України проблеми світової економіки не торкнуться. А коли криза все-таки нагрянула в країну, через декілька місяців було оголошено про перемогу над нею.
Тепер же традиції “кризового” прогнозування продовжує нинішній уряд. І стає очевидним, що чи далі Кабмін у виконанні своїх обіцянок, тим далі час подолання кризи. Але як тільки наближаються вибори чи непопулярні реформи, тут же йде розмова про стабілізацію ситуації в країні. Можливо, з цієї ж причини в уряді 2010 рік, що минає, назвали “роком надій”. Так буде “надійніше” роздавати прогнози та буклети про майбутні реформи.
“Коментарі”