Головний освітянин Закарпаття про оптимізацію мережі навчальних закладів гірського краю

Сьогодні в Ужгороді відбулася прес-конференція начальника управління освіти і науки Закарпатської ОДА Михайла Мотильчака. Серед інших проблемних питань головний освітянин краю торкнувся і болючих, зокрема оптимізації мереді навчальних закладів.
Михайло Мотильчак повідомив, що мережа загальноосвітніх навчальних закладів області сформована відповідно до освітніх запитів та національного складу населення і у цьому навчальному році складається із 692 загальноосвітніх навчальних закладів, у т.ч. 35 навчально-виховних комплексів (І ступеня – 27, І-ІІ ступенів –2, І-ІІІ ступенів – 6), з них 17 – у сільській місцевості; ЗОШ І ступеня – 129, ЗОШ І-ІІ ступенів – 221, ЗОШ І-ІІІ ступенів – 269, ЗОШ ІІ-ІІІ ступенів – 1, гімназій – 13, ліцеїв – 13 (з них п’ять приватних), вечірніх шкіл – 2.
Щодо мережі дошкільних навчальних закладів, то станом на 1 січня 2011 року в області нараховується 532 дошкільні навчальні заклади, в яких виховується 35,5 тис.  дітей, що на  1.6 тис.  дітей більше у порівнянні з попереднім роком.  За оперативними даними відсоток  охоплення дітей дошкільною освітою в області становить 46,0 %:   місто – 55,0 %;  село 37% (всеукраїнський показник 56%, місто 68%, село 33 %).  Найвищий показник у містах Мукачеві (74%), Ужгороді (66%) та Іршавському (57%), Воловецькому (49%), Мукачівському (45%),  Виноградівському (42%) районах. Низький показник у місті Чопі (51%)  та у Міжгірському (26%), Рахівському (28%) , Тячівському (27%) районах.
На переконання Михайла Мотильчака, діюча мережа дошкільних закладів є недостатньою. Для забезпечення 100 % охоплення дітей п’ятирічного віку дошкільною освітою в області затверджено план заходів щодо перспектив розвитку мережі дошкільних навчальних закладів (груп) та організації різних форм охоплення дітей дошкільною освітою, здійснено роботу із інвентаризації приміщень дошкільних навчальних закладів з метою їх використання за прямим призначенням.
Як повідомив головний освітянин краю, на виконання пункту 29 доручення Кабінету Міністрів України від 18.05.2010 №28037/0/1-10 до пункту 54 постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2010 року № 315 „Про схвалення Декларації цілей та завдань бюджету на 2011 рік (Бюджетної декларації)” в освітній галузі області розпочата робота з оптимізації мережі навчальних закладів. З метою приведення освітньої мережі у відповідність до потреб і особливостей регіону, підвищення якості освіти, економічної ефективності функціонування навчальних закладів, поліпшення доступу до якісних освітніх послуг наказом управління освіти і науки облдержадміністрації від 29 червня 2010 року № 539 створено моніторингову групу у складі 9 осіб та затверджено план заходів з оптимізації мережі навчальних закладів області на 2010-2012 роки та розроблено Дорожню карту освіти Закарпаття, яка ілюструє необхідні заходи щодо оптимізації мережі дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів на цей період.
Упродовж 2010-2012 років  передбачається здійснити оптимізацію мережі навчальних закладів з урахуванням демографічних і економічних реалій, сприяти створенню навчально-виховних комплексів “дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад” або “загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад”.
У погодженні з територіальними громадами передбачається вжити заходів щодо оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів I ступеня, в яких кількість учнів менш як 10, загальноосвітніх навчальних закладів I – II ступенів, в яких кількість учнів менш як 40, загальноосвітніх навчальних закладів I – III ступенів, в яких кількість учнів менш як 100, забезпечивши організацію підвезення учнів до навчальних закладів.
Однак, зауважив Михайло Мотильчак, проведення заходів щодо оптимізації стримується  неузгодженістю чинного законодавства щодо реорганізації навчальних закладів. Доцільно на законодавчому рівні внести зміни  до Закону  України „Про загальну середню освіту” та  до відповідних підзаконних актів, передбачивши виключний перелік питань, з яких територіальні громади мають право відмовити у наданні згоди на реорганізацію і ліквідацію  навчального  закладу у сільській  місцевості.

KARPATNEWS.in.ua