На Закарпатті щороку стається близько 20 землетрусів

[Total: 0    Average: 0/5]

21 січня близько першої години на території Болгарії зареєстровано землетрус силою 3,5 бала за шкалою Ріхтера. За останні три тижні це другий відчутний землетрус на території Європи. Перший, нагадаємо, стався в Румунії в горах Вранча 3 січня.

 Чи не стануть ці підземні поштовхи каталізатором землетрусів в Україні і наскільки в цілому вони впливають на українські Карпати – в розмові із завідувачкою сейсмологічної станції Ужгорода Світланою Плішко.

Світлано Іванівно, землетрус у Болгарії пов’язаний якимось чином із підземними поштовхами у Румунії?

– Ні. Це дві абсолютно різні сейсмічні зони. У Європі найбільш сейсмічно активними є Румунія, Болгарія, Італія, Греція, країни колишньої Югославії. Також сейсмічно активною є Туреччина. У Румунії активною є зона гір Вранча. До речі, підземні поштовхи у Румунії досі дають про себе знати. Однак, на щастя, вони вже слабкі, тому фіксуються тільки приладами.

Чи може болгарський землетрус стати каталізатором сейсмічності карпатської зони?

– Знову ж таки – ні. Кожен з цих землетрусів має своє вогнище. Інша справа – поштовхи в горах Вранча. Румунські землетруси вирізняються тим, що відбуваються на доволі великій глибині. Скажімо, поштовхи, які фіксували в Румунії на початку січня, відбувалися на глибині 114 кілометрів. Пригадую, землетрус, який відбувся у зоні Вранча в 1989 році, був відчутний навіть у Москві та Гельсинках. В Україні румунський землетрус, якщо він потужний, можуть відчути мешканці Одещини, Буковини, трішки менше – Закарпаття. Цього разу румунський землетрус в Україні фіксували тільки прилади, люди його не відчули.

Українські Карпати в цьому році вже відмічалися сейсмічною активністю?

– На щастя, ні. В минулому році наші прилади кілька разів фіксували незначні підземні поштовхи в області. Однак, ці землетруси відбуваються на малих глибинах, тому закарпатці їх відчувають дуже рідко. В цілому, Карпати – сейсмічні, оскільки це молоді гори. На Закарпатті є чотири сейсмічно активні зони. Найбільш активною є Тячівська зона, відтак – південно-західна частина області, зона Виноградова та район Рахівщини. Востаннє підземні поштовхи, які б відчули мешканці краю, відбулися торік у жовтні. Тоді у Міжгірському районі області зафіксували землетрус силою 3,8 бала за шкалою Ріхтера. Його відчули жителі низки гірських сіл.

Наскільки закарпатські землетруси небезпечні для мешканців сусідніх областей?

– На Закарпатті щороку відбуваються в середньому по 5–20 землетрусів. Їхні гіпоцентри розташовані на глибинах усього 2–10 км. При такому поштовху можуть потріскатися штукатурка на стінах та стелі, звалитися димарі, розсипатися сараї або підмиті саманні будівлі. Узагалі, невеликі зсуви тектонічних плит у Карпатах відбуваються постійно. Їх можуть провокувати паводки, вибухи в кар’єрах. Сила закарпатських землетрусів – від 5 до7 балів за шкалою MSK. Тому вони не є надто небезпечними для сусідніх Львівської та Івано-Франківської областей. Але за Карпатами відчути їх, безумовно, можуть.

Сніжана Русин

Gazeta.ua

Comments are closed.