Закарпаття: Злодії поцупили з мікроавтобуса понад тридцять тисяч гривень
З початку року в області скоєно 33 незаконні заволодіння транспортними засобами, значна частина їх уже розкрита. Найбільше таких випадків зареєстровано в Ужгороді та Ужгородському районі.
Незважаючи на те, що автопарк в Ужгороді, беручи до уваги кількість населення, є одним з найбільших серед інших обласних центрів, все ж автомобіль, стверджує значна частина власників, продовжує залишатися скоріше розкішшю, ніж доступним засобом пересування. Утримувати авто – нині дороге задоволення. Адже його необхідно заправити якісним, тобто недешевим, паливом, подбати про технічну справність, а ще потурбуватися про захист від різних нечистих на руку громадян. Щодо останніх, то вони лишень чекають, аби господарі «залізних коней» щось десь недогледіли.
Якщо раніше цупили в основному самі транспортні засоби, то нині частіше зламують машини, щоб випотрошити їх вміст. Хоча, порівняно з попереднім роком, крадіжок автомобілів, свідчить міліцейська статистика, побільшало майже на половину. Загалом майнові злочини, пов’язані з автотранспортом, поділяють на кілька груп. По-перше, це незаконне заволодіння чужим автомобілем. Зловмисники, яких працівникам міліції вдається затримати, зазвичай пояснюють свої дії банальним бажанням покататися. У чинному законодавстві існує поняття «угон», але такого чіткого розмежування, як було раніше, між угоном і крадіжкою вже немає.
Отож і великої різниці між тим, взяв чоловік чуже авто, щоб проїхатися з вітерцем, чи переслідував більш меркантильні цілі, також не існує. Як зауважує заступник начальника управління карного розшуку по майнових злочинах УМВС Михайло Деяк, злодії найбільше цікавляться автомобілями ще радянського випуску або недорогими вітчизняними. Більшість з них зберігається під голим небом, значна частина не обладнана засобами безпеки, отож і доступ до них – легший. Такі транспортні засоби приваблюють зловмисників в основному як потенційний металобрухт.
Тому відшукати їх уже не по гарячих слідах – справа нелегка. Іномарки нині крадуть рідше. Їх переважно цуплять на замовлення. Так, нещодавно один мій знайомий припаркував своє авто престижної зарубіжної марки на площі Шандора Петефі в Ужгороді і на якихось 15-20 хвилин відлучився у справах. Коли повернувся, то спершу не міг второпати, що діється, – його транспортного засобу на місці не виявилося. Чоловік кинувся розшукувати машину, а далі зателефонував у міліцію. На місце пригоди відразу прибула слідчо-оперативна група.
Іномарку виявили за метрів сто позаду від її попереднього місця паркування. Тільки тоді автовласник пригадав, що поставив авто на задню передачу, отож крадії не змогли, оскільки в машині була встановлена потужна система захисту, завести її, лишень виламали замок на дверцятах і виштовхали наскільки змогли транспортний засіб заднім ходом, а далі покинули. Господарю іномарки просто пощастило. Скоріш за все, злодії мали на це авто конкретне замовлення, деталі до такої машини потрібно замовляти в інших областях.
Ще один вид автозлочинів – крадіжки зі салонів машин. Тут варто зауважити, що майже у більшості випадків винні, прямо чи не зовсім, самі власники. Скільки працівники міліції не попереджають громадян про те, що не варто в авто тримати великі суми грошей, коштовності, цінні документи чи дорогі речі, не потрібно залишати, навіть на хвилину, відчиненими двері і вікна, все ж, люди чомусь вважають: лихо може спіткати будь-кого, тільки не мене. Так, до свалявських правоохоронців звернувся днями житель Рівненської області, повідомивши: з його мікроавтобуса, припаркованого на території одного із свалявських заводів з розливу мінеральної води, хтось поцупив 33 тисячі 140 гривень.
Зловмисник проникнув досередини, виламавши замок на дверцятах. Крадія розшукують. А ось з автобуса «Ікарус», яким керував житель Мукачівщини, у Берегові невідомі зловмисники через відчинене вікно на передніх дверях викрали чоловічу сумочку з 2000 гривнями, водійськими документами та кредитними картками. Ще один автовласник став жертвою злодіїв в обласному центрі. Чоловік на хвилину залишив своє авто, звісно, не зачинивши. Цього часу виявилося достатньо, аби із салону легковика зник мобільний телефон. Злодія працівникам міліції того дня вдалося розшукати, а телефон вилучити.
Є, правда, і такі водії, котрі заявляють про скоєний проти них злочин. А насправді виявляється, що злочину не було. Одні з них, випивши зайвого, просто забувають, де залишили своє авто. Інші свідомо порушують закон через те, що не дають раду виплачувати кредит, завдяки якому придбали свій транспортний засіб. Щодо останніх, стверджує заступник начальника УКР УМВС Михайло Деяк, то такі злочини розкривати досить тяжко, переважно вони приречені поповнювати так звану категорію «висяків».
Загалом з початку року в області скоєно 33 незаконні заволодіння транспортними засобами, значна частина їх уже розкрита. Найбільше таких випадків зареєстровано в Ужгороді та Ужгородському районі.
Тож, аби не стати черговою жертвою злодіїв, варто подбати про захист свого «залізного коня», як слід. У нагоді стануть сучасні сигналізаційні засоби, механічні протиугонні системи, гаражі, а головне – максимум уваги і мінімум безпечності.
Ольга Стефанець