Фарс навколо нещастя на Виноградівщині
Дуже неоднозначна, якщо не сказати більше, історія виникла навколо групового нещасного випадку, що трапився 9 грудня ц.р. у с. Новоселиця Виноградівського району.
Вранці того дня у приватному будинку села, розташованому на вул. Борканюка, були виявлені у важкому стані Вадим С., 2000 р.н. та Ірина С., 1991 р.н. Потерпілих з попереднім діагнозом «отруєння невідомою речовиною» доставили у районну лікарню. Внаслідок вжитих заходів уже наступного дня молода жінка із медичного закладу була виписана, а от хлопчика вирішено було на деякий час залишити під наглядом медиків у дитячому відділенні: до того, як трапилася НП, Вадим серйозно застудився.
Тим часом, позаяк всі обставини вказували на отруєння потерпілих чадним газом, до розслідування технічних причин групового нещасного випадку, пов’язаного з використанням газу у побуті, приступила спеціально створена для цього комісія. Було, зокрема, встановлено, що люди могли постраждати внаслідок експлуатації у помешканні несправного газового конвектора. Більше того, головний державний газотехнічний інспектор територіального управління Держгірпромнагляду у Закарпатській області Людвіг Андращук, не замикаючись на конкретному нещасті, вирішив перевірити стан безпеки під час експлуатації побутових газових приладів населенням Новоселиці загалом. Ось тут і з’ясувалося, що проблем у селі таки вистачає. І багато в чому сприяють їх виникненню не хто інший, як …відповідальні працівники виноградівської філії ПАТ «Закарпатгаз».
Так, вирушивши слідами «газовиків» після нещодавно проведеного ними планово-технічного обслуговування систем внутрішньо будинкового газопостачання, інспектор виявив, образно висловлюючись, цілу низку грубих порушень, які допускаються жителями села під час використання голубого палива у власних житлових будинках.
Ряд з них – встановлення опалювального приладу з відведенням продуктів згорання в димохід разом із використанням витяжної вентиляції з механічним спонуканням повітря; знаходження димового та вентиляційного каналів від опалювального газового приладу у зоні т.зв. вітрового підпору; використання не сертифікованих матеріалів для відведення продуктів згорання у димохід – будь-якої миті могли призвести до отруєння і навіть загибелі людей. Вже не говоримо про такі «дрібниці», як самовільна заміна сельчанами опалювальних приладів, відсутність документів, що регламентують пуск газу в домівках тощо. Дивно, проте всього перерахованого і дечого іншого, повторимося, районні «газовики» свого часу побачити чомусь не змогли…
Не зовсім зрозуміла у цій історії і роль виноградівських медиків. Зокрема, на вимогу дати конкретну відповідь щодо остаточного висновку про причини екстреного доставляння потерпілих у медичний заклад, районні ескулапи надіслали членам комісії папір, у якому меншому з пацієнтів був поставлений діагноз, пов’язаний з гострим …респіраторним захворюванням. А про молоду жінку мова навіть і не йшла: або в лікарні пані Ірина не була, що суперечить наявним фактам, або ж від свого родича вірусів нахапалася… Як би там не було, жодних обґрунтувань чи спростувань попереднього висновку про «отруєння невідомою речовиною» люди в білих халатах комісії представити не змогли. І це при тому, що навіть першокурсникові медичного факультету має бути відома методика визначення отруєння людського організму продуктами згорання.
Полягає вона у виявленні вмісту карбосигемоглобіну у крові потерпілого. Лише цей аналіз може об’єктивно підтвердити чи спростувати попередній діагноз, а, значить, сприяти неупередженому розслідуванню нещасного випадку, напрацюванню відповідних заходів, спрямованих на попередження аналогічних НП у майбутньому. Все інше, як кажуть – від лукавого. Як і посилання медиків на те, що у них у райлікарні подібних аналізів не роблять. Але ж, панове ескулапи, саме для цього й існує така установа, як Закарпатське обласне бюро судово-медичної експертизи. Невже не знали і не чули?
Подібне питання до риторичних віднести при всьому бажанні не можна. Бо якщо кількість нещасних випадків, пов’язаних з використанням газу у побуті, останнім часом невпинно, на жаль, зростає, то ось підхід до їх вивчення, узагальнення та попередження з боку окремих установ і організацій, у т.ч. медичних, не може не викликати тривоги. До прикладу, навіть після групової трагедії, що сталася кілька днів тому в Іршаві (дві смерті та п’ятеро осіб, у т.ч. троє діточок, у реанімації) і яку всі відразу пов’язали із отруєнням чадним газом, тамтешні лікарі чомусь «забули» про нагальну необхідність вже згаданого вище аналізу визначення вмісту карбосигемоглобіну у крові тих, хто, на щастя, залишився живим. Робити такі дослідження відразу за гарячими слідами кожної НП слід постійно і в обов’язковому порядку, інакше матимемо ситуації, подібні виноградівській.
Джерело: Управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області