Закарпаття: Лише за один місяць “безівці” області викрили десяток хабарників

За інформацією начальника відділу протидії хабарництву УДСБЕЗ УМВС України в Закарпатській області підполковника міліції Олександра Баторі, лише за один місяць “безівці” (а є ж іще УБОЗ, СБУ, прокуратура, які теж борються з хабарництвом) викрили з десяток хабарників. Ось – найбільш резонансні справи цієї категорії за цей рік.

У поле зору мукачівської міліції потрапила керівник однієї з соціальних служб району. Почалося все з того, що працівниця цього закладу повідомила в райвідділ, що її «шефиня» вимагала та отримала у неї гроші в сумі 650 гривень. Хабар мав порятувати працівницю від подальшого скорочення її посади…

Коли цією справою зайнялися правоохоронці, вони стали спілкуватися з іншими працівниками цього ж державного закладу. Як наслідок – на світ випливли… ще дев’ять аналогічних заяв. Інші працівники закладу теж зізналися, що і їм довелося “позолотити ручку” грошолюбивій начальниці, аби залишитися на займаних посадах. Суми хабарів фігурують різні – від 450 до 800 гривень. Розслідування цієї резонансної для Мукачівщини справи триває.

Іншого хабарника спіймали на Свалявщині. Тут один із працівників держлісгоспу, майстер лісу, зажадав у жителя села Володимира 1200 гривень відкупного за непритягнення його до адмінвідповідальності за самовільну вирубку деревини й отримання офіційного дозволу на вирубку деревини бука. Взяли грошолюбивого “лісового начальника” вечірньої пори в сільському кафе під час одержання хабара.

Жителька Ужгородщини Ганна – приватний підприємець і спеціалізується на продажу насіння овочевих культур. Жінка мала намір продавати насіння картоплі та цибулі на базарі, але для цього їй знадобився офіційний дозвіл відповідної служби на реалізацію продукції на ринку. Його мав видати відповідний керівник, який зажадав за свій “папір” хабар – 2000 гривень. Жінка повідомила про це в міліцію, й липкорукого чиновника затримали вечірньої пори зі вказаними грошима в кафе на тому ж базарі. Гроші вилучили.

Молода жителька Мукачева Олена вирішила влаштуватися на роботу в один із вузів міста. І все б нічого, але тодішній “кадровик” цього вузу зажадав у претендентки за посаду відкупне – 2100 доларів. Які й отримав…

Але недовго тішилися “легким грошам” згадані чиновники. Всі вони нині перебувають під слідством, а остаточно ступінь їхньої вини та міру покарання визначатиме суд. Боротьба ж з хабарництвом на Закарпатті триває. А, отже, – будуть нові “жертви”…

Водночас українське законодавство доволі жорстке щодо хабарників. Так, стаття 368 Кримінального кодексу України (“Одержання хабара”) передбачає, залежно від кваліфікації злочину, покарання аж до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Разом з тим, і самих хабародавців (ст.369 ККУ) очікує штраф до 8500 гривень, або обмеження волі на строк від 2 до 5 років.

Але, незважаючи на реальну перспективу “сісти”, хабарників в Україні не меншає. А гучні викриття правоохоронцями ласих до грошей чиновників – постійно на слуху в громадськості. Закарпаття – не виняток.

Володимир ПАВЛЮХ, ВЗГ УМВС України в Закарпатській області