На водних каналах Закарпаття фіксують критичну концентрацію розчинного кисню

У зв’язку з аномально високими середньодобовими температурами повітря по Закарпатській області, протягом серпня поточного року, лабораторією Басейнового управління водних ресурсів р. Тиса (БУВР Тиси) проводився посилений контроль за якістю поверхневих вод, які входять до “Програми державного моніторингу довкілля у частині контролю якості поверхневих вод за радіологічними та гідрохімічними показниками по Закарпатській області”.З метою попередження небажаних процесів замору риби в міжгосподарських меліоративних каналах в меженний період, лабораторією БУВР Тиси також проводився посилений контроль якості води в меліоративних каналах на вміст розчиненого кисню.

Незважаючи на несприятливі кліматичні умови: високу температуру повітря та води, низьку водність в меліоративних каналах, завдяки проведенню оперативних водогосподарських заходів міжрайонними управліннями водних господарств області (часткового очищення каналів від рослинності, підтримки рівнів води за допомогою шлюзів регуляторів) вдалося не допустити замору риби в меліоративних каналах. Концентрація розчиненого кисню складала від 4,98 мг/дм.куб.. до 7,2 мг/дм.куб., при тому, що гранично допустима концентрація за Сан-ПіН 4630-88 складає 6,0 мг./дм.куб.

Незважаючи на проведені заходи, все ж таки в деяких меліоративних каналах концентрація розчиненого кисню була і є критичною, так в каналі Високобережний в с. Чомонин 23 серпня 2012 р. вона склала всього 1,5 мг/дм.куб., що пояснюється гниттям залишків водної рослинності. Все це підтверджує необхідність регулярного очищення міжгосподарських каналів від водної рослинності.

Протягом цього періоду відмічається значне зниження рівнів води в річках, де на відміну від меліоративних каналів неможливо штучно регулювати рівень води. За даними Закарпатського центру з гідрометеорології за останні 10 років середньорічний рівень поверхневих вод у м. Ужгород складає – (-112 см), мінімальний – (-191 см), станом на 27 серпня – (-187 см). Проаналізувавши дані, видно, що рівень води в р. Уж наближається до історичного мінімуму. Така ж ситуація спостерігається і по інших річках Закарпаття (Тисі, Латориці та їх притоках).

Гідрологічна ситуація, яка склалася на водотоках краю викликає занепокоєння, оскільки більшість каналізаційно-очисних споруд міст та селищ області не відповідають проектним потужностям і працюють неефективно. Особливу стурбованість викликають каналізаційно-очисні споруди м. Ужгород на які при проектній потужності 50 тис.м.куб/добу надходить 60-80 тис.м.куб/добу стічних вод.

При мінімальній витраті води в р. Уж в серпні місяці Q=3,56 м.куб/с, каналізаційно-очисні споруди м. Ужгорода скидають близько 0,7 м.куб/с, тобто п’яту частину витрати водотоку. Тому якість води в р. Уж нижче м. Ужгорода за деякими гідрохімічними показниками не відповідає нормативним вимогам і безпосередньо залежить від роботи міських каналізаційно-очисних споруд.

В цілому протягом серпня, якість поверхневих вод річок області відповідала Санітарним правилам і Нормам (Сан-ПіН 4630-88), бо річки області ще здатні до самовідтворення. Але ситуація з кожним роком ускладнюється і тому місцевим органам влади необхідно докласти максимум зусиль щодо відновлення та забезпечення ефективної роботи каналізаційно-очисних споруд. Про це  повідомили в Басейновому управлінні водних ресурсів річки Тиси.

Лабораторія БУВР Тиси й надалі продовжуватиме контрольний моніторинг якості поверхневих вод на річках Закарпатської області та інформуватиме громадськість про якість водних ресурсів краю.

Comments are closed.