Закарпаття: Фіаско “спортивного товариства” наркоторговців
Мережа діяла злагоджено, мов механізм швейцарського годинника. На «точку» приходили гінці, переважно молоді хлопці. Отримували певну дозу і намагалися непомітно зникнути. Як правило, вони вже заздалегідь домовлялися з покупцями, які найчастіше самі й споживали придбане. У гірському Воловці і в літню, і в зимову пору – багато приїжджих. Саме серед них і шукали в основному своїх потенційних покупців місцеві збутчики наркотиків. А реалізовували вони надзвичайно популярну серед споживачів марихуану-гідропоніку. Вирощується ця гидота не у звичайних природних умовах, а в спеціальних лабораторіях, з додаванням відповідних компонентів. Тому й ціна на неї — більша, наприклад, одне зернятко може коштувати до 200 євро.
Воловеччина ще недавно вважалася порівняно спокійним краєм в плані наркоманії. Ситуація з розповсюдження «наркоти» тут не викликала тривоги. Хіба що могли потрапити у поле зору міліції якісь приїжджі. На жаль, ця біда дісталася і гірських районів. Так, воловецькі міліціонери отримали інформацію, що в райцентрі та найближчих його околицях реалізовується «наркота».
Начальник райвідділу Людвіг Файт зв’язався з керівником служби по боротьбі з незаконним обігом наркотиків УМВС Олександром Маслюком і вирішили проводити спільну операцію за участі обласних «вбнонівців», воловецьких оперативників та бійців спецпідрозділу. Спершу стражі порядку вивчили коло осіб, причетних до нечестивих справ, здійснили оперативну закупку кількох доз відбірного «товару». Таким чином вони вийшли на продавців, якими виявилися… місцеві спортсмени.
Заняття спортом неабияк вітається у наш час. Адже таким чином молодь залучається до здорового способу життя, відволікається від згубних звичок. Серед сучасних юнаків особливо популярними, окрім ігрових видів, залишаються бокс, важка атлетика, боротьба, пауерліфтинг тощо. У Воловці група молодих людей також тривалий час займалася пауерліфтингом. Варто зауважити, що хлопці з гірської глибинки добилися добрих результатів, систематично виступали на змаганнях різного рівня, навіть з чемпіонату України привозили нагороди. Здавалося б, залишається тільки радіти успіхам наших краян на спортивній стезі та вболівати за них… Але хлопці захопилися іншою діяльністю, що підпадає під кримінальну статтю.
Діяли вони, мов у детективі. Наприклад, для конспірації продавець надавав продукцію у поліетиленових пакетиках, які використовуються однією з місцевих релігійних громад для розповсюдження літератури відповідного змісту. Схема була доволі простою: спортсмени, якими керував 28-річний житель райцентру Віктор, продавали «білу смерть» спочатку посередникам, а ті вже доставляли її споживачам, то ж на кінцевому етапі ціна становила 150 гривень за грам.
Отож двох гірських «кротонів» оперативники нещодавно затримали. А ось Віктора вдома не застали, і взагалі в його квартирі нікого не було. Згодом знайшли дружину, яка була у своєї матері. Але та навідріз відмовилася відчинити помешкання, мовляв: нічого не відаю, ключі — в чоловіка. А де він – невідомо. Оскільки працівники прокуратури видали ордер на проведення обшуку, то міліціонери залучили робітників із відповідним реманентом, а це лом, флекс тощо. Зрозумівши, що діватися нікуди, адже люди в погонах і так увійдуть у помешкання, дружина Віктора відчинила.
Під час санкціонованого обшуку у підозрілій квартирі правоохоронці вилучили згадану гідропоніку, приготовлену для реалізації, та пістолет травматичної дії «ZORAKКI» з обоймою, зарядженою 9-ма патронами, на які господар не мав необхідного дозволу. Серед вилученого опинилися й терези, на яких можна було до міліграма зважити «товар». А ще тут виявили пачки грошей, серед яких знаходилися помічені купюри. Усе це стражі порядку направили на дослідження в НДЕКЦ при УМВС. Віктор кинувся «в біги».
Хоча, найімовірніше, уникати зустрічей з міліціонерами йому навряд чи вдасться довго. Встановлюються шляхи надходження наркозілля. Найчастіше до нас воно потрапляє з-за кордону, зокрема Угорщини, Чехії та навіть Голландії. Окрім цього, стражі порядку мають підозри, що згадані воловецькі спортсмени могли також застосовувати свою фізичну підготовку не лише на турнірах та змаганнях, а й на інших – далеко не спортивних поприщах.
– Цю операцію вдалося провести завдяки налагодженій чіткій співпраці між відомствами, – зауважує начальник ВБНОН УМВС Олександр Маслюк.
До речі, з’ясувалося, що Віктор – неабиякий відчайдух. Зрозумівши, що запахло смаленим, він пробував навіть проникнути у власну квартиру, розташовану на четвертому поверсі, через сусіднє помешкання, щоб забрати речові докази. Та це йому не вдалося.
«Грішать» торгівлею «наркоти» і в селах, і в містах. Днями попався наркоторговець в Ужгороді, він продавав метамфетамін. Вилучено речовину теж направили на дослідження в НДЕКЦ при УМВС. У сільській місцевості в основному вирощують «урожай» снодійного маку. Зокрема, 38-річна жителька Лохова культивувала на своїй присадибній ділянці понад 120 таких рослин, а 67-річна пенсіонерка з Кольчина, що на Мукачівщині, виростила їх майже чотири сотні.
Також попалися на цьому 78-річна жителька Кленовця та 35-річна сільчанка із Станова. Відзначилися й кілька господарів на Хустщині, тут у селах Данилово, Липча, Кошелево і Ракош міліціонери вилучили майже 700 стебел снодійного маку. Потрапила у «чорний список» стражів правопорядку і 34-річна жителька високогірного Лопухова, що на Тячівщині. На її городі правоохоронці зрізали понад 200 наркотичних рослин. Операція «Мак-2011» триває.
Михайло Пискач, zak-umvs.gov.ua