На Закарпатті може з’явитися ще одна заповідна долина нарцисів

Унікальна долина нарцисів на Закарпатті може зникнути. Чудо природи, яке виникло тут мільйони років тому, неухильно перетворюється на рядову квіткову галявину. З кожним роком ніжні бутонів все менше. “Винні в цьому люди”, кажуть біологи. І з усіх сил намагаються відновити сприятливі умови для нарцисів, щоб відродити колишню славу заповідника.

Ці невеликі галявини білосніжних квітів – практично все, що залишилося від унікальної Долини нарцисів біля міста Хуст. Вона утворилася за часів льодовикового періоду, з гір сповз шар родючої землі разом з унікальними рослинами. Краса квітучої долини щороку приваблює сюди десятки тисяч туристів з різних куточків України. Тепер же багато хто виїжджає розчарованими.

Валерій, турист із Одеси:

– Я був п’ять років тут тому, п’ять років тому був, тут було шикарно, красиво, шикарно! Заповідника практично немає, тут нема, на що дивитися. Хто винен?

Винні колгоспники, які господарювали тут до початку вісімдесятих, говорять співробітники заповідника. Обробляючи землю, вони практично знищили середовище, сприятливе для нарциса. Тепер квіткам не вистачає вологи в грунті. Крім того – вирубали дуби. Їх опале листя взимку зігрівали цибулини. Зараз співробітники заповідника намагаються врятувати Долину нарцисів від зникнення.

Микола Рибак, заступник директора Карпатського біосферного заповідника:

– Оцей потічок, який ми бачимо перед собою, ми поставили відповідні загати, і підняли рівень води, і це дало можливість збільшити трохи зволоження.

Ще одна проблема Долини нарцисів – браконьєри. Вони викопують квіти разом з цибулинами, на продаж. Щоб хоч якось уберегти їх – поля захищають, посилюють охорону і штрафують – 12 гривень за квітку. І особливого захисту рослини потребують саме зараз, в період цвітіння. Адже вони розмножуються і насінням, яке розносить вітер.

Марина Коваль, кореспондент:

– Це ще одна галявина нарцисів. На околиці села Буштино, за тридцять кілометрів від Хуста. Про неї мало хто знає, тут немає огорожі та охорони, сюди поки не ходять туристи.

І тут нарциси на межі зникнення. Ця земля не заповідна, сільськогосподарські роботи не заборонені. Місцеві жителі показують фотографію з переораною галявиною. Але ж вона така ж унікальна, як і Долина нарцисів, кажуть вчені. Буштинська поляна – її ровесниця.

Роман Кіш, науковий співробітник лабораторії охорони екосистем Ужгородського національного університету:

– У котловині біля Буштина ми маємо навіть, можливо, й краще місце для нарцисів, тому що тут збереглися ще подекуди дерева, як це колись справді було у долині нарцисів, це був розріджений дубовий ліс, де масово зростали нарциси.

Ця ділянка належить двом сільрадам. Місцеві депутати вже погодилися віддати землю під заповідник. Але останнє слово – за облрадою. Якщо там змінять цільове призначення території – на Закарпатті з’явиться ще один нарцисовий заповідник.

Марина Коваль, Юрій Ковальов

 Подробиці